ישיבת ממשלה, ארכיון
צילום: לע"מ

הממשלה אישרה פה אחד את חלוקת התוספת התקציבית של 11 מיליארד השקלים למשרדים

תקציב הביטחון יוגדל ביותר מ-3 מיליארד שקלים, קצבאות הנכים יוגדלו בכ-900 מיליון שקלים. הכספים יוקצו בין היתר לצורך העלאת כ-2,000 מבני הפלאשמורה ופיתוח וחיזוק ההתיישבות ביהודה ושומרון • נתניהו, זמן קצר לפני ישיבת הממשלה: מתכוון לבחון קידום חוקים שנוגעים למערכת המשפט
ליאל קייזר, יערה שפירא וזאב קם
09 בספטמבר 2020
20:15
עודכן ב 02:36

הממשלה אישרה הלילה (חמישי) את אופן חלוקת 11 מיליארד השקלים שנוספו לתקציבים של משרדי הממשלה, כחלק מתוכנית הפעולה של התקציב ההמשכי לשנת 2020. תקציב הביטחון יגדל ביותר מ-3 מיליארד שקלים. הממשלה עדיין תצטרך לאשר את תקציב המדינה ל-2020 ולהביאו לאישור מליאת הכנסת בשלוש קריאות עד ל-23 בדצמבר.

הכספים יוקצו בין היתר לצורך מענקים מיוחדים לאוכלוסיית הנכים, תוכנית להעלאת כ-2,000 מבני הפלאשמורה, תוכנית סיוע לשילוב בני העדה האתיופית בישראל, עשרות תוכניות חינוכיות בחינוך הממלכתי והממלכתי דתי (חמ״ד), תוכנית להעצמה ופיתוח של האוכלוסייה הדרוזית והצ׳רקסית ופיתוח וחיזוק של ההתיישבות ביהודה ושומרון.

בהודעה משותפת למשרדי ראש הממשלה והאוצר, ציין ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "זו בשורה חשובה לכל אזרחי ישראל ולאוכלוסיות נזקקות בחברה הישראלית בתקופת הקורונה. אני מברך על שהגענו להסכמות עם שר הביטחון". שר האוצר כ"ץ אמר: "ו העת לעבוד בשיתוף פעולה מלא להפגין סולידריות ורגישות חברתית לסייע לעצמאים, לשכירים ולבעלי עסקים, כדי לעבור את משבר הקורנה ולהניע את הכלכלה והמשק כולו".

התוכנית שהממשלה אישרה לשנת הכספים 2020

על פי סקירה של הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג, הגירעון בתקציב המדינה בשנה הבאה צפוי להגיע ל-6.5% - חריגה של 4.25% מהגירעון המותר על פי חוק. ההערכה הצפויה היא עוד לפני חישוב ההוצאות הכרוכות בניהול משבר הקורונה.

על פי הנתונים שהציג משרד האוצר שלשום יהיה צורך בקיצוצים ובהעלאות מיסים בהיקף של 50 מיליארד שקלים בשנה, כדי לעמוד בדרישות הגירעון המותר על פי החוק. עוד נאמר בתחזית כי שיעור האבטלה בסוף השנה, בתרחיש של התאוששות האבטלה, יעמוד על 9.7%, ובסוף שנת 2021 8%. במידה של החמרה, שיעור האבטלה יעמוד בסוף השנה על 15% ובסוף שנת 2021 על 12.4%.

טרם הישיבה, התכנסו בכחול לבן ובליכוד לישיבות משלהם. בישיבות עסקו בפרשת אום אל-חיראן ובחילופי הדברים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. נתניהו הודיע לחברי הסיעה שהוא מתכוון לבחון את הצעת השר זאב אלקין, שדרש להתחיל לקדם חוקים בכנסת שנוגעים למערכת המשפט גם ללא הסכמה או תיאום עם כחול לבן. גם יו"ר הקואליציה מיקי זוהר הצטרף להצעת אלקין.

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר בישיבת סיעתו: "מתקפות של השלטון נגד מערכת אכיפת החוק לא לגיטימיות, כחול לבן במשרד המשפטים כדי למנוע צעדים מסוכנים". השר אלקין אמר בישיבת סיעת הליכוד: "אי אפשר להיות ימין מדיני ושמאל משפטי, זה לא הולך ביחד. בכנסת הזאת זה לא פשוט, אבל אולי אפילו בה צריך ללכת על מהלכי חקיקה כדי לשנות את הכללים. על הממשלה, שגם ככה מקרטעת, אם נגזר עליה להישבר - עדיף שתישבר על המחלוקת העקרונית בנושא הזה".