נאביד אפקארי

הוצא להורג המתאבק האיראני שהשתתף במחאות נגד המשטר

נאביד אפקארי הורשע בדקירתו למוות של עובד מדינה בהפגנות. מעצרו ועונש המוות שנגזר עליו הובילו למחאה עולמית, ולגינויים של טראמפ ושל נשיאי תחרויות היאבקות ברחבי העולם. בארגון "אמנסטי" טוענים כי ההודאה שהובילה להרשעתו הושגה באמצעות עינויים
מאיה ראכלין ויואב בורוביץ'
12 בספטמבר 2020
14:56

בשיראז שבאיראן הוצא להורג המתאבק נאביד אפקארי, שהשתתף במחאות נגד המשטר לפני כשנתיים. כך דיווחו היום (שבת) כלי תקשורת באיראן. הוא הורשע בדקירתו למוות של עובד מדינה במהלך ההפגנות. מעצרו ועונש המוות שנגזר עליו הובילו למחאה עולמית, ולגינויים של נשיא ארצות הברית טראמפ ושל נשיאי תחרויות היאבקות ברחבי העולם. בארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" טוענים כי ההודאה שהובילה להרשעתו הושגה באמצעות עינויים.

לאחר ההוצאה להורג, הביע הג'ודאי הישראלי שגיא מוקי חשש לגורל חברו, סעיד מולאי, הג'ודאי האיראני ואלוף העולם שערק מהמדינה. הג'ודאי הישראלי ואלוף העולם ב-2019 אמר לכאן חדשות: "אני מאוד מקווה שלא הוציאו את נאביד להורג כדי להפחיד את סעיד, שהוא חבר שלי וחבר של ישראל". מוקי הוסיף כי "הזוי שבעולם המודרני של היום יש עוד מקומות שחיים בהם כמו לפני אלפי אנשים".

לפני עשרה ימים הארגון מתח ביקורת חריפה על הטיפול של השלטונות באיראן במהומות שפרצו במדינה לפני עשרה חודשים. בדוח שפרסם ארגון זכויות האדם, נכתב כי שירותי הביטחון והמודיעין וגורמים רשמיים בבתי הכלא באיראן הפרו זכויות אדם באופן מחריד, תוך שיתוף פעולה עם שופטים ותובעים. בין ההפרות: מעצר שרירותי, העלמת אזרחים, עינויים ופגיעות קשות בעצורים.

בידי "אמנסטי אינטרנשיונל" פרטיהם של יותר מ-500 מפגינים, עיתונאים ופעילי זכויות אדם שהיו נתונים להליכים פליליים בלתי-הוגנים על רקע המחאה. עונשי המאסר שנגזרו על מי שהורשעו נעו בין חודש לעשר שנים. בכמה מקרים אסירים אף הוצאו להורג.

הארגון סבור כי מספר הנאשמים האמיתי על רקע מחאת נובמבר 2019 גבוה בהרבה מהידוע. זאת בשל המעצרים הרבים ובהתחשב בדפוסי הגשת כתבי האישום וגזירת העונשים במדינה במקרים של מעצרים שרירותיים, עם או בלי משפט, שבהם מעורבים גופי המודיעין והביטחון במדינה. הארגון קובע כי באיראן יש שימוש נרחב בעינויים ובפגיעות אחרות מצד שוטרים, סוכני ביון וביטחון וכן גורמים בבתי הסוהר נגד גברים, נשים וילדים, הן במהלך פעולת המעצר והן לאחר מכן, בעת שהותם במתקנים.