מפגינים בירושלים, הערב
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ההפגנות נגד נתניהו: תשעה נעצרו ועוכבו

אלפים הפגינו סמוך למעון רה"מ בירושלים, זה השבוע ה-12 ברציפות. על רקע הדיון הצפוי בממשלה על הטלת סגר בחגים, להפגנות השבוע הצטרפו בעלי עסקים
סולימאן מסוודה
12 בספטמבר 2020
20:26
עודכן ב 01:28

גל ההפגנות נגד ראש הממשלה ברחבי הארץ: אלפי בני אדם הפגינו הערב (שבת) ברחבי הארץ נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובפרט סמוך למעונו בירושלים. בתחילה התקהלו כאלף מוחים באזור גשר המיתרים בכניסה לירושלים. חלקם עלו על הכביש וחסמו אותו. לאחר מכן, צעדו המפגינים לעבר מעון ראש הממשלה. על רקע הדיון הצפוי מחר בממשלה על הטלת סגר בתקופת החגים, למפגינים הצטרפו השבוע גם בעלי עסקים שדורשים לקבל מראש פיצוי כספי על הפסדי הסגר. אחד המפגינים קשר את צווארו לעמוד באצמעות מנעול וכוחות כבאות והצלה נאלצו לחלצו.

כמה עימותים נרשמו בין שוטרים למפגינים באזור כיכר פריז בבירה. תשעה מפגינים נעצרו או עוכבו בגין תקיפת שוטרים והפרת סדר. בחצות הכריזה המשטרה כי היא פותחת את הכביש לתנועה ופינתה מפגינים שסירבו להתפנות מכיכר פריז. 

"רוב המחאה הייתה רגועה למעט קומץ שהתעמת איתנו בשלב הסופי של ההפגנה", סיכם ראש ענף מבצעים במשטרת מחוז ירושלים, סנ"צ אלון חלפון. "נאלצנו לבצע מספר מעצרים של כאלה שסירבו להתפנות ותקפו שוטרים. גם הפעם התהלוכה לא תואמה איתנו ולא קיבלה אישור".

ביום חמישי שר המשפטים אבי ניסנקורן הגן על זכותם של אזרחי המדינה להפגין, גם נוכח התחלואה הגוברת בנגיף קורונה. "יש פה דמגוגיה זולה", אמר בריאיון לזאב קם וקרן אוזן בכאן רשת ב, "אין שום הוכחה שהפגנה מסכנת את הבריאות. הזכות להפגין היא דמוקרטית ואין מדינה שנשארת דמוקרטיה בלי זכות להפגין, בטח בתקופה של חילוקי דעות חמורים".

האזינו לריאיון המלא עם שר המשפטים

קודם לכן פורסם לראשונה בכאן רשת ב כי התקבל נתון רשמי על מספר חולי הקורונה ששהו לאחרונה במחאות בישראל. לפחות 20 חולי קורונה השתתפו במחאות בחודש האחרון, ולפחות 55 נדבקים בנגיף לקחו חלק בהפגנות בשלושת החודשים האחרונים. מדובר בנתונים חלקיים בלבד, שהתקבלו לאחר שהשבוע נטען בוועדת הקורונה בכנסת שאין כלל נדבקים בנגיף במחאות.