למידה מרחוק
צילום: חן ליאופולד, פלאש 90

האפליה בעיריית חיפה להענקת מחשבים לתלמידים

בשל מחסור, העירייה חילקה מחשבים רק לתלמידים עם "מוטיבציה ללמידה". העירייה בתגובה: עד לקבלת המחשבים ממשרד החינוך, מסרנו את הקיימים ללומדים לבגרות שזקוקים להם בדחיפות
לירן כוג'הינוף
17 בספטמבר 2020
08:44

בשל מחסור במחשבים ללמידה מרחוק עיריית חיפה חילקה מחשבים רק לתלמידים שיש להם "מוטיבציה ללמידה". כך פורסם היום (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. חלוקת המחשבים לתלמידים שאין להם מחשב בבית נעשתה באמצעות "העצמה חינוכית", זרוע של אגף החינוך של עיריית חיפה. במייל שנשלח לעובדת הסוציאליות בעיר נכתב כי ניתן משקל לחלוקת המחשבים להמלצת בית הספר אודות המוטיבציה של הילד ללמוד.

עורכת הדין ורד וינדמן, מנכ"לית המועצה לשלום הילד, אמרה כי "היום מחשב הוא לא מותרות, במיוחד בימי קורונה ולמידה מרחוק. משרדי החינוך והאוצר פוגעים בזכות של הילדים לחינוך, מגדילים פערים בין ילדים ומפרים בעצמם את חוק לימוד חובה, אם הם לא מבטיחים שלכל ילד בישראל יש מחשב וחיבור לאינטרנט. כשאין מענה ממשלתי כפי שחייב להיות, קמות יוזמות מקומיות, שכוונותיהן מבורכות, אבל גם ביוזמות כאלה, בוודאי אם מגיעות מרשויות מקומיות, הקריטריון היחיד הרלוונטי חייב להיות שלילד או לילדה אין מחשב. כל שיקול אחר עלול להיות לא רק מפלה אלא גם פוגעני".

מעיריית חיפה נמסר: "עיריית חיפה פועלת לגיוס משאבים שיאפשרו מתן מחשב ביתי לילדי העיר שמשפחתם מתקשה כלכלית ברכישתם. בתוך כך, הגישה העירייה בקשה במסגרת קול קורא אותו פרסם משרד החינוך להשאלת מחשבים באמצעות בתי הספר לתלמידים. עד לקבלת המחשבים ממשרד החינוך, מחלקת העירייה מחשבים שנרכשים בכספי תרומות לתלמידים הלומדים לבגרות וזקוקים להם בדחיפות. העירייה תמשיך ותעשה ככל יכולתה לסייע לתלמידים הזקוקים למחשבים לצורך לימודיהם ומתקשים ברכישתם מסיבות כלכליות".