אסון התאומים
צילום: אי-פי

"הבטחנו לעולם לא לשכוח": ארה"ב מציינת 19 שנה לאסון התאומים

בפיגועי הטרור של ה-11 בספטמבר נרצחו 2,977 בני אדם ונפצעו יותר מ-6,000. היועץ לביטחון לאומי של טראמפ: "כל עוד יש אנשים רעים המוכנים להשתמש בטרור, ויהיו כאלה - המאבק שלנו יימשך"
עמיחי שטיין ועופר לרר
11 בספטמבר 2020
16:16
עודכן ב 23:13

בארצות הברית ציינו היום (שישי) 19 שנים לפיגועי הטרור של ה-11 בספטמבר, בהם נרצחו 2,977 בני אדם ונפצעו יותר מ-6,000. בטקס שנערך בניו יורק השתתפו סגן הנשיא מייק פנס והמועמד לנשיאות ג'ו ביידן. הנשיא דונלד טראמפ השתתף בטקס בשנקסוויל, פנסילווניה. במהלך היום הייתה דקת דומייה והוקראו שמות הנספים. 

טראמפ כתב בחשבון הטוויטר: "האומה שלנו הבטיחה לעולם לא לשכוח את האמריקנים החפים מפשע שנהרגו ב-11 בספטמבר. ביום הקדוש זה, אנו מכבדים את ההתחייבות הזאת".

‏היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, רוברט אובראיין, נשא נאום לציון האסון בכנס של המרכז הבין-תחומי בהרצליה. "אנחנו מציינים 19 שנים לאחת ממתקפות הטרור האיומות בהיסטוריה המודרנית. זו הייתה לא רק מתקפה נגד מטרות אמריקניות, אלא מתקפה נגד הערכים האמריקנים ונגד כל מי שמאמין בערכים האלה ברחבי העולם. עברנו דרך ארוכה, אבל לא נוכל לחזור לשאננות שחשנו עד ה-11/9. כל עוד יש אנשים רעים המוכנים להשתמש בטרור, ויהיו כאלה - המאבק שלנו יימשך", אמר אובראיין בפתח דבריו.

היועץ התייחס גם להסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות ואמר כי הוא מאמין שאומות ערביות-מוסלמיות נוספות ילכו למהלך של נורמליזציה עם ישראל. "ההסכם הזה - באמת היסטורי", הוסיף והבהיר כי המלחמה בטרור נמצאת בעדיפות עליונה אצל הנשיא טראמפ.

אובראיין תקף את הממשל האיראני, כינה אותו "נותן החסות מספר אחת של הטרור הגלובלי" ואמר כי הודות לפעילותו הנחרצת של הנשיא טראמפ הוא מרוסן יותר מאי פעם. "רווחי איראן ירדו לרמה הנמוכה ביותר בהיסטוריה, בזכות קמפיין הלחץ הכלכלי הגדול ביותר מאז המלחמה הקרה", ציין היועץ.

"בעל הברית הגדול ביותר שלנו במיגור הטרור הקיצוני הוא שלום", סיכם אוברייאן. "כשהשלום פורח במזרח התיכון, פוטנציאלית באפגניסטן, בבלקן ובחלקים אחרים של העולם, החלל שבו הטרור יכול לפעול מתכווץ והכוחות שחוברים יחד נגדם מתחזקים כאשר שותפויות נוצרות ומתחזקות".