דור ויינגר

דוקותיים | הטבח שמוכיח שיש דבר כזה ארוחות חינם

דור ויינגר עבד עד הקורונה כטבח במסעדות התל אביביות הכי מפונפנות. היום הוא מלקט בשוק ירקות שנזרקו (הם אחלה!) ומכין מהם ארוחות חינם בבית. אנשים באים, ופשוט לוקחים, כמו בסיפור אגדה
מערכת כאן
17 בספטמבר 2020
08:55

"אני קורא לזה ליקוט", מסביר דור בעודו משוטט בין ירקות זרוקים בשוק הסיטונאי בצריפין, מחפש שלל לארוחה הבאה שיבשל. הוא אוסף דלעת ענקית במצב טוב ומיד לוקח אותה לרכב שלו: "אני אצטרך לחלק אותה באיזשהו אופן, לתת לאיזה בשלן כדי שהיא לא תלך לפח כמו שהיא הייתה הולכת פה". העיקר שאוכל טוב לא ייזרק סתם.

חלק מהעובדים בשוק פחות מתחברים לליקוט הירקות והפירות. "לפעמים השוכרים מפחדים שאתה איזה ארגון שמאל שבא להראות איזושהי עוולה ואז הם פחות מתחברים אליך", מסביר דור שכבר התרגל למבטים העוינים. היו כאלה שניסו להפסיק את הצילומים וגרמו לאי נעימויות, אבל זה לא מפריע למלקט הלילי שכבר מכיר היטב את האווירה: "שמח בשוק הסיטונאי, והדבר היפה הוא שאני לא צריך להוציא כסף. היום היה יום קפיטליסטי מאושר", הוא אומר בשמחה.  

"החלטתי שאני פותח לאנשים אופציה לאכול את האוכל שלי בחינם. פרסמתי פוסט באינסטגרם שמי שרוצה יבוא, ייקח את האוכל בחינם וקיבלתי המון הודעות".

דור ויינגר בן ה-34 עבד עד לפני הקורונה במסעדות תל אביביות נחשבות כמו "סנתה קתרינה", "דוק" ו"מונדו". לאחר שהוצא לחל"ת ע"י מעסיקיו, הוא ראה שחבריו למקצוע החלו להכין ולמכור אוכל מהבית. "אנשים כל הזמן פנו אליי, תמכור גם, אנחנו רוצים לאכול את האוכל שלך", אומר דור, שהגיע למסקנה אחרת: "החלטתי שאני פותח לאנשים אופציה לאכול את האוכל שלי בחינם. פרסמתי פוסט באינסטגרם שמי שרוצה יבוא, ייקח את האוכל בחינם וקיבלתי המון הודעות".

בדירה הקטנה בשכונת פלורנטין שבתל אביב, הוא מכין את האוכל מהמצרכים "הפגומים" שליקט בשוק, ולגמרי לא מבין איך אפשר לזרוק אותם: "בסופו של דבר הירקות האלה שאספנו היום, איזה חקלאי איפשהו עמל עליהם בשמש ואז הם הלכו לפח. עכשיו, הוא גם חלק כבר מתעשייה, הוא לא מרגיש את זה, אבל הוא עדיין עמל עליהם", מספר דור.

הלקוחות שבינתיים צובאים על ביתו, לא מתלוננים: "יש פה מרק לכל תל אביב", אומר בחיוך עוד מבקר שאוסף מהמנות שדור הכין לכל מי שחפץ. אנשים מגיעים לדירה גם ללא הודעה מראש, ממלאים את קופסת האוכל שהביאו והולכים לדרכם ללא שיחת חולין או עומק: "נטו אוכל. מבשל! זה אוכל! זה דבר פשוט", מסביר דור בנחרצות.

"אוכל בסוף נועד כדי שנשבע ונמשיך הלאה בדרכנו בעבודה. יש לו מטרה אחת ברורה והוא צורך. בן אדם בא, לוקח משהו ואני לא מקבל משהו בתמורה". למרות שכביכול נראה שהוא לא מקבל כלום ממה שהוא עושה, יש דבר אחד שהוא כן לוקח מהתקופה הזאת: "זה לא אהבת חינם, כן? אני מקבל משהו בסופו של דבר מכל הדבר הזה. אני מקבל אהבה". דור מסכם: "מה אני בחיים? בן אדם פשוט שמנסה לעשות טוב בריבוע הקטן שלו. יש פה משהו שהוא התחלה של טוב בעולם שהוא עם המון חושך כרגע".