הזוג אלוביץ'
צילום: פלאש 90

בג"ץ: שהיועמ"ש יבדוק את ההדלפות בתיק 4,000

הנשיאה חיות: "יש כאן תופעה מדאיגה שהנזקים שלה היא גם כלפי הנאשמים וזה גם מתהפך עליכם. הדלפות היא פגיעה רב מערכתית"
אמוץ שפירא
14 בספטמבר 2020
14:13

בג"ץ הציע היום (שני) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לקיים בדיקה בעניין ההדלפות בתיק 4,000. הנשיאה אסתר חיות אמרה בדיון בעתירה שהגישו בני הזוג אלוביץ' כי "יש כאן תופעה מדאיגה שהנזקים שלה היא גם כלפי הנאשמים וזה גם מתהפך על הפרקליטות. הדלפות היא פגיעה רב מערכתית, האם לא הגיע הזמן לעשות מעשה?".

השופט נעם סולברג מתח ביקורת על החלטת מנדלבליט שלא לפתוח בחקירת הדלפות הנוגעות לזוג אלוביץ': "היועץ רואה זאת בחומרה, לחומרה הזו צריך לתת ביטוי. לעשות פעולות ראשוניות, ולראות מי חשוף יותר ומי פחות. אילן ישועה הוזהר ואחר כך שום דבר, אז מה הפשר לאזהרה?".

הזוג אלוביץ ביקשו להורות ליועץ המשפטי לממשלה שיורה על פתיחה של חקירה פלילית על הדלפות ותדרוכים מתיק החקירה בעניינם. בא כוחם ז'ק חן מיקד את דבריו בהקלטות השמע משיחות בין בני הזוג לאילן ישועה, ששודרו בתוכנית המקור בערוץ 13, ולדבריו אין חולק שהן לא היו בידי ההגנה. הוא אמר כי היועץ עצמו הגיע למסקנה שהן הגיעו מרשויות האכיפה או מעד התביעה עצמו ישועה.

בתחילת החודש פרקליטות מיסוי וכלכלה הודתה כי בתמלול הקלטת חקירת אור אלוביץ', בנו של שאול אלוביץ', במסגרת תיק 4,000, נפלו טעויות. לצד זאת, בהודעה לבית המשפט בנושא, טענו בפרקליטות כי לא היתה חובה לעדכן את עורכי דינו של אלוביץ' לגבי הטעויות - שהיו נקודתיות.

בתגובה להודעת הפרקליטות, מפרקליטיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי כעת מתברר שהפרקליטות ידעה שתמליל החקירה של אור אלוביץ' סולף כדי להסתיר את תרגיל החקירה הפלילי שעשו החוקרים, במטרה להפוך את שאול אלוביץ' לעד מדינה שיפליל את נתניהו. פרקליטי נתניהו מביעים תמיהה שרק עכשיו "נזכרה" התביעה להודיע שהתמלילים אינם נאמנים למקור, ומסרבת למסור להגנה את התיקונים שעשתה בהם בתירוץ שאין עליה חובה לעשות כן.

בפרקליטות הגיבו לטענות פרקליטי נתניהו: "דוחים בתוקף את הטענה הכוזבת כאילו ביסוד פעולתן של רשויות אכיפת החוק ב'תיקי האלפים' עומדת כביכול כוונה 'לפגוע בראש הממשלה', כלשון הודעת הסניגורים. אין שחר לטענה כי מאן דהוא מרשויות האכיפה ביקש ממר אלוביץ' להפוך לעד מדינה ולשקר בעדותו. כל ניסיון להציג כך את הדברים אינו אמת. כך גם אין שחר לטענה לגבי הסתרה מכוונת של תמליל כזה או אחר, שהיא מופרכת לחלוטין.