נורית יוחנן

החוק שביקש להגן על זכויות נשים הוציא את הפלסטינים לרחובות

אחרי כמה מקרי רצח מחרידים, דווקא החוק שביקש להגן על נשים עורר סערה ברחובות רמאללה. בחברה שבה שליש מהנשים סובלות מאלימות במשפחה - האם יש סיכוי לעתיד אחר?
נורית יוחנן
15 בספטמבר 2020
00:08

שימו לב לתמונות הבאות מרמאללה. בשבת האחרונה התקיימו בעיר הפגנות סוערות. עכשיו, אתם בטח חושבים שמדובר בעוד הפגנה נגד ישראל, או מחאה על הטיפול הלקוי בקורונה - אז זהו, שלא. אנשים ברמאללה יצאו לרחובות בגלל סוגיה הרבה יותר עתיקה שקורעת את החברה הפלסטינית – זכויות נשים, או יותר נכון, הזכות לא להתחתן בגיל 15. 

בצילומים ניתן לראות הפגנה של חיזב א-תחריר, "מפלגת השחרור" האסלמיסטית, שמתנגדת לכל דבר שנתפס כקידום מעמד האישה. בהפגנה הספציפית הזו, הם מחו נגד חוק חדש בשם "קאנון חמאיאת אלאוסרה", החוק להגנת המשפחה, שמטרתו היא החמרת הענישה בעבירות של אלימות נגד נשים.

לפי ההערכות שליש מהנשים הפלסטיניות סובלות מאלימות בתוך המשפחה. בשנה האחרונה החברה הפלסטינית סערה בגלל מקרי רצח מחרידים. קחו לדוגמה את הסיפור המזעזע של איסראא רריב. היא הותקפה על ידי משפחתה בגלל שנפגשה עם הארוס שלה בבית קפה, לבד, ללא ליווי משפחתי. איסרא אושפזה בבית חולים אבל המשפחה שלה הגיעה גם לשם והכתה אותה למוות. 

יכול להיות שהשינוי איטי ומסורבל מידי אבל הוא התחיל, וההיסטוריה מלמדת אותנו שאי אפשר לעצור אותו

לאחרונה נרשמו הישגים רציניים מאוד בנושא של פעילות זכויות נשים ברשות הפלסטינית, שעיקרן היה העלאת גיל הנישואים המותר בחוק, מ-15 ל-18. נשים אף קיבלו אישור לפתוח חשבון בנק בשביל הילדים שלהן ללא הסכמת האב. 

אז מה הצעד הבא? החוק להגנת המשפחה, שהוציא את האיסלמיסטים לרחוב, אמור לכלול "זכות לצו הרחקה נגד בני משפחה אלימים", מעבר למקלט בטוח וחובת דיווח בחוק של כל עובד ציבור ששומע על אישה שסובלת מאלימות. אם החוק הזה היה קיים לפני שנה, המוות של איסרא רריב ונשים פלסטיניות נוספות היה יכול להימנע. 

גם אם בכל מה שקשור לזכויות נשים הפלסטינים מפגרים אחרי המערב, תהליך איטי של מודרניזציה התחיל להתגלגל. יכול להיות שהשינוי איטי ומסורבל מידי אבל הוא התחיל, וההיסטוריה מלמדת אותנו שאי אפשר לעצור אותו.