מכלי צנטריפוגות איראניות
צילום: רויטרס

איראן החלה בהקמת מתקן לייצור צנטריפוגות מתקדמות בהרים ליד נתנז

הקמת המתקן בהרים צפויה להקשות על הגישה אליו ועל האפשרות לפגוע בו. זאת לאחר הפיצוץ במתקן הגרעין בנתנז
גיא בריצמן
08 בספטמבר 2020
17:09

הטלוויזיה האיראנית דיווחה היום (שלישי) כי טהרן החלה בבניית מתקן לייצור והפקה של צנטריפוגות מתקדמות בהרים בסמוך לעיירה נתנז, שם נמצא מתקן הגרעין. בניית המתקן בהרים צפויה להקשות על הגישה אליו ועל האפשרות לפגוע בו, לאחר שביולי האחרון אירע פיצוץ במתקן הגרעין בנתנז, שלפי דיווחים נגרם כתוצאה מחבלה. זאת בדומה למתקן בפורדו - שגם אותו הקימו האיראנים בהרים.

ביום שישי האחרון פורסם דוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), לפיו איראן נערכת להתקין צנטריפוגות מתקדמות במבנה תת-קרקעי באתר הגרעין בנתנז, דבר המהווה הפרה נוספת של הסכם הגרעין. בדוח נכתב כי כמות האורניום המועשר שבידי איראן גדולה פי עשרה מהכמות שנקבעה בהסכם. עוד פורסם כי פקחי הסוכנות קיבלו גישה לאתר אחד בלבד מבין שני אתרי גרעין שאליהם ביקשו להיכנס.

בד בבד שוחח היום נשיא איראן חסן רוחאני עם נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן ואמר כי על שתי המדינות לנקוט עמדה בסוגיה הפלסטינית וכן נרמול היחסים בין איחוד האמירויות וישראל. בשיחת וידאו בין השניים הוסיף רוחאני כי התערבות חיצונית מהווה מכשול מסוכן לשלום, הביטחון והיציבות במזרח התיכון. ארדואן אמר שההסכמים שחתמו כמה ממדינות האזור עם ישראל לחלוטין מהוות בגידה בעולם המוסלמי, והוסיף שארצו מוכנה להעמיק את שיתוף הפעולה שלה עם איראן, בייחוד במאבק בטרור.