כבישים וחופים ריקים
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90, שי מזרחי יחידת פיקוח א

יממה לתחילת הסגר: חופים וכבישים ריקים

עשרות בני אדם מחו בחוף פרישמן בתל אביב נגד מתווה ההפגנות שפורסם אחרי כניסת הסגר לתוקף: "גם למשטרה אין מושג איך לשמור על זה" • ברשויות שונות דיווחו על הקפדה על ההנחיות מצד התושבים. בחדרה סגרו פארקים וגנים ציבוריים על אף שיש אישור להשאירם פתוחים • מאז חצות: המשטרה חילקה 1,106 דוחות
דניאל אלעזר וסולימאן מסוודה
19 בספטמבר 2020
13:47
עודכן ב 17:31

יממה אחרי כניסתו לתוקף של הסגר הכללי, נראה שרוב הכבישים וחופי ישראל נותרו שוממים. עשרות בני אדם הפגינו מוקדם יותר היום (שבת) נגד תקנות הסגר ונגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. בין המוחים גם פעילים מארגוני מחאה נגד ראש הממשלה.

צפו במבזק בכאן 11:

אחד מהמפגינים יצא נגד מתווה ההפגנות שפרסמו אתמול המשטרה משרד המשפטים ומשרד הבריאות ואמר לכאן חדשות: "איך אמורים לשמור על קפסולות של 20 אנשים בהפגנה? הפגנה זה משהו לא מאורגן, זו מחאה של העם. גם למשטרה אין מושג איך לשמור על זה, וזה מראה משהו על כל הסגר המומצא הזה".

 

לפי המתווה שפורסם אתמול שעות ספורות אחרי כניסת הסגר לתוקף, מארגני המחאות נדרשים למנות משגיחים מטעמם כדי לוודא שיישמרו כללי הריחוק החברתי ועטיית המסיכות, והמפגינים יחולקו לקפסולות של 20 בני אדם. 

עוד פורט במתווה כי המשטרה תפעל להגדלת שטח ההפגנה על מנת שהמפגינים יוכלו לעמוד בכללי המתווה. המתווה אינו דורש אישור נוסף של הממשלה או של הכנסת ולכן הוא נכנס לתוקפו באופן מיידי. עם זאת, מכיוון שהמגבלות לא פורסמו בתור תקנות, המשטרה לא תוכל לחלק קנסות למי שלא יעמוד במתווה.

במשטרה פרסמו את הנתונים על אכיפת הגבלות הסגר מאז חצות אמש: 1,106 דוחות חולקו, מתוכם 580 בגין אי עטיית מסכה, שלושה דוחות על הפעלת גן אירועים, 22 דוחות בגין הפעלת מקום ציבורי או עסקי בניגוד לתקנות, 37 בגין הפרת חובת בידוד, ו-552 דוחות בגין יציאה ממקום המגורים לפעולה לא מותרת.

לצד ההפגנה בתל אביב, ברשויות שונות בחרבי הארץ דיווחו היום דווקא על הקפדה מצד האזרחים על הנחיות הסגר. ממוקד מצלמות האבטחה של איגוד ערים כינרת נמסר שחופי האיגוד ריקים. פקחי איגוד ערים כינרת מסיירים בחופי בשיתוף עם משטרת ישראל.

גם בראשון לציון נשמר הסגר, למעט מקרים ספורים של הפרות. פקחים של העירייה מסייעים למשטרה לאכוף את הסגר בעיר ובחופים. הם מסתייעים ברחפנים ובכ-1,500 מאות מצלמות המוצבות ברחבי העיר.

בחדרה נסגרו כל הפארקים והגנים הציבוריים, על אף שיש אישור להשאירם פתוחים ולאפשר לתושבים גישה למתקנים אם הם מתגוררים עד קילומטר מהפארק. פקחים נעלו את שערי הגנים והפארקים ואנשי השיטור העירוני מסיירים בהם כדי למנוע התקהלויות.