-
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

ההצעה לחקור ניגוד ענייני שופטים והפרקליטות: עימות בין שר המשפטים ויו"ר הכנסת

ניסנקורן ללוין: הקמת ועדת חקירה לפרקליטות ולשופטים זו שבירת כלים, לא נוותר בנושא. לוין: חובתך להיות הראשון שידרוש בדיקה • יו"ר הכנסת מתכוון לאשר בשבוע הבא להעלות להצבעה במליאה את ההצעה של ח"כ סמוטריץ'
זאב קם
09 בספטמבר 2020
08:16

שידור חי ממליאת הכנסת

עימות פרץ הבוקר (רביעי) במליאת הכנסת בין שר המשפטים ליו"ר הכנסת בעקבות כוונתו של לוין לאשר בשבוע הבא להעלות להצבעה את ההצעה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים של הפרקליטות, היועמ"ש ושופטי העליון. ניסנקורן אמר כי מדובר בשבירת כללים. "אתם צריכים להחליט אם אתם רוצים לייצר קרע. אלו דברים שבליבת האמונה של כחול לבן. זו שבירת כלים. לא נוותר בנושא הזה".

יו"ר הכנסת השיב: "אם עולים דברים שמטרידים את אזרחי ישראל חובתנו שהדברים ייבדקו כמו שצריך ולעומק. חובתך לברר את הדברים האלו ולוודא שהם ייחקרו. חובתך להיות הראשון שידרוש בדיקה ולא יחסום אותה. אתה אדוני לא עושה את תפקידך בעניין".

ניסנקורן השיב: "אתם מנסים לשעבד את שלטון החוק ואת עצמאות המערכת בגלל תיקי נתניהו נקודה. השימוש הציני והמכוער במקרה המוות הטרגי זה ציני ומכוער". לוין השיב לו: "אל תטיף לנו מוסר".

לוויכוח הצטרף השר דוד אמסלם שצעק לניסקורן: "אתה שפוט ונושא הכלים של מנדלבליט. אתה שיקרת אותי. אתה והמפלגה שלך. אתה מתנהג כאילו משרד המשפטים שלך. הבאת אותו איתך מההסתדרות".

את ההצעה יזם ח"כ בצלאל סמוטריץ' מימינה. הבוקר פורסם בכאן רשת ב שבכוונת לוין להמליץ לסיעת הליכוד לתמוך בהצעה. הדבר מעורר מתיחות חדשה-ישנה בקואליציה לאחר תקופה קצרה של שקט יחסי בין הליכוד וכחול לבן. לפני כחודשיים החליטו בליכוד לתמוך בהצעה לפתוח בוועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגוד ענייני השפטים בעליון, בעקבות תחקיר כאן חדשות בנושא. בליכוד תמכו בהצעה למרות התנגדות נחרצת מצד כחול לבן, שטענו כי מדובר בהפרה של המשמעת הקואליציונית.

לבסוף ההצעה לא עברה בהצבעה בכנסת, לאחר ש-54 חברי כנסת הצביעו נגד ההצעה, ו-43 הצביעו בעד. ראש הממשלה בנימין נתניהו נעדר מההצבעה, וכך גם כמה חברי כנסת מהליכוד. העימות בין שתי המפלגות, שנגרר במשך כמה חודשים, הוביל לכך שישיבות הממשלה וועדת השרים לחקיקה הפסיקו להתכנס.