רוני אלשיך
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בכיר במח"ש: אלשיך הפעיל לחצים בחקירת המחדל באום אל-חיראן

רפ"ק דובי שרצר עתר נגד המשטרה והפרקליטות והעלה טענות קשות נגד בכירים במערכת • בתצהיר שהגיש סגן ראש מח"ש לשעבר, משה סעדה, הוא כותב כי נודע לו שאלשיך אמר לראש מח"ש, ברקע חקירות רגישות נגד בכירי משטרה: "אתה יודע שאני מומחה בפירוק ארגונים עוינים"
תמר אלמוג
09 בספטמבר 2020
14:44

בכיר במחלקה לחקירות שוטרים, רב פקד דובי שרצר, הגיש היום (רביעי) עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד המשטרה והפרקליטות בדרישה לקדם אותו לדרגת סגן ניצב, תוך שהוא מעלה טענות קשות נגד המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך ובכירים במערכת. רפ"ק שרצר טוען שנגרם לו עוול בכך שלא הועלה בדרגה משום שדיווח לפרקליט המדינה על מה שנראה לו כניסיונות להטיל מורא על מח"ש.  

רפ"ק שרצר, שהיה מעורב בחקירת האירוע באום אל-חיראן, טען כי בעת החקירה הופעלו לחצים על מח"ש מצד המפכ"ל לשעבר אלשיך, שאף הורה לעוזרו "להיכנס" בסגן מנהל מח"ש משה סעדה, שכיהן כראש מח"ש בפועל באותה תקופה. בתצהיר שהגיש סעדה הוא כותב כי נודע לו שאלשיך אמר לראש מח"ש אז, אורי כרמל, ברקע חקירות רגישות נגד בכירי משטרה: "אתה יודע שאני מומחה בפירוק ארגונים עוינים", תוך שהוא רומז על מח"ש. התלונה שהגיש סעדה אז לפרקליט המדינה שי ניצן - לא התקדמה.

תצהיר נוסף שהוגש במסגרת העתירה הוא של ראש מח"ש לשעבר אורי כרמל, שמפרט את שורת החקירות הרגישות שנוהלו במח"ש. בתצהיר של ראש מח"ש לשעבר לא מופיע הציטוט שציין סעדה, אך כרמל כתב כי חל מפנה ביחס פיקוד המשטרה למח"ש, בעקבות פרשת ניצב רוני ריטמן, שבעקבותיה התייחסו אליהם כאילו הם "ארגון עוין".