ג'ארד קושנר, מאיר בן שבת, משלחת ישראלית בביקור באב
צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

קושנר: סעודיה ובחריין הסכימו לפתוח את המרחב האווירי לכל הטיסות מזרחה

את הדברים אמר יועצו של טראמפ בתדרוך לעיתונאים: "אנחנו רואים שמדינות עושות את הדבר שהכי טוב לאינטרס שלהן. הן לא יעצרו את עצמן, ויגרמו לכך שהכול יתקע"
עמיחי שטיין
09 בספטמבר 2020
23:24
עודכן ב 00:34

יועצו של נשיא ארצות הברית ג'ארד קושנר אמר אתמול (רביעי) בתדרוך לעיתונאים כי סעודיה ובחריין הסכימו לפתוח את המרחב האווירי שלהן לכל הטיסות לכיוון מזרח, לאחר שעד כה דווח כי יתאפשרו טיסות בשמי שתי המדינות רק מישראל לאיחוד האמירויות ומהאמירויות לישראל. המהלך צפוי לקצר משמעותית את זמן הטיסה של חברות תעופה ישראליות לאסיה. ההערכה היא שהדבר יקצר בין שעתיים לשלוש שעות ממשך הטיסות לכיוון מזרח.

"זה כאילו גרמנו להתפרצות אופטימיות", אמר קושנר. "אנחנו רואים שמדינות עושות את הדבר הכי טוב לאינטרס שלהן. הן לא יעצרו את עצמן, ויגרמו לכך שהכל יתקע בבוץ. כשטראמפ הגיע, המזרח התיכון היה בבלגן".

בעניין האפשרות שאיחוד האמירויות יקבלו מטוסי F35 במסגרת הסכם הנורמליזציה, חזר קושנר על כך שהנושא בדיונים. לדבריו, "אנחנו נדאג ליתרון הישראלי - ונדאג שזה יקרה  בכל תהליך. אבל צריך להבין שאיחוד האמירויות גם כן חוששת מאיראן, ויש לא מעט יתרונות לחיזוק הצבא שלה".

קושנר התייחס בדבריו גם לסוגיה הפלסטינית: "התוכנית שלנו היא הטובה והמפורטת ביותר בעבור הפלסטינים - הם דחו ונמנעו מלבחון את הפרטים. ההצעה עדיין קיימת עבור ההנהגה שלהם. הדברים על השולחן, החלטנו לא לרדוף אחריהם, אבל אם הם ירצו אפשר לקדם תהליך. אנחנו לא יכולים לרצות שלום יותר מהם. הם יודעים למה ישראל הסכימה, ואם יש להם בעיות עם חלק מהדברים הם יכולים להביע התנגדות. "רבים מאבדים סבלנות כלפי הפלסטינים. המפה שציירנו היא מפה ריאליסטית - השטחים הישראלים זה איפה שיש התיישבות ישראלית", אמר קושנר.