מטה הליכוד בתל אביב, ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ספגו סטירת לחי: ההפסד של קבוצת נתניהו במרכז הליכוד

יותר מ-700 חברים במרכז הליכוד סרבו לתמוך באנשיו של רה"מ שביקשו לשנות את חוקת המפלגה. יש שמזהים בתוצאות ההצבעה - כרסום של ממש במעמדו של נתניהו. המסר של חברי המוסד העליון של המפלגה: אנחנו לא בובות
מרדכי גילת | דעה
14 בספטמבר 2020
19:27

אתמול זה קרה לראש הממשלה ולאנשים הכי קרובים אליו: בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב סיפרנו כי יותר מ-700 חברי מרכז הליכוד סירבו בהצבעה חשאית לתמוך בקבוצת נתניהו, מיקי זוהר וחיים כץ, שביקשה לשנות את חוקת המפלגה. לכבוד מה בדיוק? לכבוד ועידת הליכוד העולמית שתתקיים בשבוע הבא ותבחר את יושב הראש שלה. הוועידה הזאת הפכה מאירוע זניח לאירוע חשוב, והקטטה שפרצה בליכוד בימים אלה מלמדת מדוע יש מי שמזהים בתוצאות ההצבעה אתמול כרסום של ממש במעמד ובכוח של נתניהו.

מיקי זוהר הבין שבאמצעות ועידת הליכוד העולמי ניתן לממש את שלושת הכ"פים בהם התהדר לאחרונה: כוח, כסף וכבוד. בדרך לכיבוש היעד הזה הוא נתקל בבעיה

הסיפור בתמצית: אחת לכמה שנים מתקיים הקונגרס הציוני, יש עדיין מוסד כזה, כשסמוך לו מתקיימות בחירות לגוף ששמו "ועידת הליכוד העולמי", גוף שיש בו 250 צירים שרובם מחו"ל. דני דנון היה שנים יושב הראש של הגוף הזה, עד לבחירתו לשגריר ישראל באו"ם, והפך אותו ממוסד ייצוגי חסר חשיבות לגוף פוליטי עם כוח ויכולת למנות אנשים לתפקידים הכי חשובים - בקרן הקיימת לישראל, בקרן היסוד ובסוכנות היהודית. הוא גם דאג שעל כיסאו יישב אדם המקורב אליו, יעקב הגואל שמו.

לכיסא הזה לטש באחרונה עיין חבר הכנסת מיקי זוהר, בגיבוי ראש הממשלה ושל יו"ר מרכז הליכוד, חיים כץ. חברי המרכז זיהו אצלו רצון עז להשתלט על הגוף הזה ולהפוך אותו לבסיס הכוח הפוליטי שלו. זוהר הבין שבאמצעות הגוף הזה ניתן לממש את שלושת הכ"פים בהם התהדר לאחרונה בריאיון עם ירון דקל: כוח, כסף וכבוד.

רק מה? בדרך לכיבוש היעד הזה הייתה לזוהר בעיה: הוא היה חייב להבטיח לעצמו רוב בקרב 250 צירי הליכוד העולמי – וזה לא בהישג יד. לכן החליט זוהר עם חבריו לנסות להתגבר על המחסום באמצעות שינוי חוקת הליכוד. כלומר, העברת החלטה שתעניק לצירים מישראל רוב בוועידה.

בנושא הזה התנהלה לאחרונה "מלחמת עולם" בתוך הליכוד והיא הובאה אתמול בשעות הערב המאוחרות להכרעה. התוצאה: מיקי זוהר, בגיבוי ובעידוד נתניהו וחיים כץ, לא הצליח להשיג במרכז המפלגה רוב של שני שליש לשינוי החוקה. את המחסום הזה הוא לא צלח.

זוהר ונתניהו נתקלו בהתנגדות עזה וספגו סטירת לחי מצלצלת: להצבעה הגיעו כ-50% מחברי המרכז - מספר מרשים בהחלט, כאשר יותר מ-40% מחבריו הפנו עורף לקבוצת נתניהו. הם אמרו לה בדרכם: אנחנו לא בובות. אנחנו לא סמרטוטים. אנחנו לא מונחים בכיס של אף אחד. תשכחו מזה.