-

מלחמה אחת לשני עמים: 20 שנה לאינתיפאדה השנייה

כשהדם לא הפסיק להישפך ברחובות והחיים בישראל הפכו לטראומה מתמשכת: חוזרים לפיגועים הקשים של האינתיפאדה השנייה בהם נרצחו יותר מאלף אזרחים ואזרחיות
רועי שרון וגל ברגר
13 בספטמבר 2020
23:05
עודכן ב 19 ספטמבר 11:02

"מלחמה אחת לשני עמים": פרויקט מיוחד לרגל 20 שנה לאינתיפאדה השנייה, של ראש תחום פלסטינים גל ברגר וכתב כאן חדשות לענייני צבא רועי שרון.

האינתיפאדה השנייה פרצה חודשיים לאחר כישלון ועידת קמפ דיוויד, ועידת שלום שאירח נשיא ארצות הברית דאז ביל קלינטון בין אהוד ברק ליאסר ערפאת על צוותיהם ביולי 2000, והסתיימה בלי תוצאות, בלי הסכם. למעשה, הוועידה הסתיימה בפיצוץ שבישר על הבאות.

בתקופה של חמש שנים עברה ישראל יותר מעשרת אלפים פיגועים, בהם 155 פיגועי התאבדות - שהביאו למותם של מאות אזרחים ואזרחיות.

"אנשים באו לחגוג בשמחתי ולא יצאו בחיים": כשהחיים בישראל הפכו לטראומה מתמשכת | פרק 1

האינתיפאדה השנייה התאפיינה בגל פיגועי התאבדות של מחבלים צעירים, רובם סטודנטים משכילים. מי שעמד מאחורי כמה מהפיגועים הקשים האלה היה מהנדס המטענים של חמאס, עבדאללה ברגותי שנידון בשנת 2004 ל-67 מאסרי עולם. בריאיון גנוז שנערך עם ברגותי בכלא ומשודרים בטלוויזיה הישראלית לראשונה, מספר מי שעמד מאחורי הפיגועים בסבארו ובקפה מומנט בירושלים על שיתוף הפעולה עם ארגון הפת"ח שבראשותו עמד יאסר ערפאת.

"החלטתי להיות מחבלת": איך פיגוע התאבדות יוצא לדרך? | פרק 2

טאופיק טיראווי היה ראש מנגנון המודיעין הפלסטיני בזמן האינתיפאדה השנייה. בריאיון מיוחד לכאן חדשות הוא מודה לראשונה שהטרור שכוון נגד אזרחים היה שגיאה. לדבריו, האינתיפאדה הייתה פורצת גם אם אריאל שרון לא היה מגיע למסגד אל-אקצא, אך המהלך ליבה את הקיצוניות שבה. 

"הפיגועים נגד ישראלים - טעות": חשבון הנפש של ראש המודיעין של ערפאת | פרק 3

אחרי הפיגוע המחריד במלון פארק בנתניה, ישראל החליטה לצאת למבצע "חומת מגן" ולחזור לפעול בערים הפלסטיניות. הרמטכ"ל דאז, שאול מופז, מספר על הלילה שבו ממשלת שרון החליטה לצאת למבצע, ולראשונה נחשפת פקודת המבצע המקורית.

"מלחמה על הבית": פקודת המבצע המקורית של "חומת מגן" נחשפת | פרק 4