מאיה רכלין

האם יש חיים על ונוס?

חוקרים באוניברסיטת קרדיף בבריטניה בודקים גז שגילו בענני כוכב הלכת נגה, שעד כה הוגדר כבלתי מתאים לחיים. התגלית שנמצאה: מולקולה שמורכבת מאטום של זרחן, שעל כדור הארץ קשורה לחיידקים במעיים של בעלי חיים. לדברי החוקרים, ייתכן שמדובר באורגניזמים חד-תאיים חיים
מאיה ראכלין
14 בספטמבר 2020
18:52

תגלית מפתיעה בעולם החלל: מדענים הודיעו היום (שני) כי זיהו גז בשם פוספין בעננים של נוגה, העשוי להצביע על כך שאולי יש שם חיים. זאת, על אף שעד כה חשבו כי החיים בלתי אפשריים בכוכב לכת זה.

מולקולת הגז שמצאו החוקרים מורכבת מאטום של זרחן, כשעל כדור הארץ גז מהסוג הזה קשור לחיידקים שחיים במעיים של בעלי חיים כמו פינגווינים, או בסביבה ללא הרבה חמצן, כמו ביצה. עוד אומרים החוקרים כי אם אכן נמצאו חיים על נוגה, מדובר באורגניזמים חד תאיים.

נוגה, או בשמו הלועזי ונוס, הוא כוכב הלכת השני במרחקו מהשמש. מסלולו וגודלו הם הקרובים ביותר לאלו של כדור הארץ. כמו כן, גם הרכבו דומה להרכב שעל הכדור שלנו.

מקרוב: מולקולות הפופסין שאותרו על ונוס. (צילום: רויטרס)

אז למה הגז הזה נמצא שם? באוניברסיטת קרדיף בריטניה, בודקים את השאלה הזאת בדיוק עכשיו. במאמר שפורסם בכתב העת Nature Astronomy, פירטו המדענים את התצפיות שלהם על הזרחן הזה שנמצא בוונוס, ואת החקירה שערכו כדי להבין אם המקור של המולקולה הזאת הוא טבעי.

תגיות:
מחקר
,
חלל