-

בלי מדינה פלסטינית אך עם הכרה בשאיפות לגיטימיות לשני העמים: פרטי ההסכם עם האמירויות ובחריין

הבית הלבן פרסם את פרטי ההסכם בין ישראל לאמירויות ואת הצהרת השלום עם בחריין. במסמכים לא מוזכר במפורש פתרון שתי המדינות או נושא החלת הריבונות, אך מצוינת מחויבות הצדדים ל"השגת פתרון צודק, מקיף ובר-קיימא לסכסוך הישראלי-פלסטיני", וכן הכרה ב"שאיפות הלגיטימיות לשני העמים" • שגריר ארה"ב בישראל פרדימן: "אלו שמאיימים על ישראל יצטרכו לדעת שהמחויבות שלנו למלחמה בטרור לא פחתה ולו במעט"
גילי כהן
16 בספטמבר 2020
02:20

לאחר חתימת הסכמי הנורמליזציה מול איחוד האמירויות ובחריין, הלילה (רביעי) פרסם הבית הלבן את פרטי ההסכמים. בהסכם עם איחוד האמירויות ובהצהרת השלום עם בחריין לא מוזכרת מדינה פלסטינית, ולא מוזכר פתרון שתי המדינות. עם זאת, כן מצויין שהצדדים מחויבים להמשיך במאמצים להשיג פתרון, כולל, מציאותי ובר-קיימא לסכסוך הישראלי-פלסטיני, ובהסכם עם האמירויות נאמר כי הפתרון יושג במשא ומתן ויענה על הצרכים הלגיטימיים ועל השאיפות של שני העמים.

שגריר ארצות הברית בישראל דייוויד פרידמן התייחס להסכם ואמר: "המשימה לא הושלמה, יש עוד הרבה עבודה. אנו רוצים להיות בשלום עם חברינו. אבל אלו שמאיימים על ישראל יצטרכו לדעת שהמחויבות שלנו למלחמה בטרור לא פחתה ולו במעט".

עיקרי ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות

> כינון שלום, קשרים דיפלומטיים ונורמילזציה מלאה בין המדינות

> כל צד יכיר ויכבד את ריבונות הצד האחר, וסכסוכים בין המדינות ייושבו בדרכי שלום

> הקמת שגרירויות והחלפת שגרירים בהקדם

> מחויבות של שתי המדינות לנקוט צעדים למנוע כל פעולה עוינת מתחומן נגד המדינה האחרת

> ייחתמו הסכמים לשיתוף פעולה בתחומים רבים, בהם: סחר והשקעות ותעופה ותיירות

עוד נכתב בהסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות כי הן החליטו לכונן שלום ביניהן, לקשור קשרים דיפלומטיים ולהנהיג נורמליזציה מלאה בקשרים הדו-צדדיים. יוחלפו שגרירים בהקדם האפשרי וייחתמו הסכמים לשיתוף פעולה בתחומים רבים, בהם: שירותים קונסולאריים, סחר והשקעות, תעופה ותיירות, אנרגיה וסביבה. עוד נכתב כי ישראל ואיחוד האמירויות מתחייבות לנקוט צעדים למנוע כל פעולה עוינת מתחומן נגד המדינה האחרת ולהיאבק בקיצוניות ובהסתה.

השגריר פרידמן התייחס לעסקת מכירת מטוסי ה-f-35 לאמירויות, ואמר כי "מדובר בנושא טכני ולא פוליטי, על המומחים להתעסק בנושא. הנשיא טראמפ מחויב לביטחון ישראל."

בהצהרת השלום עם בחריין נאמר כי המלך חמד בין עיסא וראש הממשלה בנימין נתניהו הסכימו לפתוח עידן של ידידות ושיתוף פעולה למען מזרח תיכון יציב, בטוח ומשגשג. שתי המדינות סיכמו לקשור קשרים דיפלומטיים מלאים ויפעלו לגבש בשבועות הקרובים הסכמים לשיתוף פעולה בתחומים שונים ופתיחת שגרירויות. גם במסמך הזה, כאמור, לא מוזכרת הקמת מדינה פלסטינית עצמאית ונאמר רק כי יימשכו המאמצים להשיג פתרון כולל וצודק לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

על ההסכם עם איחוד האמירויות והצהרת השלום עם בחריין חתמו אתמול נתניהו, שר החוץ של האמירויות עבדאללה בן זאיד, שר החוץ הבחרייני עבד א-לטיף א-זייני ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

טראמפ אמר בפתח הטקס: "אנחנו כאן כדי לשנות את ההיסטוריה אחרי עשורים של קונפליקט, אנחנו בשחר של מזרח תיכון חדש". עוד הוסיף הנשיא כי "ביחד ההסכמים הללו ישרתו כבסיס לשלום בכל האזור. דבר שאיש לא חשב אפשרי - בטח לא בימים הללו, אולי בעוד עשורים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בנאומו: "אנשי ישראל מכירים טוב מאוד את מחיר המלחמה. אח שלי איבד את חייו כשהוביל את חייליו להציל בני ערובה באנטבה. ההורים שלי התאבלו על מותו עד יומם האחרון. לכן אני כל כך מתרגש להיות כאן היום. אלה שסובלים את פצעי המלחמה, מעריכים את ברכת השלום".

לאחר חתימת ההסכמים אמר נתניהו בסרטון פייסבוק כי "אחרי 26 שנה הצלחנו לפרוץ את הווטו הפלסטיני שלא איפשר לנו לעשות הסכמי שלום עם עוד מדינות ערביות". לדבריו, שני הסכמי השלום ההיסטוריים שנחתמו אמש ישנו את פני המזרח התיכון ובעקבותיהם יבואו עוד מדינות". לאחר מכן נפגש ראש הממשלה עם סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס ועם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו.

כמו כן, מלך בחריין חמד בן עיסא שוחח הלילה בטלפון עם טראמפ. כך דיווחה סוכנות הידיעות של בחריין. בדיווח נאמר כי הנשיא האמריקני בירך את מלך בחריין על חתימת ההסכם עם ישראל והודה לו על המאמצים שהשקיעה הממלכה בהשגת ההסכם. מלך בחריין אמר כי השלום הוא בחירה אסטרטגית של ארצו והודה לנשיא טראמפ על חתירתו להסכמי שלום שיבטיחו עתיד משגשג ויציב יותר.

  נתניהו עם שרי החוץ של איחוד האמירויות ובחריין, בן-זאייד ואל-זיאני, (צילום: אי-פי)

שר החוץ של איחוד האמירויות, עבדאללה בן-זאייד, ציין בפתח דבריו: "היום אנחנו עדים לשינוי בלב המזרח התיכון, שינוי שישלח תקווה ברחבי העולם. אנחנו רואים כאן טרנד שיצור שביל טוב יותר למזרח התיכון, לארצות הברית, לישראל ולאיחוד האמירויות. איחוד האמירויות מאמינה שהתפקיד של ישראל במזרח התיכון הוא חשוב".

בזמן טקס החתימה נורו שתי רקטות לעבר אשקלון ואשדוד. גבר בן 62 נפצע קשה וארבעה נוספים נפצעו קל, בהם אישה בהיריון, מרסיסים במרכז המסחרי באשדוד. בתגובה לחתימה על הסכם השלום מסר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי לניסיונות לעקוף את העם הפלסטיני והנהגתו יהיו השלכות מסוכנות, שהממשל האמריקני והשלטון בישראל ישאו עליהן באחריות.

יועצו של טראמפ ג'ארד קושנר אמר לאחר החתימה על ההסכמים, בריאיון לערוץ אל-ערביה כי הממשל האמריקני לא מחפש אחר הנהגה פלסטינית חדשה, אך ברשות הפלסטינית שולט במשך 15 שנים אותו נשיא, ולהערכתו "זהו דבר לא פשוט עבור העם הפלסטיני הרוצה לעשות שינוי". הוא הוסיף כי הנשיא טראמפ ממשיך לחפש אחר רעיונות חדשים במטרה להפוך את חיי הפלסטינים לטובים יותר".

בריאיון לרשת פוקס אמר קושנר, בתגובה להצהרה הסעודית המביעה תמיכה בפלסטינים ותמיכה במאמציהם להקים מדינה עצמאית בגבולות 1967 שבירתה מזרח ירושלים, אומר ג׳ארד קושנר כי ״זו קלישאה ישנה שאנשים משתמשים בה הרבה זמן. המדינות שחתמו על ההסכם היום, גם השתמשו באותה קלישאה בעבר, אבל בסופו של יום אנשים מבינים שההנהגה הפלסטינית אינה מתקרבת להשגת הסכם ואנשים רוצים להתקדם".