שר החינוך גלנט, ארכיון

הכישלון של גלנט: דחף לפתיחת מערכת החינוך, התחלואה הוכפלה - וחזרנו לסגר

שר החינוך גלנט טען ועדיין טוען בתוקף שהלימודים אינם גורם מרכזי לעלייה בתחלואה. האם זו אכן המציאות?
מואב ורדי
16 בספטמבר 2020
20:43

שר החינוך יואב גלנט טען ועדיין טוען בתוקף שהלימודים אינם הגורם המרכזי לעלייה בתחלואה. אבל האם זו אכן המציאות? אנחנו רואים השפעה ישירה של החזרה לבתי הספר על העלייה בתחלואה. בואו נראה את הנתונים.

על פי תמונת התחלואה בחודש מאי ביציאה מהסגר הראשון, פרק הזמן בין אירוע ההדבקה לגילוי שלה הוא בין 10 ל-12 ימים. בתי הספר בישראל חזרו לפעול ב-17 במאי. 11 ימים לאחר מכן, מספר הנדבקים היומי זינק מ-20 עד 30 ליום ל-80 ביום אחד ול-200 כעבור שבועיים.

באשר למגזר החרדי, בחודש אוגוסט עמד מספר הנדבקים על שלושה עד חמישה לעשרת אלפים איש. ב-21 באוגוסט חזרו במגזר החרדי ללימודים. עשרה ימים לאחר מכן חצה המספר הזה את רף חמשת הנדבקים וטיפס ליותר מ-12 נדבקים, כלומר שילש את עצמו.

במגזר הכללי נפתחו הלימודים ב-1 בספטמבר. מספר הנדבקים החדשים במגזר זה, בלי המגזר החרדי והערבי, זינק משמעותית מתחילת החודש. יותר מ-2,500 נדבקים – מספר חסר תקדים מאז פרצה המגפה, 13 יום לאחר החזרה ללימודים.

אז האם המסקנה היא שלא ניתן לחזור ללימודים עד שכל האוכלוסייה תהיה מחוסנת מפני קורונה בעוד שנה? לא. בעולם מצליחים לנהל שגרת לימודים במקביל לקורונה. איך? בעיקר על ידי הקפדה על שמירת מרחק, לימודים בקבוצות סגורות ושמירה על מרחק של שני מטרים בין תלמיד לתלמיד. בישראל אין עדיין תשתית מספקת לכך של כיתות וכוח אדם. בלי זה - זה פשוט לא יעבוד.