כתובת אנטישמית

מרקל: "האנטישמיות בגרמניה מעולם לא נעלמה"

באירוע לציון 70 שנה להיווסדות המועצה המרכזית של יהודי גרמניה העידה הקצנלרית כי יהודים רבים לא חשים בטוחים במדינה. "זה חלק מהמציאות שלנו היום, שגורמת לדאגה משמעותית"
מאיה ראכלין
15 בספטמבר 2020
14:34

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אומרת כי האנטישמיות במדינתה מעולם לא נעלמה וכי יהודים רבים לא חשים בה בטוחים. את הדברים אמרה באירוע שהתקיים הבוקר (שלישי) לציון 70 שנה להיווסדה של המועצה המרכזית ליהודי גרמניה. "זה חלק מהמציאות שלנו היום, שגורמת לדאגה משמעותית", הוסיפה מרקל.

דבריה של הקנצרלית הודהדו בשנים האחרונות על ידי גורמים נוספים בגרמניה. רב הקהילה היהודית בברלין, יצחק ארנברג, התראיין לכאן רשת ב בחודש מאי 2019 ואמר כי אינו ממליץ ליהודים בגרמניה לנוע עם כיפה בשכונות שיש בהן מוסלמים. אמירתו הגיעה בתגובה לאזהרה שפרסם קודם לכן הממונה הממשלתי על האנטישמיות בגרמניה, פליקס קליין, שבמסגרתה אמר כי הוא לא יכול לומר שהיהודים בטוחים בכל זמן ובכל מקום בגרמניה, במיוחד כאשר הם חובשים כיפה.

לפני שנה זועזעה הקהילה היהודית בגרמניה בעקבות פיגוע ירי שאירע בסמוך לבית כנסת בעיר האלה, שבמזרח המדינה. היורה תיעד חלק מהפיגוע באמצעות מצלמת קסדה, ולפי התיעודים ניתן היה לראות איך הוא מנסה לפרוץ לבית הכנסת באמצעות ירי לעבר הדלת, ולאחר שנכשל, מכוון ויורה לעבר עוברי אורח - ורוצח אישה וגבר. המפגע נשמע אומר באותו תיעוד: "היהודים הם שורש כל הבעיות", וכן נשמע מקלל יהודים ומאשים אותם כי הם מקור כל הרוע.