קניון הדר בירושלים סגור בסגר הגל הראשון במארס 2020
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מראש השנה ועד אחרי סוכות: הממשלה אישרה סגר של שלושה שבועות

הסגר יחל ביום שישי ב-14:00 • מערכת החינוך תמשיך לפעול עד יום שישי, מוסדות החינוך המיוחד יוחרגו • בלחץ האוצר, מקומות עבודה יוכלו להמשיך לפעול במתווה התו הסגול כל עוד אין קבלת קהל - מסעדות, בתי מלון ומקומות בילוי ייסגרו • נתניהו: יש אפשרות שהסגר יימשך יותר משלושה שבועות
כתבי כאן חדשות
13 בספטמבר 2020
05:14
עודכן ב 01:30

על רקע המחלוקות הקשות, הממשלה אישרה אתמול (ראשון) כי הסגר יחל ביום שישי, ערב ראש השנה, ב-14:00 בצוהריים, ויימשך שלושה שבועות לפחות - עד אחרי חג סוכות.

בלחץ האוצר, במגזר הפרטי תתאפשר עבודה תחת מגבלות התו הסגול במקומות שאין בהם קבלת קהל, שלא עוסקים במסחר ושאינם שייכים לענף המסעדנות והמלונאות. במגזר הציבורי יהיה צמצום משמעותי של עובדים, אך יהיה ניתן להגיע למקומות העבודה.

סגירה מלאה של כלל העסקים לקבלת קהל בתחום המסחר, התרבות, בילוי ופנאי ותיירות פנים, כולל בריכות שחיה, חדרי כושר ומסעדות. עסקים, לרבות מסעדות, יורשו להפעיל שירות משלוחים בלבד. הגבלות תנועה ביציאה מהבית של עד 500 מטר, למעט צרכים מותרים שיפורטו בתקנות. הגבלת ההתקהלויות עד 10 איש בחלל סגור, עד 20 בשטח פתוח. פעילות התחבורה הציבורית תצומצם ותותאם להיקף הפעילות במשק.

בניגוד למתווה שאושר בשבוע שעבר בקבינט הקורונה, לפיו מערכת החינוך תיסגר כבר מיום רביעי, הממשלה אישרה כי מוסדות החינוך ימשיכו לפעול עד ערב ראש השנה ביום שישי. בכך התקבלה הצעתו של שר החינוך יואב גלנט, שלחץ להשאיר את מוסדות החינוך פתוחים עד יום שישי. מוסדות החינוך המיוחד, כפרי הנוער, ילדים ונוער בסיכון יוחרגו, ומשרד החינוך פועל לגיבוש מתווה למידה למוסדות אלה שפרטיו צפויים להתפרסם מחר.

עוד מסתמן כי נתב"ג לא ייסגר, כפי שהמליצו במשרד הבריאות, אלא יפעל בצורה מצומצמת יותר מהסגר הראשון. החלטה בנושא תתקבל רשמית עד יום שלישי.

מתווה תפילות מיוחד לחגים: בשטח פתוח - בקפסולות של עד 20 איש. במבנה סגור - באזורים אדומים, במבנה סגור תותר תפילה בקבוצות של עד 10 אנשים. מספר הקבוצות המותר בשטח סגור יהיה כנגזרת של מספר הכניסות למבנה. שתי הכניסות הראשונות כפול 3, וכל כניסה נוספת כפול 2, ובתנאי שנשמר יחס של אדם אחד לכל 4 מטר רבוע משטח המקום. באזורים שאינם אדומים, במבנה סגור תותר התפילה בקבוצות של עד 25 אנשים. מספר הקבוצות המותר בשטח סגור אחד יהיה כמכפלה ב-2 של מספר הכניסות למבנה, ובתנאי שנשמר יחס של אדם אחד לכל 4 מטר רבוע משטח המקום.

אגף הכלכלנית הראשית מעריך כי העלות המשקית של צעדי הסגר עליהם הוחלט, תעמוד על כ-6.5 מיליארד שקל. עלות צעדים אלה נמוכה בכ-8 מיליארד שקל מעלותו של סגר למשך אותה תקופה, במתכונת עליה דובר בקבינט בשבוע שעבר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים אתמול מסיבת עיתונאים ואמר: "יש אפשרות שהסגר יימשך יותר משלושה שבועות". נתניהו הוסיף: "כשהתחלואה עולה - סוגרים כמו שעושים בכל העולם. המטרה היא לצאת משגרת הקורונה לשגרת הרמזור.  יהיה מתווה תפילות מיוחד לחגים ונאפשר ספורט יחידני. אלו מחירים קשים, לא נוכל לחגוג עם המשפחה. יתאפשר קיום ספורט יחידני. הנחיתי לגבש סיוע למי שיפגע מהסגר. אם לא נקפיד על הצעדים הנגיף יכה בנו. 

"יש שחיקה בצוותים הרפואיים. הרופאים אומרים - 'הדקו את החגורות'. המטרה היא לצאת משגרת הקורונה לשגרת הרמזור. יש אפשרות שהסגר ימשך יותר משלושה שבועות".

עוד בטרם אושר הסגר, שר השיכון והבינוי יעקב ליצמן הודיע על התפטרותו מהממשלה. השר ליצמן אמר אחרי התפטרותו: "חמישה שבועות אני מתריע כמעט יום-יום בכל פורום על המזימה של פרופ' גמזו לעשות סגר בראש השנה ויום כיפור. הפרויקטור עשה טעות בזדון. הוא תכנן את זה מלכתחילה ועל ידי זה מנע ממיליוני יהודים בארץ ללכת לבית כנסת בחגי ישראל. על זה מחיתי ועל זה התפטרתי". השרים אסף זמיר, זאב אלקין ועמיר פרץ הצביעו נגד תוכנית הסגר.

בדיון הממשלה הבהיר שר הבריאות יולי אדלשטיין כי לא יסכים לשינויים מרחיקי לכת בתוכנית, ואילו מנהלי בתי חולים שנכחו בדיון וטענו נגד הטלת סגר מוחלט אמרו כי "יש חרדה מיותרת, אנחנו לא קרובים לקריסה". היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט דיבר בישיבה ותמך בזכות ההפגנה. השר אמיר אוחנה טען שצריך להגבילן כמו כל התקהלות אחרת.

עדכונים שוטפים 

שר האוצר ישראל כ"ץ מתח ביקורת במהלך הדיון על כך שאנשי משרדו לא קיבלו הזדמנות לדבר על ההשפעות הכלכליות של הצעדים שיאושרו: "מוזר שלא נתתם לאנשי האוצר להציג את השלכות הסגר". לאחר מכן קיבלה מנכ"לית משרדו קרן טרנר את זכות הדיבור: "צריך להשאיר מקומות עבודה פתוחים במגזר הפרטי והעסקי".

הציבור חייב לדרוש סגר - שלא יהיה לחינם | שאול אמסטרדמסקי, פרשנות

כ״ץ הביע בדיון התנגדות לעמדת משרד הבריאות ואמר שסגר כללי על המשק יגרום לנזק כבד לעסקים ולמאות אלפי מובטלים נוספים. "משרד הבריאות לא נערך כראוי למרות שקיבל את כל המשאבים הנדרשים להתמודדות עם תחלואה בהיקפים גדולים בהרבה מאלה", תקף כ"ץ. "לכן אנחנו צריכים כעת לקבל החלטות קשות. יש צורך לייעל את מערכת האכיפה, כדי למנוע הפרות ולאפשר למשק להמשיך ולפעול".

השר אופיר אקוניס גם הביע את עמדתו נגד הסגר: ״סגר כללי מלא הוא אסון לכלכלת ישראל. זה לא ריסון מהודק, זה ריסוק מהודק. צריך למצוא איזון לבין צרכי הכלכלה לצרכי הבריאות, ולכן מיד לאחר החג, צריך לאפשר למשק לחזור תחת מגבלות, כולל מסחר, מסעדות, מלונאות וצימרים וכמובן לבטל את מגבלת 500 המטרים חסרת ההגיון. אם הצעת משרד הבריאות לא תשתנה, לא אתמוך בהצעה על סגר מלא״.

השר אלקין תקף את גמזו: "מתוכנית הרמזור לפני שבועיים להצעה של סגר מלא היום. כל הזמן המומחים משנים את ההמלצה שלהם לא בצורה שיטתית ובלי פרמטרים ברורים. גם היום לא שמים קריטריונים ברורים מתי יוצאים מסגר מלא ועוברים לשלב השני".

לגבי הסגר עצמו אמר אלקין: "אי אפשר להשלות את עצמנו, הסגר הזה יימשך לפחות עד שמחת תורה. בקבינט הקורונה הסבירו שכדי שסגר יהיה אפקטיבי הוא צריך להמשך שלושה ארבעה שבועות. ולא שבועיים וצריך לומר זאת ביושר לציבור". אלקין הוסיף כי "מערכת החינוך צריכה להיות מסונכרנת עם הסגר. לא ייתכן שביום רביעי מערכת החינוך תהיה בסדר והמשק יצא ביום שישי - השבתת מערכת החינוך זאת השבתת הורים".

בתגובה לקריאות חלק מהשרים להגביל את ההפגנות, אמר היועמ"ש בתגובה: "הגבלת ההפגנות תגרום משבר יותר קשה ממה שיש עכשיו, יש חוק הקורונה, צריך לאפשר את המשך ההפגנות". סגן שר הבריאות יואב קיש טען: "יש תמימות דעים במשרד הבריאות שההפגנות מקדמות הדבקה".

השר דוד אמסלם צרח לעבר מנדלבליט במהלך הדיון בנושא: "קח אחריות על המחלה. בגללך אמון הציבור נפגע. איך אפשר להגיד אח"כ לאנשים שאסור להם להתפלל?". שר הבריאות אדלשטיין הבהיר: לא אתן הנחיה לאנשי המקצוע בעניין ההפגנות, משאיר זאת למנכ"ל המשרד.

דוח של אמ"ן העלה אתמול בבוקר כי קצב התפשטות נגיף קורונה הוא המהיר ביותר שנראה בחודשיים האחרונים ואף נרשמת מגמת האצה בשבוע האחרון. על פי הדוח, טווח הביטחון מגבול הקיבולת של בתי החולים הצטמצם משמעותית ויוצר סכנה ליציבותה של מערכת הבריאות.

לפי נתוני משרד הבריאות נכון לאתמול, מספר המתים מקורונה עלה בתוך יממה בעשרה והגיע ל-1,119. מספר הנדבקים אתמול עמד על 2,704. מספר החולים שמצבם קשה עומד על 519, בהם 144 מונשמים.

בהכנת הידיעה השתתפו: מיכאל שמש, גילי כהן, לירן כוג'הינוף, עמיחי שטיין ונוב ראובני