-

אחיו של אבו אלקיען לכאן רשת ב: יעקוב נרצח - כל הנוגעים בדבר צריכים לעמוד לדין

אחמד, אחיו של יעקוב אבו אלקיעאן, המורה שנהרג על ידי שוטרים לפני יותר משלוש שנים, הגיב בכאן רשת ב להתנצלות של ראש הממשלה: "זו הייתה מדיניות - מבקשים שיכירו בו כחלל מדינת ישראל"
הבוקר הזה
09 בספטמבר 2020
07:37

מחדל אום אל חיראן: אחמד, אחיו של יעקוב אבו אלקיעאן, המורה שנהרג על ידי שוטרים במהומות בינואר 2017 התייחס הבוקר (רביעי) להתנצלות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. אלקיעאן אמר בריאיון לאריה גולן  בכאן רשת ב כי הפרשה לא סגורה. יעקוב נרצח, כל מי שהיה מעורב צריך לעמוד לדין, מהשוטרים בשטח ועד לשר לביטחון הפנים.

האזינו לריאיון המלא עם אחמד אבו אלקיעאן

אלקיעאן הוסיף כי "אנחנו מבקשים שיכירו בו כחלל מדינת ישראל. אני מקווה שזו לא הייתה המדיניות כי זו ההרגשה שלנו". עוד אמר כי "אנחנו יודעים מההתחלה שאנשי שב"כ אמרו שזה לא היה פיגוע אבל הם (במשטרה) לא רצו להשתכנע".

אתמול נתניהו, פנה אל משפחת אבו אלקיעאן, ואמר: "ברצוני להביע את התנצלותי על שבכירי הפרקליטות והמשטרה הפכו אותו למחבל כדי לפגוע בי". זאת לאחר ששלשום נחשפה בחדשות 12 התנהלות מפכ"ל המשטרה אלשייך ופרקליט המדינה דאז שי ניצן, והגדרתו של אבו אלקיעאן מחבל על אף שלא היה כזה.

ראש הממשלה מתח ביקורת חריפה על הפרקליטות והמשטרה, ואמר "אתמול ראינו בכירים במשטרה ובפרקליטות מטייחים חקירות, מכסת"חים אחד את השני למען מטרה פוליטית. אני קיבלתי דיווח שלוש פעמים שזה פיגוע טרור. שי ניצן סירב לחקור - זה פשוט לא יאומן מה שקרה. צריך שתהיה פה חקירה עצמאית שתביא לבירור האמת כי זו הדרך היחידה להחזיר את האמון. הפרקליטות והמשטרה לקחו אזרח ישראלי שבפעם הראשונה נהרג בטעות ובפעם השנייה עשו לו רצח אופי כדי לפגוע בי, הכול באישור ובסמכות של היועץ המשפטי לממשלה, הם מחפים אחד על השני - זה מחדל יום הכיפורים של הפרקליטות והמשטרה".

ראביעה אבו אלקיעאן, אלמנתו של יעקוב הגיבה בביטול על ההתנצלות של ראש הממשלה ואמרה כי היא אינה מאמינה לו: "הוא זה ששלח את השוטרים שהרגו את בעלי", אמרה. בראיון לאתר "אלערב", הוסיפה אבו אלקיעאן כי מצבה ומצב ילדיה קשה מאוד, וכי נתניהו חייב לפצותם לא רק על מותו של אבי המשפחה, אלא גם על המצב שנקלעו אליו, היא וילדיה. "אין לנו מחסה, לילדים אין אינטרנט ללימודים והחום הכבד שאנו שוהים בו הוא כמו לחיות בתוך תנור".

חבר הכנסת אחמד טיבי התראיין אתמול בתוכנית "שלי וגואטה" בכאן רשת ב, ואמר כי הרשימה המשותפת "דורשת ועדת חקירה על הרצח הזה, על הפרשה וכל מה שהיה מסביב". ח"כ יוסף ג'בארין פנה לשר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, בבקשה להכיר באבו אלקיעאן כנפגע פעולת איבה". סיעת הרשימה המשותפת שלחה לנתניהו מכתב מוקדם מוקדם יותר אתמול, ובו דרישה כי יתנצל.

התנהלות המשטרה באירוע העלתה סימני שאלה רבים. בתחילה טען הארגון, ובראשו המפכ"ל רוני אלשיך, כי אבו אלקיעאן נסע באורות כבויים, ואילו השוטרים ירו באוויר כדי להזהירו ובשלב זה הוא האיץ. ואולם בסרטונים שפורסמו לאחר הפינוי נראה כי הדבר לא מדויק. כמו כן, המשטרה מיהרה לקבוע כי מדובר בפיגוע, בגיבוי השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, זמן קצר לאחר האירוע. לאחר מכן שינו השר והמפכ"ל את גרסתם וחזרו בהם מקביעתם החד משמעית, וכינו זאת "אירוע קשה ומצער". מתחקיר האירוע עולה כי אבו אלקיעאן מת מדימום פנימי לאחר שנפצע בשטח ונותר מתבוסס בדמו במשך 20 דקות, ולא פונה לבית חולים.