הפגנה בבלפור באוגוסט
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מספר המשתתפים בהפגנות יוגבל? ועדה מיוחדת בוחנת אפשרויות

הוועדה, בראשה עומד מנכ"ל משרד הבריאות, שוקלת גם הטלת חובת שמירת מרחק בין מפגינים וחלוקתם לקפסולות. חלק מהההצעות יצטרכו לעבור את אישור הכנסת
צח שפיצן
16 בספטמבר 2020
20:55

לאור נתוני התחלואה בקורונה שמאמירים, ועדה מיוחדת בראשות מנכ"ל משרד הבריאות דנה בימים אלו במתווים האפשריים להטלת מגבלות על הפגנות. על השולחן עומדות ארבע הצעות שונות:

1. הגבלת מספר המשתתפים
2. חובת שמירת מרחק בין המפגינים 
3. חלוקת המפגינים לקפסולות 
4. הגבלת ההשתפות בהתאם למרחק ההפגנה מהבית


ייתכן מאוד שכמה מגבלות יוטלו יחד. מלבד מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, חבר בוועדה גם ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן, ובדיונים מעורב גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי.

לפני שבוע, כשההצעה להטיל את המגבלות עלתה לראשונה בממשלה, נרשמה התנגדות מצד גורמי המקצוע משום שאין מספיק נתונים על הדבקה בהפגנות. אך מכיוון שכל נושא הנתונים לוקה בחסר, הוחלט כי יש לפעול לפי השכל הישר. אם הוועדה תאמץ את המגבלות, חלק מהן יצטרכו לעבור את אישור הכנסת, בין השאר משום שמדובר בהגבלה של זכויות הפרט, ובין משום הבעייתיות שהממשלה תחליט לגבי הפגנות שמתקיימה נגדה.

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, קראה היום לציבור בריאיון לכאן רשת ב שלא לנצל את סעיפי ההחרגות במתווה הסגר שיחל ביום שישי, והמליצה להתפלל בחוץ, בקבוצות של עד 20 בני אדם, ולוותר על הפגנות. "גם אם יש סעיף שמאפשר החרגה של הפגנות - לא לצאת להפגין", אמרה.