חיטוי כיתה בגימנסיה העברית בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מערכת החינוך צפויה להיסגר ביום חמישי במקום בשישי

ההחלטה כפופה לאישור הממשלה. אחרי המלצת גמזו לסגור את מערכת החינוך כבר מחר, השרים גלנט ואדלשטיין שוחחו עם רה"מ נתניהו. גמזו לשרים: "הממשלה קיבלה החלטה לא נכונה בניגוד להמלצה המקצועית" • שיא נדבקים יומי חדש: 4,973 אובחנו אתמול
מיכאל שמש ועמיחי שטיין
15 בספטמבר 2020
10:24
עודכן ב 21:23

אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו קיים היום (שלישי) מוושינגטון התייעצות בנוגע להפעלת מערכת החינוך, הוחלט לסגור אותה החל מיום חמישי, ולא עם כניסת הסגר לתוקפו ביום שישי - כפוף לאישור הממשלה. נתניהו בחן את הנושא בשיחה עם שר הבריאות אדלשטיין ושר החינוך גלנט אחרי המלצת ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו. גורמים שהשתתפו בדיונים אמרו כי ההחלטה התקבלה בעקבות מספרי התחלואה הגבוהים בקורונה בימים האחרונים במערכת החינוך. פרופסור גמזו הציג הבוקר לשרים תמונת מצב לפיה שיעור החולים בני 10-19 עלה מאז תחילת שנת הלימודים מ-18% ל-26%.


שיעורי התחלואה לפני ואחרי פתיחת שנת הלימודים לפי גילים. הנתונים שהציג פרופ' גמזו לשרים

עוד הוחלט כי איסוף מזון ממסעדות לא יתאפשר, בתי המלון והצימרים באילת ייסגרו ובתי הקברות יהיו נגישים לבני משפחתם הגרעינית בלבד של חללי מלחמת יום כיפור. כמו כן, תלמידי ישיבות שפועלות בשיטת הקפסולות לפי מתווה משרד הבריאות ישוחררו לביתם במוצאי יום כיפור. עובדים פלסטינים בישראל יורשו לעבוד בענף הבנייה בתנאי שיימצא מתווה לקפסולות ושינה בארץ בהשגחת המעבידים.

פרופסור גמזו פנה הבוקר לשרי החינוך והבריאות בבקשה שלא לפתוח את מערכת החינוך כבר מחר, בניגוד להחלטת הממשלה. במכתב שהעביר לשרים יולי אדלשטיין ויואב גלנט כתב כי "הממשלה קיבלה החלטה לא נכונה בניגוד להמלצה המקצועית שלנו. אנחנו משוכנעים שהעלייה בתחלואה בכלל ובאוכלוסיה הכללית בפרט, נובעת מהדבקת יתר והפצה בגילאי מערכת החינוך ובמיוחד בגילאי 10 ומעלה". הוא הוסיף: "אני מבקש לעמוד בהמלצה המקצועית שלנו ולא לאפשר מחר את פתיחת מערכת החינוך עם כל המורכבות, יתכן שניתן לצמצם זאת לכיתות ה' ומעלה בלבד". 

גורמים המעורים בגיבוש ההגבלות אמרו לכאן חדשות שיש עוד שלושה נושאים שעדיין נמצאים במחלוקת בוועדת החריגים: המשך פעילות החינוך לגיל הרך, איסוף מזון ממסעדות, ופתיחת מלונות וצימרים בלי שטחים ציבוריים. המחלוקות בדיון היא בין משרד הבריאות לשאר חברי הצוות וההכרעה  תתקבל בשעות הקרובות.

מספר הנדבקים החדשים בקורונה הגיע אתמול לשיא חדש כשבסך הכל נרשמו 4,973 נדבקים חדשים בקורונה. בסך הכל בוצעו 47,509 בדיקות – הכי הרבה בדיקות יומיות מאז פרוץ המגפה. מספר החולים במצב קשה עומד על 533, מתוכם 140 מונשמים. 1,141 איש נפטרו מקורונה. עקב העלייה בתחלואה פנה ממונה הקורונה גמזו לשרי החינוך והבריאות בבקשה שלא לפתוח את מערכת החינוך מחר. במכתב ששלח לגלנט ואדלשטיין כתב כי "הממשלה קיבלה החלטה לא נכונה בניגוד להמלצה המקצועית שלנו". 

ראש עיריית ירושלים הודיע כי שוק מחנה יהודה יישאר פתוח. משה ליאון ציין כי לאחר שיחות עם הדרג הבכיר במשרד הבריאות, השוק יישאר פתוח כפי שהסופרים והמרכולים ישארו פתוחים לזמן הסגר. עם זאת, בעיריית תל אביב אמרו שלפי שעה ההנחייה שהם מכירים היא שהשווקים בעיר, בהם שוק הכרמל ושוק התקווה, יהיו סגורים. 

עקב העלייה בתחלואה הודיעה יוון כי החל ממחר תוגבל הכניסה של ישראלים למדינה ל-5,000 בלבד לשבוע. זאת על אף שלפני כשבוע הוחלט להסיר את מגבלת הכניסה. כמו כן, אתמול הודיע משרד הבריאות כי קרואטיה והונגריה הפכו למדינות אדומות. 

כמו כן, ועדת הפנים דנה בנושא ההפגנות ויחס המשטרה אליהן, וכן ביחס לקיום הפגנות במהלך הסגר. יו"ר הוועדה ח"כ מיקי חיימוביץ אמרה בפתח הדיון: "יש לי קושי עם אמירות שאומרות שמסעדן שיפתח בזמן סגר יטופל כמו עבריין. זו אמירה של השר אוחנה והייתי מעדיפה שהוא לא יתבטא כך מכיוון שהעם הוא לא אויב הציבור". 

מוקדם יותר פורסם שכרבע מהישראלים שחויבו בבידוד עקב איכוני שב"כ מתחילת חודש יולי שוחררו מן הבידוד, לאחר שנמצא כי לא נחשפו לחולה קורונה. בכ-150 אלף בני אדם שערעורם בעניין הבידוד התקבל. במשרד הבריאות מודים כי בעקבות העלייה בשיעור התחלואה, האמיר מספר השיחות למוקד הטלפוני של המשרד, ורבות מהן אינן זוכות למענה או מתנתקות.