שר הביטחון גנץ ושר ההגנה של בחריין, ארכיון
צילום: גילי יערי, פלאש 90

גנץ שוחח עם מקבילו מבחריין והזמין אותו לישראל

לשכת רה"מ מבהירה: ההסכם, שיוגדר "הסכם שלום", ייכנס לתוקף רק לאחר אישור הממשלה. לאחר הלחץ מימין לחשוף את פרטי ההסכם עם האמירויות: נתניהו מתכוון להביא את ההסכם גם לאישור הכנסת. שר החוץ אשכנזי בריאיון באמירויות: קורא להנהגה הפלסטינית להפנים את המציאות ולחזור למשא ומתן
כתבי כאן חדשות
14 בספטמבר 2020
16:35
עודכן ב 18:51

שר הביטחון בני גנץ שוחח היום (שני) בטלפון עם מקבילו הבחרייני, עבדאללה בן חסן א-נעימי. סוכנות הידיעות הבחריינית דיווחה כי בשיחתם הודגשה חשיבות ההסכם בין המדינות ליצירת יציבות אזורית במזרח התיכון. השניים שוחחו על ציפיית המדינות לייסד שותפות בין משרדי הביטחון של ישראל ובחריין, שתסייע לשמור על הביטחון באיזור. עוד דווח כי גנץ הזמין את מקבילו לביקור רשמי בישראל והשניים הסכימו להמשיך את הדיאלוג ביניהם.

בתוך כך, גורם בפמליית ראש הממשלה אמר לכאן חדשות כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יישא מחר בנאומו בטקס החתימה על הסכם השלום עם איחוד האמירויות ובחריין בבית הלבן "מסר של שלום לאזור". הסכם השלום צפוי לכלול גם התייחסות לסוגייה הפלסטינית אך בישראל יפרסמו את פרטי ההסכם רק לאחר החתימה עליו מחר ב-19:00 בערב (שעון ישראל). כשעה קודם לכן ייוועד נתניהו עם נשיא ארצות הברית טראמפ וידון עמו בין השאר על מכירת מטוסי F35 לאמירויות.

מוקדם יותר פורסם בכאן חדשות כי ההסכם עם האמירויות יוגדר כ"הסכם שלום" - ולא הסכם לנרמול יחסים. בנוסף, ההסכם ייכנס לתוקף רק לאחר אישור הממשלה ולא עם חתימתו מחר בבית הלבן, כך הבהירה לשכת ראש הממשלה.

היועצת המשפטית של המשרד, שלומית ברנע-פרגו, כתבה במענה לפניית עו"ד גלעד ברנע, שאיים בעתירה בנושא, כי נתניהו אף מתכוון להביא את ההסכם לאישור הכנסת. מדובר בנוהג שהשתרש לאחר חתימת הסכמי שלום. ההבהרה פורסמה בעקבות ביקורת שנשמעה בקואליציה על הפרטים החסויים בהסכם.

בריאיון שיתפרסם מחר באיחוד האמירויות קרא שר החוץ גבי אשכנזי להנהגה הפלסטינית להפנים את המציאות ולגלות אחריות. "עליהם למלא תפקד מרכזי בדומה לאמירויות ולבחריין ולחזור לשולחן המשא ומתן", אמר אשכנזי לעיתון "אל-איתחאד". אשכנזי הוסיף כי מדינות אחרות בוחנות את ההתפתחויות במזרח התיכון והביע תקווה שאותן מדינות יבחרו בדרך בה בחרה איחוד האמירויות.

בד בבד, חבר הכנסת משה ארבל מש"ס הגיש לראש הממשלה שאילתה רשמית, בה שאל אם הסכים להקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון בתמורה להסכם עם מדינות המפרץ. עוד שאל אם נתניהו נתן הסכמה להקמת מדינה פלסטינית.

בריאיון לכאן רשת ב אמר ארבל: "טרם קיבלתי תשובות, אבל אני מצפה לשקיפות מוחלטת. יש הקפאה מתמשכת בבנייה ביהודה ושומרון, ואנחנו חייבים לדעת מה המחיר שאנחנו אמורים לשלם על ההסכם".

אמש המריא ראש הממשלה בנימין נתניהו עם המשלחת הישראלית לוושינגטון, לקראת טקס החתימה על הסכם הנורמליזיציה שיתקיים מחר בבית הלבן. גם בעת ההמראה לא פורסם דבר על ההסכם או על פרטיו, והגדרת ההסכם נותרה אף היא בסימן שאלה.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, רועי קייס ומשה ברקוביץ'