מבקרים ללא ריחוק חברתי בפסטיבל בת ים 2020
-

מתנדב במשטרה התריע על התקהלות בבת ים והושעה מתפקידו

המתנדב יוסי שהושעה לאחר שלמשטרה נודע כי תלונתו הגיעה לידי כאן חדשות: "הרגשתי כמו עצור במח"ש. זו היתה חקירה לכל דבר. אמרתי לחוקר 'לא עשיתי שום עבירה. אני תורם לקהילה', אם הקהילה לא רוצה אותי, תודה רבה"
דניאל אלעזר
10 בספטמבר 2020
14:58

מתנדב ותיק במשטרה הושעה מתפקידו לאחר שלמשטרה נודע כי שיחה למוקד 100, בה דיווח על התקהלות הגיעה לידי כאן חדשות, וזאת על אף שהשיחה התקבלה מגורם שלישי. 

לפני כשבועיים התקיים פסטיבל רחוב בטיילת בת ים ״לילות בת ים״ אותו יזמה והפיקה העירייה לקראת פתיחת שנת הלימודים. הפסטיבל כלל מייצגים שונים של אמני רחוב שהוצבו לאורך רצועת הטיילת בעיר. האירוע משך אליו אלפי מבקרים, בהם משפחות, שהגיעו וצפו במיצגים השונים.

לדברי מספר משתתפים שנכחו במקום הנחיות משרד הבריאות לא נשמרו בחלק מהזמן. ליד המיצגים נוצרו התקהלויות רבות ורבים מהמבקרים לא עטו מסיכות על פניהם ולא שמרו על מרחק של שני מטרים אחד מהשני.

על אף האירוע ההמוני שמשך אליו קהל רב לא הייתה במקום כל נוכחות משטרתית. לכאן חדשות נודע כי העירייה עידכנה מראש את המשטרה שמדובר באירוע קטן של "כמה דוכנים" בלבד, ולכן במשטרה לא מצאו לנכון לשלוח שוטרים שייאכפו את צו בריאות העם והנחיות משרד הבריאות, שכאמור לא נשמרו ולא נאכפו לטענת המשתתפים.

באותו הערב יוסי, המתנדב כבר שמונה שנים במשטרה, עבר במקרה בסמוך לטיילת והבחין בהתקהלות. מתוך חשש לבריאות הציבור, כמו גם לאימו המתגוררת בעיר, התקשר למוקד 100 של המשטרה ודיווח על שראה. בשיחה עם המוקדנית שהגיעה לידי כאן חדשות ציין: ״כל הטיילת מצפון ועד לדרום זה התקהלות שלמה...חלק ללא מסיכות, זה לא זמן לעשות מסיבות כאלה. עשו שם ממש יום העצמאות, רק חסר שייעשו זיקוקים. אני לא מלשינון, אני איש שומר חוק״, והמוקדנית השיבה לו: ״אתה צודק, זה לא בסדר. באמת באמת זה מסוכן. המשטרה מטפלת בזה. ניידות בשטח יגיעו למקום, ייבדקו את מה שאתה אומר״.

"זה לא ייתכן שבזמן הקורונה יעשו אירוע ערב יום העצמאות כשמבקשים מאזרחים לשמור על ריחוק. זה אירוע של העירייה, ועירייה לא עושה מסיבות בזמן קורונה", אמר יוסי בשיחה עם כאן חדשות.

במהלך השבוע, מספר ימים לאחר האירוע זומן יוסי לשיחה בתחנת מסובים בה הוא מתנדב. לתדהמתו הוא הופתע לשמוע כי על אף שהוא מסייע למשטרה כבר שנים רבות, הוחלט להשעות אותו מתפקידו. כשביקש להבין מדוע, נאמר לו כי למשטרה נודע ששיחתו למוקד 100 הגיעה לידי כאן חדשות.

לדבריו, במהלך השיחה הוא נשאל כיצד ההקלטה הגיעה לידי כאן חדשות ובדקו איתו האם הוא בקשר פוליטי עם אנשים שמנסים לפגוע בראש עיריית בת ים, צביקה ברוט.

"אני לא זלזלתי במשטרה, לא תקפתי את השוטרים, לא לכלכלתי על משטרת ישראל. הרגשתי כמו עצור במח"ש. כרגע אני מושהה. זו היתה חקירה לכל דבר. אמרתי לחוקר 'לא עשיתי שום עבירה. אני תורם לקהילה', אם הקהילה לא רוצה אותי, תודה רבה״.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "בפתח הדברים נדגיש כי אנו מוקירים ומעריכים את פעילותו של המתנדב לאורך השנים. בניגוד לאמור, המתנדב לא הושעה מתפקידו ופעילותו הוקפאה לזמן מוגבל עד לבירור הנושא. בתום הבירור ובהתאם לממצאים ולרצונו של המתנדב להמשיך להתנדב במשטרה, נשקול זאת בחיוב".