אכיפת הסגר, אתמול
צילום: אוליבייה פיטוסי, גילי יערי ויונתן זינדל, פל

בממשלה ידונו בהחמרת ההגבלות בצאת החג

על הפרק: האפשרויות לסגור את בתי הכנסת ולהגביל את ההפגנות
נוב ראובני ורועי ינובסקי
19 בספטמבר 2020
21:21

על רקע העלייה במספר החולים במצב קשה והעלייה במספר המונשמים, בצאת החג צפויים בממשלה לחדש את הדיון בהחמרת הסגר. על הפרק נמצאות בין היתר האופציות לסגור את בתי הכנסת ולהגביל את ההפגנות.

היום הפגינו כמה מאות בני אדם בחוף פרישמן בתל אביב, נגד הסגר ונגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. המשטרה פיזרה את ההפגנה רק בשעות הערב, אחרי שעות ארוכות של מחאה. ראש מדור חקירות במשטרה סנ"צ גלעד בהט אמר בריאיון לכאן 11 התייחס למתווה ההפגנות שפורסם אתמול, שכולל חלוקה לקפסולות וסדרנים: "הרעיון הוא לא להגביל את מספר המשתתפים. נפתח את שטח ההפגנה לאזור גדול יותר".

מבחינת האכיפה - למשטרה אין סמכות בחוק הקיים וגם לא דרך אפקטיבית לאכוף "קפסולות" בהפגנות, כלומר לדאוג לכך שיהיו קבוצות של 20 איש בהפגנה בנפרד. עם זאת, חלקים מהמתווה כן ייאכפו בשטח ממחר על פי החלטת הצוות המשותף - ובהם הקצאת שטח גדול יותר להפגנה שיאפשר ריחוק וכן אכיפה מוגברת של עטיית מסכות.

הערב פנה עורך הדין גלעד ברנע בשם תנועת אחריות לאומית ליועמ"ש אביחי מנדלבליט, למ"מ המפכ"ל מוטי כהן ולמנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי וקרא לא להפעיל סמכויות מכוח מתווה ההפגנות. בפנייתו טוען ברנע לפגיעות חוקתיות בלתי מידתיות הגלומות בחופש ההפגנה במתווה שהועלה.

המשטרה רשמה כ-800 דוחות בסוף השבוע. הדוחות ניתנו בהפרות בוטות כמו למשתתפי מסיבת טבע או בהתקהלויות משמעותיות.

"המתווה שהוצג אתמול מדבר על שמירת זכות ההפגנה ואיזון מול הזכות לבריאות", המשיך בהט. "הניסיון לאתגר את המשטרה – יפגוש את המחלה. אם אנשים מתעקשים לא להישמע – התוצאה תהיה עלייה בתחלואה ובסוף החמרת ההגבלות".