איסמעיל הנייה
צילום: חסן ג'די, פלאש90

הנייה: מצרים מתווכת בימים אלה עסקת שבויים חדשה בין חמאס לישראל

מנהיג חמאס סיפר כי משלחת מצרית שביקרה ברצועה מספר פעמים השבוע ועזבה היום את הרצועה מנסה לתווך עסקה חדשה
עומרי חיים
12 בספטמבר 2020
00:06

מנהיג חמאס, אסמעיל הנייה, אמר הערב (שישי) כי מצרים משמשת בימים אלה מתווך בין הארגון לישראל במטרה להגיע לעסקת חילופי שבויים חדשה. את הדברים אמר בתשובה לשאלת כתב סוכנות הידיעות "אנאדול" בביירות. 

מדבריו עולה כי המשלחת המצרית, שנעה בימים האחרונים בין ישראל לעזה ועזבה היום את הרצועה - עסקה בנושא במסגרת ביקוריה באזור. עם זאת, הנייה לא ציין אם נרשמה התקדמות בנושא. "אנחנו מברכים על התפקיד המצרי שייתכן שיאפשר הגעה לעסקת חילופי שבויים ומקווים להישג כלשהו בעניין", אמר.

מקורות בחמאס אמרו לעיתון הלבנוני אל-אח'באר" כי המשלחת המצרית מנסה לרקום עסקה בהתבסס על הצעתו של מנהיג חמאס בעזה, יחיא סנואר, מחודש אפריל האחרון, אז אמר שחמאס יהיה מוכן לקידום עסקת חילופי שבויים חלקית בתמורה לשחרור אסירים מבוגרים, חולים ואסירות. לפי הדיווח, המשלחת תשוב ותבקר באזור בשבוע הבא אם יתרחשו "התפתחויות חיוביות בצד הישראלי". כמו כן, נמסר כי בשיחות שקיימו המצרים בימים האחרונים עם חמאס נכחו בכיר חמאס, רוחי מושתהא ו"גורם צבאי בכיר" ששמו לא צוין.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בשבוע שעבר עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. מלשכת נתניהו נמסר בנוגע לשיחה כי "ראש הממשלה הודה לנשיא א-סיסי על סיועה של מצרים בקידום היציבות באיזור, בייחוד בעזה, וביקש להמשיך ולסייע להשבת שבויינו ונעדרינו". 

בכיר המוסד לשעבר דוד מידן התראיין באותו יום לאסתי פרז ב"בחצי היום" בכאן רשת ב ואמר כי "כל הסדר שיהיה עם חמאס – מהותו חברתית, כלכלית, הומניטרית. חילופי שבויים יהיו חלק אחד ממנו. אפשר להגיע לפתרון אם נשלם במטבע הומניטרי. לא חושב שנחזור על תרחיש של עסקת שליט, זה סיפור אחר".