אוחנה ומנדלבליט
צילום: פלאש 90

רגע לפני כינוס הקבינט: עימות בין אוחנה למנדלבליט כמעט הביא לביטולו

השר ביקש להביא חוות דעת לפיה הממשלה מוסמכת להגביל הפגנות ולהזמין לקבינט עו"ד מפורום קהלת. מנדלבליט התנגד בתוקף, ובכחול לבן איימו לפוצץ את הישיבה שנועדה לדון בהחמרת ההגבלות
אמוץ שפירא, גילי כהן ועמיחי שטיין
22 בספטמבר 2020
15:16

זמן קצר לפני תחילת ישיבת קבינט הקורונה, שנערכת היום (שלישי), בכחול לבן איימו לפוצץ את הישיבה, שנועדה לדון בהחמרת ההגבלות, בשל התנגדותם לדרישת הליכוד להזמין לדיון יועץ משפטי חיצוני, ד"ר אבישי בקשי מפורום קהלת, שייתן חוות דעת חילופית לזו של היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט בנושא ההפגנות. גורמים בכחול לבן אמרו: "לממשלת ישראל יש רק יועץ משפטי אחד מוסמך. לא נאפשר פוליטיזציה של עבודת הדרג המקצועי בממשלה". לבסוף הישיבה החלה לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו נענה לדרישת כחול לבן.

על פי חוות הדעת שהשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ביקש להביא לקבינט, בסמכות הממשלה להגביל את ההפגנות - בניגוד לעמדת היועץ מנדלבליט. בתגובה לאיום של כחול לבן, האשים אוחנה את כחול לבן כי הם משרתים את מנדלבליט ולא את הציבור. "היוץ המשפטי לממשלה, שלא מסוגל היה לקבל כי השרים ישמעו חוות דעת השונה מעמדתו, גייס את מפלגת כחול לבן, שניצלו את כוחם הפריטטי לבטל את ישיבת קבינט הקורונה, שאמורות להתקבל בה החלטות חשובות לטובת הציבור", תקף השר אוחנה.

"בממשלה ניתן לשמוע מומחים שונים מתחום הרפואה, הביטחון והכלכלה גם כשהם חלוקים אלה על אלה. אבל רק בנושא המשפטי יש מונרכיה של היועץ המשפטי לממשלה שהוא ואין בלתו רשאי להביע את דעתו המשפטית בפני שרי הממשלה. עד כדי כך כחול לבן ממושמעים לו, שהיו מוכנים לבטל דיון משמעותי בקבינט הקורונה, לדרישתו של היועץ", הוסיף אוחנה.

מנדלבליט הודיע היום כי הוא מתנגד בתוקף להשתתפותו של בקשי בישיבה והגיב למתקפה נגדו: "השתתפות גורם חיצוני בישיבת הממשלה היא פרובוקציה מיותרת ויש בה כדי להכשיל את ועדת השרים ולהביא לקבלת החלטה לא חוקית". היועץ הבהיר כי דבר כזה לא קרה בכל שנות עבודת הממשלה "ולא בכדי, שכן מדובר בשינוי סדרי בראשית".