הפגנות מחוץ לבניין הפרלמנט בסופיה, הלילה
צילום: אי-פי

רצועת החוף שהציתה את המחאות בבולגריה

כבר חודשיים שיש מחאות בבולגריה, אבל הסיפור הזה לא עלה לסדר היום התקשורתי. כש-77% מאזרחי המדינה בטוחים שמוסדות המדינה נגועים בשחיתות קשה, לבולגרים נמאס
יואב זהבי
11 בספטמבר 2020
16:25

בבולגריה מתקיימות הפגנות ומחאות של אזרחים כבר קרוב לחודשיים. אבל הסיפור הזה לא עלה לסדר היום התקשורתי. בסקר שפורסם לאחרונה במדינה עלה כי 77% מהבולגרים בטוחים שמוסדות המדינה נגועים בשחיתות קשה. בנוסף, מבין מדינות האיחוד האירופי, בולגריה מדורגת במקום האחרון במדד השחיתות.

הכל למעשה התחיל לפני חודשיים ברצועת חוף במזרח בולגריה, סמוך לעיר בורגס. בבולגריה, בדומה לישראל, החוף שייך לציבור. אלא שלפוליטיקאי בכיר במדינה יש אחוזת קיץ ברצועת החוף. משום כך הוא זכאי לאבטחה של כוחות הביטחון הבולגרים - שמאבטחים גם את רצועת החוף הסמוכה. אם זה לא מספיק, חודש לפני כן פורסמו תמונות מביכות של ראש ממשלת בולגריה בויקו בוריסוב שוכב בחדרו כשבשידה לצדו מונח אקדח ושטרות של 500 אירו. בוריסוב לא הכחיש שהתמונות צולמו במעונו.

המפגינים טוענים שהמדינה לא מנוהלת על ידי הרשויות, אלא על ידי המאפיה הבולגרית. עכשיו הם דורשים שראש הממשלה יתפטר ויערכו בחירות חדשות. ראש הממשלה בתגובה מציע לבצע שינויים בחוקה הבולגרית כך שיתנו יותר סמכויות לתובע הכללי במדינה. אלא שעל פי המפגינים גם התובע הכללי הוא לא יותר ממינוי פוליטי ושליח שפועל תחת סמכות הממשלה.

פרופ' חריסטו פנצ'וגוב מהאוניברסיטה הבולגרית החדשה אמר שראש הממשלה הבולגרי לא ענה עד כה על אף טענה שהציגו המפגינים במחאות, למשל בעניין השפעת האוליגרכים, התמונות המביכות שפורסמו, ויותר מהכל - מי מנהל את הממשלה הבולגרית. וכשלמפגינים אין תשובות - המחאות רחוקות מסיום.