עומר מושקוביץ'

בחירות העורכים - כאן 88 | 15.9.2020

עדכון אחרון - 15.9.2020
מערכת כאן
16 בספטמבר 2020
08:30

כאן 88 עם מוזיקה חדשה בשבילכם. אלה שירים ישראלים ובינלאומיים שתוכלו לשמוע אצלנו. כמובן שלצדם אנו משמיעים שירים חדשים ומעולים נוספים בשידורי התחנה. בכל שבוע נפרסם כאן באתר שירים חדשים שכדאי להכיר, אשר בחרו העורכים המוזיקליים שלנו. לכל בחירות העורכים אפשר להאזין בפלייליסט מתעדכן בספוטיפיי.

גבע אלון - Hungry

עד כה שיתוף הפעולה של גבע אלון עם המפיק דורון פלסקוב משך לכיוונים חדשים, לפחות על פי שלושת הסינגלים הראשונים. אבל הסינגל הרביעי שהם יצרו יחד חוזר לשורשים ואולי אפילו מתכתב עם אחד משירי הפריצה שלו?  כך כתב גבע עם צאת השיר:

"כשכתבתי את השיר הזה הייתי במקום אחר. הרמתי את הראש בפעם הראשונה אחרי הרבה זמן שהייתי בערפל והרגשתי טוב. מאז כל העולם נכנס למערבולת רצינית אבל איכשהו אני מרגיש שהשיר הזה נשאר רלוונטי מאד. לפחות בשבילי. לצד המציאות ההזויה שכולנו חווים לאחרונה, אני רואה הרבה טוב בתקופה הזאת. נתינה וערבות הדדית, הסתכלות פנימה ובחינה עצמית, רעב גדול וגעגוע לדברים הפשוטים והלא מובנים מאליהם שמהווים חלק כל כך חשוב בחיים שלנו. אני, כמו כולם, רוצה להתעורר שוב למקום שבו אפשר להיפגש, להגיד שלום ולחבק. להגיח מחדש. לסחוף ולהיסחף. לאהוב. השיר הזה מדבר על כל אלה". 

ג'יין בורדו ואיה זהבי פייגלין - ואלס להגנת הצומח

הביקורת החברתית בשיר "ואלס להגנת הצומח" היתה קיימת מהרגע הראשון במילים ובלחן של נעמי שמר ובביצוע של להקת נח"ל. אבל שם הטקסט הנוקב, שמשווה בין הדוברות בשיר לפרחים וחיות שמורות (רק שעל הדוברת אף אחד לא שומר), מבוצע עם קריצה והומור כפי שבדרך כלל התייחסו לאלימות מינית ולתרבות האונס ב-1967. אבל השנה היא 2020 והדרך היחידה לבצע שיר שכזה היא כמו שג'יין בורדו ואיה זהבי פייגלין מבצעות: בכאב ובעצב ועם מעט אירוניה. הביצוע הזה הוא אחד החידושים הכי טובים והכי רלוונטיים מתוך פרויקט הקאברים "צו השעה", כי הוא משמיע את הכאב וחוסר האונים שתמיד היו טמונים בשיר כפי שהם אמורים להישמע.

עומר מושקוביץ' – ים יבשה

את השיר "ים יבשה" כתבה עומר מושקוביץ על רגע שבו ישב מולה אדם אחר שהגביל אותה. עם צאת השיר היא כתבה "הוא סיפר לי בהמון בטחון מי אני ומה אני צריכה להיות לפי דעתו. בלי לחשוב פעמיים ובלי ממש להכיר אותי הוא הגדיר אותי ושפט וצמצם אותי ואני ספגתי ושתקתי... אבל ידעתי שיש בי הרבה יותר ממה שאני או הוא יכולים לראות ובטח לסכם בשיחה קצרה". לכן השיר הזה הוא כרטיס ביקור מדויק למושקוביץ שסומנה מזמן כהבטחה שמחכה לפרוץ. פשוט כי כזו היא, אחת שעושה דברים בדרך שלה ולא מוכנה להתפשר עד שנשים לב, ובכן שמנו לב, עכשיו תורכם. 

Biffy Clyro – Space

להקת האלטרנטיב הסקוטית Biffy Clyro היא מסיפורי ההצלחה הגדולים בבריטניה. כבר שלושה אלבומים ברצף שהיא שולטת בראש מצעדי המכירות באי ומשומה בארץ פחות מתרגשים. אולי עם האלבום החדש A Celebration of Endings הקהל הישראלי יצליח להתחבר. על פי חברי הלהקה, הסינגל Space הוא השיר הכי כנה באלבום והוא עוסק באנשים בחיינו שכשנפגוש אותם גם אחרי שנות נתק הכל ירגיש נוח ונכון.  

Cults – Monolithic

צמד האינדי פופ האמריקאי Cults יוציאו בשבוע הבא את אלבומם החמישי Host. מבין רצף הסינגלים שיצאו כדי לקדם אותו בלט מעל כולם השיר Monolithic שגם יסגור את האלבום, אותו הם הגדירו כ"סיום אופטימי". ובאמת השיר הזה הוא ממתק אמיתי בזכות קולה הלוחש של מדלין פולר, פזמון שנדבק לאחורה של הראש וליין כלי מיתר מרגש שאפשר לשמוע שוב ושוב בלי שימאס.  


פרוטוקול בחירות העורכים

לשאלות ולשליחת חומרים: 88music@kan.org.il

(חומרים חדשים יש לשלוח בפורמט Mp3-320 בלבד)

למדור בחירות העורכים