-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר ועדת החינוך: אפסו הסיכויים לפתיחת גני הילדים בסגר

תיבחן חקיקה שתמנע פיטורי הורים שנאלצו להישאר עם הילדים בבית. משרדי האוצר והבריאות ייבחנו כיצד לקדם חקיקה בנושא
לירן כוג'הינוף ועמיחי שטיין
23 בספטמבר 2020
07:45
עודכן ב 08:29

על רקע נתוני התחלואה בקורונה הגבוהים, אפסו הסיכויים להחרגת גני הילדים מהסגר ופתיחתם במהלך החגים, כך הבהיר הבוקר (רביעי) יושב ראש ועדת החינוך, חבר הכנסת רם שפע, בריאיון לכאן רשת ב. "הממשלה העבירה אלינו תקנות שאמורות להמשיך את סגירת מערכת החינוך, אבל בלי להציע פתרון ולסייע להורים", אמר שפע בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה". עם זאת, הוא הוסיף: "אחרי סוכות אמשיך לעשות ככל שביכולתי שהגנים והכיתות הנמוכות יחזרו ללמוד".

שידור חי מוועדת החינוך

בפתח ישיבת ועדת החינוך הבוקר אמר שפע כי אסור לאשר את התקנות שהגישה הממשלה, כל עוד לא יינתן פיצוי כלשהו להורים צעירים הנאלצים להשאר בבית עם ילדיהם. "ככל שהימים עוברים יותר ויותר אזרחים מבינים שאנחנו מתמודדים עם סיטואציה מאוד מאתגרת כשהתחלואה עולה כמעט בכל המדדים. אנחנו דרשנו לפתוח את מסגרות החינוך לילדים בשכבות הגיל הנמוכות, אך הממשלה לא עשתה את זה ושמה אותנו בסיטואציה שאין לנו כוועדה יכולת להחריג את שכבות הגיל הנמוכות על סמך נתוני תחלואה. מה שקורה זה שמיליון הורים צעירים צריכים לצאת לעבודה אבל אין להם סידור לילדים". 

האזינו לריאיון עם ח"כ רם שפע

בישיבת קבינט הקורונה אתמול עלה החשש מפני פיטורים של הורים שנאלצו להישאר עם ילדיהם בבית, בגלל סגירת מערכת החינוך. בישיבה סוכם כי משרדי האוצר והבריאות יבחנו כיצד לקדם חקיקה בנושא. לדברי סגן שר הבריאות, חבר הכנסת יואב קיש, לכאן רשת ב, אתמול אובחנו 6,700 נדבקים חדשים בקורונה - שיא מאז פרוץ המגפה. סגן השר אמר כי אחרי הסגר מערכת החינוך תיפתח רק לגילאים הצעירים. "נחכה שבועיים-שלושה כדי לראות אם יש תחלואה בגילים האלה", אמר.

האזינו לריאיון עם סגן שר הבריאות יואב קיש

השרה לשוויון חברתי וגמלאים, מירב כהן, אמרה בישיבה: "אני מבינה את החשש מהדבקות במערכת החינוך אבל זה שהמשק עובד כמעט במלואו וכל המערכת סגורה, פוגעת בהרבה אנשים ובעיקר בנשים. צריך לתת לזה מענה". שר החינוך יואב גלנט קבל על המצב גם הוא, ואמר: "אדם שאין לו סידור לילדים יתקשה לשמור על מקום עבודתו. לסגירת מערכת החינוך השפעה על הביטחון התעסוקתי".

בתגובה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז ניזרי, ענה: "ייתכן וצריך לשקול חקיקה שלא יפטרו מי שנאלץ להישאר בבית". בתום הישיבה סוכם כי משרדי האוצר והבריאות ייבחנו כיצד לקדם חקיקה בנושא.