מטוס אל על בדרך לוושינגטון

רה"מ המריא לוושינגטון לטקס חתימת ההסכם עם האמירויות

ראש המוסד לכאן חדשות לפני ההמראה לחתימת ההסכם עם האמירויות ובחריין: "מקווה שיהיו עוד מדינות, אנחנו עובדים על זה" • יחד עם נתניהו טסים לטקס בבית הלבן ראש המוסד וראש המל"ל. "אני יוצא למשימה היסטורית, להביא שלום תמורת שלום", אמר רה"מ
גילי כהן
13 בספטמבר 2020
23:03
עודכן ב 00:10

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המריא הערב (ראשון) עם המשלחת הישראלית לוושינגטון, לקראת טקס החתימה על הסכם הנורמליזיציה בין ישראל לאיחוד האמירויות שיתקיים בבית הלבן ביום שלישי. טרם ההמראה אמר ראש המוסד, יוסי כהן, לכאן חדשות כי הוא "מקווה שיהיו עוד מדינות, אנחנו עובדים על זה".

 

גם בעת ההמראה לא פורסם דבר ההסכם או פרטיו, ולא ברור אם ייחתם עם האמירויות הסכם שלום או נורמליזציה. בניגוד לטיסות רגילות של ראש הממשלה, טרם העלייה למטוס נתניהו לא מסר הצהרה או ענה לשאלות העיתונאים. אל נמל התעופה בן גוריון הגיע נתניהו לאחר ההצהרות שמסר בתום ישיבת הממשלה בה הוחלט על סגר בכל חלקי הארץ החל מיום שישי. יחד עמו טסו גם רעייתו ושני בניו, אבנר ויאיר.

בניגוד למשלחות המקבילות מאיחוד האמירויות ומבחריין, נתניהו יהיה הפוליטיקאי היחידי שייצג את ישראל בטקס. באיחוד האמירויות, לדוגמה, שלחו לא פחות מארבעה שרים, בנוסף לשר החוץ עבדאללה בן זיאד.

ראש הממשלה אמר מוקדם יותר כי הוא יוצא למשימה היסטורית, להביא שלום תמורת שלום. הוא אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שקיים הערב. יחד עם ראש הממשלה נוסעים, בין השאר, ראש המוסד יוסי כהן וראש המל"ל מאיר בן שבת. שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי לא צורפו לנסיעה. בזמן שהותו של נתניהו בארצות הברית, גנץ ימלא את מקומו.

שר החוץ עבדאללה בין זאיד, כבר הגיע לוושינגטון לקראת טקס החתימה על ההסכם עם ישראל. בהודעת משרד החוץ של האמירויות נאמר כי לשר החוץ נלווים שרים בממשלת האיחוד וכמה מבכירי הממשל. הונגריה פרסמה הלילה הודעה כי שר החוץ ההונגרי יגיע לוושינגטון לטקס חתימת ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין, וכי הוא יהיה הדיפלומט היחיד מטעם האיחוד האירופי.

בתוך כך, סולטנות עומאן בירכה היום על הסכם הנורמליזציה בין ישראל לבחריין, עליו הוכרז ביום שישי האחרון. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז שלשום שבחריין תבסס יחסים דיפלומטיים מלאים עם ישראל. הדברים באו בהצהרה משותפת של טראמפ, של נתניהו ושל מלך בחריין חמד בן עיסא אל ח'ליפה. "זו פריצת דרך היסטורית במזרח התיכון", אמר טרמאפ. מלך בחריין וראש הממשלה נתניהו הודו לנשיא ואמרו כי הם מעריכים את מחויבותו לאזור.