-

דרמה במחוזי: המדינה משכה אישום נגד אדם שישב בכלא

חשיפת כאן חדשות | על אף שהמדינה החליטה לחזור בה מאישום של עובד רשות המיסים לשעבר בהליך נדיר, התובע הפתיע וביקש ביטול והגשת טיעונים בכתב. הבקשה גרמה לדחיית ההחלטה - ועוררה מהומה
תמר אלמוג
16 בספטמבר 2020
13:50

אחרי החשיפה בכאן חדשות - בהליך נדיר, המדינה משכה כתב אישום נגד ליאור מירז, שכבר ריצה עונש מאסר. על אף החזרה מהאישום וההסכמה לזיכוי, התובע הפתיע היום (רביעי) בדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים, וביקש הגשת טיעונים בכתב. משמעות הבקשה שגרמה למהומה - דחיית ההחלטה לאחר החגים.

האזינו להקלטות שהביאו לזיכוי

בחודש שעבר נחשפו בכאן חדשות הקלטות, בהן נשמעים שוטרים מדובבים, שהתחזו לעבריינים, מאיימים על מירז, שהיה חשוד בקבלת שוחד בסכום של אלפי שקלים. אותה התנהלות של השוטרים היא שהביאה את בית המשפט העליון לקבל בחודש יוני החלטה חריגה ביותר לקיום משפט חוזר.

על פי פרטים שנחשפו, לפני כעשר שנים נחקר מירז. בתא המעצר אליו הוכנס ישבו מי שמבחינתו הם עצורים ועבריינים. מירז לא ידע שלמעשה מדובר בשוטרים על תקן מדובבים. הסמויים האשימו אותו כי הוא שוטר סמוי, שכן לא סיפר את עילת מעצרו האמיתית וכך ניסו לחלץ ממנו מידע.

משפט זה נקבע בבית המשפט המחוזי בירושלים, אך אחרי פרסום ההקלטות, החליטה המדינה לחזור בה מכתב האישום ולהסכים לזיכוי ללא ניהול המשפט החוזר. בחודש יוני, החליט המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר, לקבל את בקשתו של מירז למשפט חוזר והתיק חזר לבית המשפט המחוזי.

השופט מלצר קבע כי המשפט החוזר נדרש בשל שימוש לא ראוי במדובבים וכן בשל הפערים בין פסק הדין של בית המשפט המחוזי שהרשיע את מירז, לבין פסק דין של בית משפט מחוזי אחר שזיכה נאשמים בפרשה.