ילדיו של פרס באזכרה, הבוקר

"היה בטוח שלא ניכנע לקשיים חולפים": טקס האזכרה לשמעון פרס

נשיא המדינה ריבלין אמר בטקס: "את רסיסי הרוח האנושית המפעימה שלך עוד אפשר לחוש במלוא מובן המילה". נתניהו: "הדמעה ששמעון הזיל עם נפילת אחי יוני ז"ל נוגעת עד היום בנימי נפשי". בתו צביה ולדן: מורשתו - שיח סובלני ומכיל, לא משסע ולא אלים, שיח של שלום
אוריה אלקיים
22 בספטמבר 2020
11:01
עודכן ב 12:34

במלאת ארבע שנים למותו של נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, היום (שלישי) נערך טקס האזכרה הממלכתי בהתאם למגבלות הקורונה. בטקס, שמתקיים השנה לראשונה במתכונת וירטואלית, צפויים לשאת דברים נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרת החוץ האמריקנית לשעבר הילארי קלינטון, ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי והזמרת ברברה סטרייסנד.

הנשיא ראובן ריבלין אמר באזכרה: "אין לי ספק שהיו לך כמה רעיונות בתקופה זו אם היית כאן איתנו. אתה כבר אינך כאן, אך את רסיסי הרוח האנושית שלך עוד אפשר לחוש". נתניהו התייחס לתפקיד פרס כשר ביטחון במבצע אנטבה ואמר: "הדמעה ששמעון הזיל עם נפילת אחי יוני ז"ל נוגעת עד היום בנימי נפשי". ראש הממשלה הוסיף: "שמעון תמיד ידע שמדינת ישראל מייצגת כוחות כבירם, ולכן הוא היה בטוח שלא ניכנע לקשיים חולפים".

בני משפחתו של פרס נשאו גם כן דברים. ביתו הבכורה צביה ולדן אמרה כי "מורשתו היא מורשת של יושרה והגינות, מורשת המגלמת תרבות של קיום הבטחות וכבוד לזולת באשר הוא. מורשת של שיח סובלני ומכיל לא משסע ולא אלים. שיח של שלום שחייב להתנחל ולהתבסס בתוכינו".

חמי פרס, בנו של הנשיא לשעבר ויו"ר מרכז פרס לשלום, אמר כי "לו היה פרס איתנו היום היה ודאי נרגש לראות כיצד חזונו למזרח תיכון חדש קורם עור וגידים. מזרח תיכון חדש של שלום לא שדות הרג, מזרח תיכון עליו חלם אותו הגה את יסודותיו הניח ולמימושו פעל ללא לאות".

פרס הלך לעולמו בספטמבר 2016 בגיל 93, שבועיים לאחר שלקה באירוע מוחי. הוא כיהן כנשיא התשיעי של מדינת ישראל בשנים 2007 עד 2014. בנוסף כיהן כראש ממשלת ישראל בשתי קדנציות קצרות: הראשונה בשנים 1984 עד 1986 במסגרת ממשלת הרוטציה לצד יצחק שמיר, השנייה לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין, אז כיהן בתפקיד במשך שבעה חודשים עד בחירתו של בנימין נתניהו במאי 1996.