ניר חפץ, ארכיון
צילום: כאן חדשות

"מנסים לשבור את רוחי": חשיפה – השיחה בין ניר חפץ למדובב שהוכנס לתאו

לפני כחצי שנה, נחשף בכאן חדשות כי המשטרה הפעילה מדובבים בחקירה של תיק 4,000. הערב נחשף כי אחד המדובבים הוכנס לתא המעצר של עד המדינה ניר חפץ מיד עם מעצרו, כמה ימים לפני שהחליט לשתף פעולה עם התביעה. בתמלולים נשמע חפץ מפגין ביטחון ואומר שלא עבר כל עבירה, אך גם מעלה מצוקות וחרדות
צח שפיצן
16 בספטמבר 2020
21:34
עודכן ב 23:02

בתחילת חודש ינואר אמור להיפתח שלב ההוכחות במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. מרשימת העדים שפורסמה היום, עלה כי עד המדינה ניר חפץ עומד להיות בקבוצת העדים הראשונה. הערב (רביעי) נחשף ב"חדשות הערב" בכאן 11 כי כבר ביום הראשון של מעצרו בפברואר 2018, השתילה המשטרה מדובב בתאו של חפץ במסגרת מבצע שכונה "מעבר לאופק".

בפגישה הראשונה, סיפר חפץ למדובב: "הגעתי מכלא שיקמה. אני כולי פריחה מהשמיכות. הם מטרטרים אותי בכוונה מבית מעצר לבית מעצר. מנסים לשבור את רוחי. שיהיה להם בהצלחה. אני אומר את האמת".

אולם מבצע הדיבוב הזה לא הצליח. חפץ סירב לדבר על החקירה וטען בכל שיחותיו שלא נפל רבב במעשיו. כך למשל  אמר למדובב: "אם אתה בסדר כמוני - אז הכול בסדר". ימים אחדים לאחר השיחה הזאת חתם חפץ על הסדר עד מדינה. בשיחות עם המדובב הוא ניסה להפגין קור רוח, אבל בין השורות צפו דאגותיו. "אם יש משהו שאני מבין בו זה תקשורת, אבל כשאני פה אני לא יודע מה קורה", אמר למדובב. הוא הוסיף "אם מדברים עלי יכול להיות שנוצר רושם מוטעה, אבל תקשורת זה דבר שניתן לשנות". חפץ המשיך ואמר שעיתון הארץ וערוץ 10 שונאים אותו.

כשהמדובב התקרב לנושאים רגישים, חפץ התחמק או לא הגיב. נראה כי הבין שדבריו מתועדים. כך למשל, כשהמדובב שאל אם "שרה נתניהו באמת משוגעת או שסתם עושים ממנה", השיב לו חפץ "אני התראיינתי בעבר ואמרתי שהיא אחלה". כהמדובב המשיך ואמר "אז זה הכל עניין של תקשורת מה שעושים ממנה" - חפץ לא הגיב.

המדובב שהה עם חפץ ארבעה ימים בתאו. הוא ניסה פעם אחר פעם לשאוב מידע מחפץ - ללא הצלחה. כך למשל כששאל את חפץ אם אלי קמיר, יועץ התקשורת של בזק שהיה חשוד בהעברת מידע סודי ממשרדו של שלמה פילבר לבזק, הוא חבר שלו - חפץ ענה "לא יכול לדבר על החקירה". בעדותו המתקרבת יישאל חפץ קרוב לוודאי על הדברים שאמר ועל הסתירה ביניהם ובין החתימה ימים אחדים לאחר מכן על הסדר עד המדינה.

אתמול הגיש צוות התביעה בתיקי נתניהו לבאי כוח הנאשמים את סדר העדים שבכוונתו להציג במסגרת תיק 4,000. מבין 90 העדים שבכוונת מצוות התביעה להזמין, נקבע סדר העדויות של 20 הראשונים בלבד. רשימת העדים תתחיל בבכירי אתר וואלה בתקופת כתב האישום. מנכ"ל וואלה אילן ישועה יהיה העד הראשון, אחריו חברי מערכת האתר אבירם אלעד, מיכל קליין ועמית אשל. ניר חפץ יהיה העד השמיני.