ליצמן

בעקבות הסגר הצפוי: ליצמן הגיש מכתב התפטרות מהממשלה

חברי כנסת ביהדות התורה ובש"ס תקפו את שר השיכון בעקבות התפטרותו: "שיתפטר. זה לא נוגע אלינו". חברי כנסת במפלגות החרדיות הבהירו כי ליצמן עדכן אותם בכוונתו, אך לא היה מתואם ולא זכה לגיבוי • נתניהו: הצטערתי על החלטתו של ליצמן, אך חייבים להתקדם
זאב קם ומיכאל שמש
13 בספטמבר 2020
12:47
עודכן ב 13:02

שר השיכון והבינוי יעקב ליצמן הגיש היום (ראשון) מכתב התפטרות מהממשלה בעקבות הסגר הצפוי בחגים. "מדובר בצעד ערכי כאקט מחאה על זלזול פרויקטור הקורונה בחגי ומועדי ישראל", אמר ליצמן, שאיים כבר כמה פעמים בהתפטרות, למקורביו.

ליצמן הוסיף: "מזה כחודש אני שומע בקבינט הקורונה על כך שבחגים נטיל סגר מלא. נתוני התחלואה מטפסים מזה תקופה, אך לא העזו להטיל סגר מלא בחופשת יולי-אוגוסט, לא העזו לפגוע בהפגנות".

לאחר שליצמן הודיע על התפטרותו, חברי כנסת ביהדות התורה ובש"ס מתחו עליו ביקורת. "ליצמן מתפטר? שיתפטר. זה לא נוגע אלינו", אמרו כמה חברי כנסת במפלגות החרדיות והבהירו כי ליצמן עדכן אותם בכוונתו, אך לא היה מתואם ולא זכה לגיבוי למהלך.

הכעס על ליצמן במפלגות החרדיות כפול: גם בשל העובדה שהתנהל לבד בסוגייה ולא באופן מתואם, וגם לאור התנגדות עקרונית של שאר חלקי המפלגות החרדיות לדרישתו של ליצמן לאפשר תפילות במספרים גדולים בבתי הכנסת - ובכך לייצר מצב של עלייה בתחלואה במקום לפעול לבלימתה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להתפטרות: "אני מאוד מעריך את יעקב ליצמן ואני גם מכבד את ההחלטה שלו. אנחנו חייבים להתקדם, לקבל את ההחלטות הנדרשות למדינת ישראל בתקופת הקורונה וכך נעשה בישיבה הזאת".

הממשלה התכנסה כדי לאשר סגר לשבועיים החל מיום שישי, ערב ראש השנה, בשעה 06:00 בבוקר. היציאה ממקום המגורים תוגבל ל-500 מטרים, ובתי המסחר ומקומות הבילוי ייסגרו, חוץ משירותים חיוניים. על פי הצעת ההחלטה שנשלחה לשרים, תפילות בציבור בראש השנה וביום הכיפורים יותרו עד 20 מתפללים בשטח פתוח, ובמבנה סגור יהיה אפשר להתפלל בקבוצות של עשרה בהתאם לגודל המבנה ומספר הכניסות.