דיוני קורונה
צילומים: תומר נויברג ואוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ויכוחים בקבינט: נתניהו דוחף להחלה מיידית של הסגר

שר האוצר תקף את כחול לבן, שהתנו את ביטול ההפגנות בסגירה מוחלטת של המשק: "מחזיקים מיליוני מפרנסים כבני ערובה" • אשכנזי לנתניהו: תגיד מה אתה רוצה? צריך סגר כללי; נתניהו: חשבתי לעשות סגר ל-4 ימים עד אחרי כיפור • ההצעה של רה"מ בקבינט: סגר כללי, למעט מקומות חיוניים. סגירת נתב"ג כמעט לחלוטין, הגבלת הפגנות על פי חוק, סגירת בתי כנסת תפילות רק במתחם הציבורי
כתבי כאן חדשות
23 בספטמבר 2020
07:10
עודכן ב 20:03

חדשות הערב בכאן 11

הוויכוח בקבינט הקורונה, שהתכנס היום (רביעי) לדון בהחמרת הסגר, מתמקד בשאלה מתי צריך להתחיל בסגר מלא. ראש הממשלה בנימין נתניהו דוחף להתחלה מיידית או לאחר יום הכיפורים. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופסור איתמר גרוטו טען שניתן להמתין עם זה. לפי אחד השרים, המחלוקת מתמקדת בשני היבטים: היקף הצמצום של שוק העבודה ומשך הסגר.

לדעת המל"ל, יש לצמצם את שוק העבודה כמעט לחלוטין. לדעתו של ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו, אפשר לצמצם ל-50%. בד בבד, תקף שר האוצר ישראל כ"ץ את כחול לבן, שהתנו את ביטול ההפגנות בסגירה מוחלטת של המשק: "מחזיקים מיליוני מפרנסים כבני ערובה".

בדיון התחולל ויכוח ארוך בין בכירים בליכוד ובכחול לבן גם סביב מתווה התפילות וסגירת בתי הכנסת. בכחול לבן הודיעו אחר הצהריים לליכוד שלא יתמכו בהחלטות בנוגע לקיום הפגנות נגד עמדת הדרגים המקצועיים וכי הגבלת ההפגנות תהיה רק אם יוכרז סגר מוחלט.

שר הביטחון בני גנץ כינס התייעצות דחופה עם חברי הקבינט ממפלגתו והנחה לדרוש את זימון אנשי המקצוע הרפואיים כדי לשמוע את עמדתם ולוודא שהם מביעים אותה בקבינט הקורונה. "נקבל את עמדת אנשי המקצוע בנושא החשוב של סגר מלא ומצב חירום. להחלטה שלנו יש השלכות על חיי אדם ונקבל אותה אך ורק בהתאם לעמדת אנשי המקצוע. רק לפי צורכי השעה בבריאות, ובכלכלה ובעצירת התחלואה", אמר גנץ לשרים.

דיווחים שוטפים מקבינט הקורונה

"מדוע צריך לסגור את המשק כדי שיהיה אפשר לסגור הפגנות?", תהה שר האוצר ישראל כ"ץ. שר החוץ גבי אשכנזי השיב: "מי שביקש סגר מלא זה ראש הממשלה בשל מצב התחלואה". שרת התחבורה מירי רגב ציינה: "אנחנו שבויים בגלל ההפגנות". שר המדע יזהר שי שאל: "נכנסנו לכאן מתוך הבנה שחלה החמרה במצב הרפואי- איך חזרנו לדיון על הפגנות?" כאן התערב ראש הממשלה נתניהו: "כי אי אפשר לקיים סגר עם הפגנות. זו לא סוגיה קטנה".

אשכנזי התערב: "ראש הממשלה - תגיד מה אתה רוצה? צריך סגר כללי". נתניהו השיב: "אני חשבתי לעשות סגר לארבעה ימים עד אחרי כיפור". אשכנזי החזיר: "אמרת לי עד סוף סוכות ובאופן מיידי. תגיד מה אתה רוצה?! אני רוצה להילחם במחלה". על כך ענה לו נתניהו: "אני רוצה להתחיל חזק ולהמשיך חזק. כדי שזה יקרה צריך לפתור את ההפגנות".

אשכנזי אמר: "אני שומע את הגורמים המקצועיים במערכת הבריאות שאומרים שאין שום סיבה לסגר כללי. אני רוצה להבין למה ממליצים כאן על סגר מלא אם ככה. סגר מלא זו פגיעה אנושה למשק. אתם גוזרים גזירת מוות על אנשי העסקים. אי אפשר שההמלצות יהיו בניגוד להמלצות אנשי המקצוע בגלל שיקולים פוליטיים. סגר מלא הוא מוצא אחרון ולא כפתרון להפגנות".

בהודעה שפרסם, תקף בתגובה ראש הממשלה את אנשי כחול לבן: "עושים פוליטיקה. ההמלצה של כל הגורמים המקצועיים הייתה להפסיק כל התקהלות - הפגנות ותפילות בחללים סגורים. אני תומך באופן מלא בזכות להפגין, אבל כל שבוע אזרחי ישראל רואים איך הם נדרשים לחגוג את החג לבד, איך הם נדרשים לעמוד בהנחיות הבריאות, ומנגד איך מפגינים מתקהלים בהמוניהם נגד כל כלל בריאותי. היום נפטרו 31 איש מהקורונה. אני נלחם על החיים של אזרחי ישראל. אני נלחם על בריאות הציבור. בזמן הזה יש מי עושים פוליטיקה קטנה. אנחנו במלחמה. תתעוררו", אמר נתניהו.

לפני הדיון הסתמנה הסכמה על סגירת בתי הכנסת ועל אימוץ מתווה לתפילה בחוץ. עם זאת טרם הוחלט אם המתווה יחול גם ביום הכיפורים. שר הבריאות, יולי אדלשטיין, דרש היום כי גם ביום הכיפורים בתי הכנסת יישארו סגורים. מסתמנת גם הסכמה על הצורך בהגבלת ההפגנות, אם כי בסוגייה זו טרם הוחלט כיצד לבצע זאת. בקבינט הקורונה בוחנים כעת לאשר את קיום ההפגנות והתפילות בקבוצות קטנות (10-20 איש) וסמוך לבית המגורים. בכחול לבן הודיעו כי בכוונתם לתמוך בסגר מלא בתנאי שלא יתקיימו במרחב הציבורי התכנסויות בכלל - כולל תפילות והפגנות, גם לא באוויר הפתוח. אחרת לא ניתן יהיה למנוע הפגנות או תפילות, אמרו בכחול לבן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר בתום התייעצות עם שרים כי הוא מבקש להעביר החלטה על סגר כללי נרחב באופן מיידי, וכן סגירת ענפים נרחבים במשק והידוק משמעותי בהגבלות. נתניהו ציין כי אנו נמצאים בשעת חירום בעקבות העלייה החדה בתחלואה. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אמר בדיון המקדים כי אם מגבילים את כל המשק - מתבקש שלא לאפשר בעת הזאת הפגנות ותפילות.

השר אריה דרעי מש"ס נטש בזעם את הישיבה תוך שהוא מכריז: "בושה שסוגרים פה בתי כנסת". מוקדם יותר דרעי הבהיר: "בתי הכנסת חייבים להיות פתוחים ביום הכיפורים, זה היום הקדוש בשנה. הם יוכלו לפעול במתכונת מצומצמת על פי תו סגול מוסכם, כפי שנהוג במקומות העבודה". יחד עם זאת, הוא המשיך: "נפעל להכשרת מקומות תפילה רבים במרחב הציבורי, כדי לאפשר תפילה במקומות פתוחים".

בד בבד קרא היום הרב דוד יוסף, חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, לסגור מייד את בתי הכנסת ואם אין אפשרות לשמור על ההנחיות במרחב הפתוח, להתפלל ביחידות גם בכיפור. "לפי מה שאנחנו רואים ושומעים המצב של המגיפה הגיע לממדים נוראיים. לכן בבקשה לסגור באופן מידי את כל הבתי הכנסיות. להתפלל וללמוד רק במרחב הפתוח. חובה קדושה על כולנו לסגור באופן מידי את כל בתי הכנסיות". 

מתווה ההגבלות המסתמן

מרכז הצוות לטיפול במגפות, ד"ר טל ברוש, ביקר את הממשלה ואמר כי כל שר משרת ציבור אחר ומחפשים דרכים למסמס המלצות והנחיות עד שבסוף לא נשאר כלום. "צריכה להיות אחידות לחומרה. אני מאוכזב מזה שצריך לקבל סטירה כדי להבין דברים. תופעת המוות מקורונה הופכת לנפוצה", אמר בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם ד"ר טל ברוש

מספר חולי הקורונה המאומתים שהתגלו עד היום בישראל הבוקר חצה את ה-200 אלף. כך עולה מנתוני משרד הבריאות. מספר המתים עלה ב-31 מאתמול והוא עומד על 1,316. אתמול אובחנו בסך הכול 6,923 נדבקים חדשים בנגיף, מתוך יותר מ-60 אלף תוצאות בדיקות שהתקבלו אתמול, כך לפי נתוני משרד הבריאות. 11.46% מהתוצאות שהתקבלו אתמול היו חיוביות. 634 חולים מאושפזים במצב קשה כש-171 מהם מונשמים. שר הבריאות אדלשטיין הורה לקלוט מיידית פרמדיקים לעבודה בבתי חולים כדי לתגבר את הצוותים הרפואיים.