-

"זה לא פיגוע - היא חזרה מבית הספר": בת 9 עם תסמונת דאון הוכתה קשות בכיתתה

אימה של ליהיא, הלומדת בבית ספר בבני ברק, חשפה בפוסט בפייסבוק שבתה הוכתה בצהרון בזמן שהמדריכה שהייתה אחראית על התלמידות ננעלה מחוץ לכיתה. מבית הספר נמסר: "המקרה המצער מוכר להנהלה וטופל בכל המישורים. בדוח המסכם נמצא כי בית הספר פעל לפי ההנחיות"
אוריה אלקיים ודניאל אלעזר
09 בספטמבר 2020
12:00

ליהיא, בת 9 בעלת תסמונת דאון, הוכתה קשות בכיתתה בבית ספר "גשרים" בבני ברק. אימה, גינת גרינולד חשפה את המקרה אתמול (שלישי) בפוסט שכתבה בפייסבוק. "היא לא אחרי פיגוע, היא חזרה מבית הספר, המקום שהיה אמור להגן ולשמור עליה", כתבה האם. 

גרינולד סיפרה שהמקרה התרחש בזמן שהילדה שהתה בצהרון: "שתי דקות לפני סיום הצהרון קיבלתי טלפון מבית הספר, 'הבת שלך קיבלה מכה בפנים עקב מריבה עם ילדה'. בתור אמא לילדה מיוחדת, הגבתי שהכל בסדר וזה יכול לקרות. לאחר מספר דקות התקשר אלי המלווה ואמר 'הבת שלך במצב לא משהו, חבולה ומדממת מהפנים'". 

האם פנתה יחד עם בתה למשטרת פתח תקווה, שם הפנו אותן למשטרת בני ברק בשל עומס. "כשראיתי אותה חשכו עיניי. במשטרת בני ברק הבינו שמדובר בילדה חסרת ישע". גרינולד האשימה את הצהרון ברשלנות וציינה שאף גורם לא יצא עימה קשר כדי לבדוק מה שלום בתה. 

"זה לא מכה של רגע, זה חבטות שכל שנייה היא נצח. פניתי לראש עיריית בני ברק עם צילומים של הילדה ולא היה שום יחס"

לאחר שפנתה למחנכת, שטענה שלא ידעה דבר, הסבירה לה מנהלת בית הספר שהמדריכה שהייתה אחראית על התלמידות ננעלה מחוץ לכיתה בזמן המקרה. "איך ילדות חינוך מיוחד נשארות לבד בכיתה? למה לא הזמינו טיפול רפואי? למה לא יצרו קשר שאגיע? איך לא יודעים מי ביצע את המעשה? כמה זמן הן שהו לבד? איך מחלקת הרווחה שאחראית להפעלת הצהרון עד היום לא יצרה קשר?", תקפה גרינולד. 

האם סיפרה שבתה סובלת מקשיים בדיבור ושהיא עברה כמה ניתוחי עיניים. היא חזרה מהצהרון עם דימום בעין ובראש ועם שטפי דם על הפנים. לדבריה, "זה לא מכה של רגע, זה חבטות שכל שנייה היא נצח. פניתי לראש עיריית בני ברק עם צילומים של הילדה ולא היה שום יחס. מעניין מה היה קורה אם זה היה הילד שלו".

מהנהלת בית הספר "גשרים" נמסר: "המקרה המצער מוכר להנהלת בית הספר וטופל בכל המישורים. בבית הספר לומדים תלמידים עם התנהגות מאתגרת, והצוות מתמודד יום יום בסיוע צמוד של צוות מקצועי, הכולל פסיכולוג ומנתח התנהגות למתן מענים מותאמים. מדוח סיכום האירוע, שנערך על ידי ההנהלה והועבר לכלל הגורמים הרלוונטיים, מתברר כי מספר בנות שהו יחד עם מדריכה צמודה בכיתה.

"המדריכה שעמדה בפתח הדלת נדחקה מסיבה שאינה ברורה לאחור ודלת הכיתה ננעלה למספר דקות בודדות. בפרק הזמן הקצר שתי ילדות, תלמידות הכיתה, התגוששו ביניהן. מיד כשדלת הכיתה נפרצה, הבחינה המדריכה במתרחש ויצרה קשר מיידית עם אם התלמידה. מאז האירוע הנהלת בית הספר עומדת בקשר רציף עם המשפחה. מעבר לכך, מחנכת הכיתה הגיעה אמש לבית התלמידה כדי לסייע בטיפולה. חשוב לציין כי בדוח המסכם נמצא כי בית הספר פעל לפי ההנחיות. הנהלת בית הספר תעשה ככל שעל ידה שאירוע מצער שכזה לא יתרחש שוב והדברים יחודדו בשיחות מיוחדות לתלמידות".