שוק מחנה יהודה בירושלים, השבוע
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בכירים במערכת הבריאות: גמזו מתנגד להארכת הסגר

מערכת הבריאות צפויה לדרוש לסגור את בתי הספר גם אחרי הסגר • חמישה אנשים בממוצע נכנסים לבידוד על כל חולה • כלל בתי החולים הונחו לצמצם ניתוחים לא דחופים ולסגור את מרפאות החוץ עם הגעה ל-80% תפוסה במחלקות הקורונה
כתבי כאן חדשות
16 בספטמבר 2020
14:42
עודכן ב 20:04

גורמים בכירים במערכת הבריאות מעריכים כי ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו יתנגד להמשך הסגר מעבר לשלושה שבועות, כך פורסם הערב (רביעי) ב"חדשות הערב" בכאן 11. על פי אותם בכירים, הסגר נוגד את עמדותיו הבסיסיות של גמזו להתמודדות עם הקורונה.

בנוסף, בגורמים מעריכים כי שנת הלימודים לא תיפתח מחדש במלואה בתום שלושת שבועות הסגר, אלא רק עד כיתות ד'. ההערכה היא כי מכיתות ה' ומעלה תימשך הלמידה מרחוק, משום שהתפשטות המגיפה בשבועיים האחרונים נגרמה כתוצאה מפתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר.

בתוך כך, דוח שפרסם אגף המודיעין של צה"ל מלמד על גידול ניכר בתחלואה במגזר הכללי בשבועות האחרונים. על פי הדוח, העלייה בתחלואה אינה ממוקדת עוד בחברה הערבית ובחברה החרדית. לפי כותבי הדוח אין לייחס את העלייה בתחלואה לעלייה במספר הבדיקות. בנוסף, במגזר הכללי נכנסים לבידוד חמישה בני אדם על כל חולה מאומת.

גרף נתוני העלייה במספר הערים האדומות ובנתוני התחלואה בכל עיר

נתון נוסף בדוח מלמד כי התחלואה בקרב בני נוער בני 19-10 גדלה, ככל הנראה בשל חידוש הלימודים. מלבד זאת, מספר הערים בעלות תחלואה גבוהה הולך וגדל ואף חלה החרפה בנתוני התחלואה בכל עיר. כותבי מציינים שמצב התחלואה מחייב הטלת הגבלות על כלל האוכלוסייה. עוד נאמר כי בשל התפשטות התחלואה ומספר המבודדים הגדול הנובע ממנה תיפקודו של המשק נפגע גם בלי שיוטלו הגבלות.

גורמים בוואקף אמרו הערב לכאן חדשות כי הם חוזרים בהם באופן זמני מההחלטה לסגור את מסגד אל-אקצא, משום שישראל חזרה בה מההסכם למנוע כניסת יהודים להר הבית. בכיר בוואקף אמר כי "ההסכם היה שישראל תמנע כניסת מבקרים יהודים ואנחנו נמנע כניסת מוסלמים במשך שלושה שבועות. הצד הישראלי חזר בו - ולכן אנחנו משעים את ההחלטה שלנו לסגור את מסגד אל-אקצא". הבכיר הוסיף כי "לא מקובל עלינו לאפשר למבקרים יהודים להיכנס בזמן שלמוסלמים אסור. הכדור כעת אצל הישראלים, אם הם יעמדו בהבטחתם למנוע מיהודים להיכנס - אנחנו נסגור גם למוסלמים".

היום פרסם משרד הבריאות תוכנית לוויסות עומסים בין בתי החולים שקולטים חולי קורונה. בשל העומס בבתי חולים בצפון ובירושלים, 140 חולים שמצבם בינוני וקשה יועברו לאשפוז בבתבי החולים במרכז הארץ ובבאר שבע. מבצע העברת החולים החל הבוקר והוא יימשך יומיים. משרד הבריאות הורה לבתי החולים למנות נציגים שיהיו בקשר עם משפחות החולים. בשל העלייה בתחלואה נשיא המדינה ריבלין יישא הערב נאום לאומה. 

בתוך כך, משרד הבריאות הנחה את בתי החולים לצמצם ניתוחים שאינם דחופים (אלקטיביים) עם הגעת תפוסת מחלקות הקורונה ל-80%. מרבית מחלקות הקורונה בארץ כבר הגיעו לתפוסה הזאת. המשרד הנחה את בתי החולים לסגור גם את פעילות מרפאות החוץ ולעבור לרפואה מרחוק במידה ויש עומס של 80% ומעלה במחלקות הקורונה. זאת כדי לפנות את צוותי הרפואה לחולי הנגיף. הנחייה נוספת שניתנה למנהלי בתי החולים היא לייעד מיטות נוספות לאשפוז חולי קורונה עם ההגעה ל-80% תפוסה במחלקה.

מוקדם יותר אמרה ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, כי הסגר בחגים, שיחל ביום שישי, לא יוביל לירידה מהירה במספר חולי הקורונה. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב הסבירה ד"ר אלרעי-פרייס: "זה המחיר שאנו צריכים לשלם על כך שאנחנו רוצים לאפשר לאזרחים להמשיך בשגרת חיים מסוימת".

ראש שירותי בריאות הציבור מתחה ביקורת על האופן שבו צפוי להתנהל הסגר וציינה: "קשה לי לקרוא לזה סגר, כי זה לא ממש סגר. אנחנו מונעים פעילויות שהן יותר מסוכנות כמו בתי ספר, חנויות והתקהלויות". עוד קראה אלרעי-פרייס לציבור שלא לנצל את סעיפי ההחרגות במתווה הסגר, והמליצה להתפלל בחוץ, בקבוצות של עד 20 בני אדם, ולוותר על הפגנות. "אנחנו בתקופה קריטית עם שיעורי תחלואה עולים - גם אם משהו מותר, זה לא אומר שחייבים לעשות אותו", כך לדבריה. 

לפי נתוני משרד הבריאות נכון לשעה 18:00 בערב, מספר המתים מנגיף קורונה בישראל עלה ל-1,163 לאחר שמחצות מתו 11 חולים. בנוסף, מחצות אובחנו בישראל 2,547 חולים חדשים. מצבם של 551 חולים מוגדר קשה, מהם 137 מונשמים. אתמול נרשם שיא במספר המאומתים ליום, עם 5,494 נדבקים חדשים.

השתתפו בהכנת הידיעה: נוב ראובני, קטי דור ודקלה אהרן-שפרן