לייפר בבית המשפט ב-2018
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בית המשפט הכריע: מלכה לייפר תוסגר לאוסטרליה

בתחילת החודש דחה בית המשפט העליון את הערעור שהגישה לייפר, לשעבר מנהלת בית ספר במלבורן שמואשמת בפגיעה מינית בתלמידות, וקבע שאין במצבה הנפשי כדי למנוע את המשך הליכי הסגרתה • דסי ארליך, מנפגעות לייפר: "הצדק ניצח. זה ניצחון לא רק עבורנו, אלא עבור כל הניצולים"
ורד פלמן
21 בספטמבר 2020
05:36
עודכן ב 13:56

בית המשפט המחוזי בירושלים הכריע הבוקר (שני) בעתירת המדינה ופסק כי מלכה לייפר תוסגר לאוסטרליה. לייפר, לשעבר מנהלת בית ספר במלבורן שבאוסטרליה, מבוקשת במדינה בגין 74 אישומים של עבירות מין בשלוש מתלמידותיה. דסי ארליך, אחת מנפגעות לייפר, אמרה עם הינתן ההחלטה: "הצדק ניצח. זה ניצחון לא רק עבורנו, אלא עבור כל הניצולים. אחרי שנים ארוכות שבהן עצרנו את נשימתנו, כעת אנחנו יכולות לנשום לרווחה".

ראש תחום הסגרה במחלקה הבין לאומית בפרקליטות, עורך הדין אביעד אליה, הסביר בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב על המשך ההליכים נגד לייפר. "היא רשאית לערער על ההחלטה בתוך 30 ימים, ותוכל לעתור לבג"ץ בעתיד אם שר המשפטים יחתום על צו ההסגרה" ציין עורך הדין אליה, אך סבר כי "אנחנו בישורת האחרונה של הפרשה". 

עוד הוסיף עורך הדין: "ישראל חתומה על שורה של אמנות הסגרה, בהן ההסכם מול אוסטורליה, שנועדו להבטיח שלא נהפוך למדינת מקלט עבור עבריינים. זו התחייבות שהמדינה לקחה כלפי מדינות אחרות וגם כלפי אזרחיה שלה". 

האזינו לריאיון המלא עם ראש תחום ההסגרה בפרקליטות לכאן רשת ב

מארגון "מגן" המלווה את הנפגעות נמסר: "החלטת בית המשפט הסירה אבן מעל ליבנו והוכיחה מעל לכל ספק שמלכה לייפר ראויה לעמוד לדין ואסור שתחמוק ממנו באמתלות שקריות ומעושות. ביום זה, ליבנו עם הנפגעות, שגם אם אין דבר שיוכל לכפר על המעשים שנעשו להן, אנו מקווים שההחלטה תחזק אותן, ותיתן להן מעט נחמה לאחר שנים של טלטלות עזות וייאוש ממערכת הצדק הישראלית. אנו קוראים לבית משפט העליון לדון במהירות בערעור שיוגש ולעשות סוף לסאגה המיותרת הזו".

נשיא הפדרציה הציונית של אוסטרליה, ג'רמי לייבלר, הגיב להחלטה: "אנו מברכים על ההחלטה, לייפר צריכה לקבל אותה ללא ערעורים מיותרים נוספים, ולהתמודד עם מאשימיה בבית המשפט באוסטרליה. הגיע הזמן להחזיר את לייפר הביתה, לניצולים מגיע צדק".

העתירה הוגשה לפני כשש שנים, אך בשנת 2016 הופסקו ההליכים נגד לייפר לאחר שנקבע שהיא אינה כשירה לעמוד לדין. בשנת 2018 ביקשה הפרקליטות לחדש את ההליכים נגד לייפר בעקבות חומרי חקירה וחוות דעת שהצביעו על כך שהיא כשירה לעמוד לדין.

השר לשעבר יעקב ליצמן חשוד כי פעל להטות את חוות הדעת הרפואית נגד לייפר במטרה למנוע את הסגרתה. בחודש מאי קבע צוות מומחים שמינה בית המשפט כי לייפר מתחזה לחולת נפש, ובתחילת החודש דחה בית המשפט העליון את הערעור שהגישה וקבע שאין במצבה הנפשי כדי למנוע את המשך הליכי הסגרתה לאוסטרליה.