שיחות השלום בקטר
צילום: רויטרס

נפתחו שיחות השלום בין הממשלה באפגניסטן לטליבאן

לאחר עשרות שנים של סכסוך השיחות יתקיימו בדוחא, בירת קטר. הסכם שלום בין הצדדים יאפשר לכוחות נאט"ו ולכוחות אמריקנים לצאת מהמדינה אחרי כ-19 שנים
מאיה ראכלין
12 בספטמבר 2020
09:53

לאחר עשרות שנים של סכסוך, נפתחו היום (שבת) שיחות שלום בין הממשלה באפגניסטן לבין ארגון טליבאן. השיחות מתקיימות בדוחא, בירת קטר, והסכם שלום בין הצדדים יאפשר לכוחות נאט"ו ולכוחות אמריקנים לצאת מאפגניסטן אחרי כ-19 שנים.

בשיחות ישתתף גם שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו, והצדדים ידונו בין השאר בתנאים להפסקת אש קבועה, בזכויות הנשים והמיעוטים ובפירוק של עשרות אלפי לוחמי טאליבן מנשקם.

בחודש פברואר האחרון פומפאו ובכירי הטליבאן חתמו על הסכם הפסקת אש בין ארצות הברית לאפגניסטן. לקראת החתימה, הצדדים הוציאו הצהרה משותפת, שבה נמסר כי הכוחות האמריקניים יבצעו נסיגה מלאה מאדמת אפגניסטן בתוך 14 חודשים. עוד צויין כי הממשלה האפגנית תפעל מול מועצת הביטחון של האו"ם כדי להסיר את הסנקציות מחברי ארגון הטאליבן עד ל-29 במאי. 

ארצות הברית התחייבה להפסיק להתערב צבאית בענייניה הפנימיים של אפגניסטן ולהבטיח לנסות לסייע בשיחות הביטחוניות בין הממשלה אפגנית ופקיסטן. כמו כן, ארצות הברית תחל באופן מיידי לפעול לשחרורם של אסירים פוליטיים ואסירי מלחמה.