קרחונים מופשרים בגרינלנד
צילום: אי-פי

מהשריפות באוסטרליה ועד האלמוגים בים התיכון: כיצד שינויי האקלים משפיעים על כל אחת ואחד מאיתנו

מה היא התחממות גלובלית והאם אנחנו במסלול התנגשות אסוני או שיש מה לעשות? סדרת ההסכתים "הזמן הירוק" בוחנת גם את הזווית הישראלית למצב העולמי
יפעת גליק
03 באוקטובר 2020
10:37

שינויי האקלים מביאים איתם תחזית קודרת לשנים הבאות אבל הראש שלנו עמוק באדמה. בסדרה "הזמן הירוק" יפעת גליק בודקת מהי בכלל התחממות גלובלית וגם: האם אנחנו בדרך למסלול התנגשות אסוני או שיש מה לעשות, ומי אשם?

הפגנה נגד התחממות גלובלית בברלין. צילום: אי-פי

מבוא להתחממות: מי אשם שהכדור שלנו לוהט? בפרק הפותח נבחן את מדיניות האקלים ברחבי העולם. לצד ארגונים להגנת הסביבה, המנסים לקדם בשנים האחרונות תוכניות מפורטות לבלימת ההתחממות הגלובלית, נשמעים גם קולות הטוענים כי מדובר בכלל בתהליך הקשור לפעילות השמש ואינו נגרם בגלל התנהלות האדם. מהי ההשפעה של ההתחממות הגלובלית על החיים של כל אחד ואחת מאיתנו ומה אפשר לעשות כדי להציל את כוכב שלנו? האם התחממות כדור הארץ היא תהליך שמתרחש ללא קשר אלינו ובכלל אינו בשליטתנו - או אולי הפאניקה מיותרת?

האזינו לפרק

למה כשאנחנו קונים בגדים אונליין אנחנו מזהמים את העולם? בפרק זה נעסוק באפשרות לקנות ברשת במהירות ובזול - אפשרות אשר הגדילה במאות אחוזים את היקף צריכת הבגדים שלנו. אבל לתעשייה הזו יש מחיר כבד שאותו משלם כדור הארץ. מהרגע שאנו רוכשים בגדים בחנויות האינטרנטיות מתחיל תהליך שטומן בחובו פגיעה גדולה בכדור הארץ. זה מתחיל במפעלים בחו"ל שמגבירים עוד ועוד את הייצור, נמשך בשינוע הסחורה לישראל ונגמר בהיפטרות מעודפי הבגדים שלנו, שמוצאים את דרכם להטמנה אי שם באפריקה. מה אפשר לעשות כדי לבלום את הנזק?

האזינו לפרק

איך כל ביס שלנו בהמבורגר מזיק לסביבה? תעשיית הבשר נחשבת למזהמת במיוחד. לפי ההערכות כמעט 18% מכלל גזי החממה שנפלטים בכל שנה מגיעים מחיות שגודלו למאכל. למרות הזיהום החמור שנגרם לסביבה, הביקוש לבשר רק הולך וגדל, ולפי התחזיות יכפיל את עצמו בתוך 30 שנה. התעשייה פולטת הפחמן גוררת שריפת יערות, כשבאמזונס בלבד בוערים עצים בקצב של 3,820 מגרשי כדורגל ביממה. אם זה לא מספיק, הרי שבדרך לצלחת שלנו עוברות החיות גם ייסורים קשים. כיצד מתנהל תהליך גידול הבקר למזון, כיצד הוא מזהם את הסביבה, באילו תנאים אכזריים גדלות החיות, ומה אנחנו יכולים לעשות כדי לצמצם את כל הנזק הזה?

האזינו לפרק

למה ממשלת אוסטרליה אחראית למותן של עשרות אלפי קואלות? השריפות באוסטרליה עבור האזרח הן כמו לעשן 34 סיגריות ביום. כשנחשפים לתמונות לוויין מהחלל אפשר לראות את השרפות ביבשת במלוא עוצמתן, גם כוחות הכיבוי עובדים ללא הפסקה. אך בזמן שהתושבים נחנקים, והעולם נחשף לתמונות מצמררות של קנגרואים פצועים ודובי קוואלה פגועים, נשאלת השאלה: מה הקשר בין גל הדליקות ביבשת להתחממות הגלובלית?

האזינו לפרק

הקיץ האחרון היה קיץ שחור ליבשת הדרומית. חום יוצא דופן גרר גל שריפות הרסני שפגע, בבני אדם ובטבע. יישובים ננטשו ובעלי חיים ויערות עלו בלהבות.

האזינו לפרק

מה הקשר בין קורונה ומגיפות אחרות לשינויי אקלים גלובליים? משפעת ודנגי ועד אנתרקס וסארס. בני האדם הורסים את בתי הגידול הטבעיים של בעלי החיים ואלו מצידם מעבירים נגיפים להולכים על שניים.  ככל שהאדם עובר אזורי אקלים הוא חשוף ליותר ויותר נגיפים, אך האם גם לסביבה יש השפעה על איך וירוסים רדומים מתעוררים לחיים בתנאי מזג אוויר משתגע? ומה הקשר בין קרחונים נמסים ולמחלות חיידקיות?

האזינו לפרק

למה הם מחפשים נפט בין האלמוגים? מאות מטרים מתחת למי הים התיכון, בשטח ששייך למדינת ישראל נמצא אוצר טבע: אלמוגים נדירים וצורות חיים מיוחדות שהתגלו רק בשנים האחרונות - בזכות צילומים שביצעו רובוטים ימיים. איך יכול להיות שדווקא שם, מכל המים הכלכליים של ישראל, אישרו לזכיינים לחפש גז ונפט? איך התנהלו הדיונים במועצת הנפט ומדוע דווקא ברגעי ההחלטה לא היו נציגי סביבה, כפי שדורש החוק? ומה הן ההשלכות הסביבתיות מרחיקות הלכת שיכולות להוביל את הים התיכון לאסון שהתרחש לפני עשור במפרץ מקסיקו?

האזינו לפרק

על מה לא מוכנים לדבר בנובל אנרג'י? ראיון מיוחד עם ביני זומר, סגן נשיא חברת נובל אנרג'י, המחזיקה ברישיון אסדת לוויתן - מאגר הגז הטבעי שאותר במרחק 120 קילמוטרים ליד חיפה בים התיכון, שהאסדה שלו הוצבה עשרה קילומטרים מהחוף. התושבים מדווחים על צריבות בעיינים, קושי לנשום ותחושת חנק - שהחלו במקביל להפעלת האסדה. בראיון משיב סגן הנשיא לטענות. וגם: איך הוא מסביר 35 תקלות בארבעה חודשים באסדת לוויתן וטענות על חוסר שקיפות?

האזינו לפרק

פותחים את יומני אלקין כמה פגישות קיים זאב אלקין, כשהיה השר להגנת הסביבה, בענייני סביבה? מדוע רק 13 חומרים מסוכנים נמדדים במסגרת חוק אוויר נקי - האמנם חומרים אחרים, שאינם מנוטרים במסגרת החוק, אינם מזיקים לאדם ולסביבה? הפודקאסט הזמן הירוק בודק עד כמה הושפע השר מלחצים שהופעלו עליו והאם היה מקום לפגישות מרובות עם נציגי מפעלים מזהמים? אלקין הירבה להיפגש עם פעילים פוליטיים וראשי ערים, כאשר עניין השיוך המפלגתי של מרביתם קיבל ביטוי בזמן שהקדיש להם - במיוחד לאלו מהצד הימני של המפה הפוליטית. אז בתום כהונה, שנפרסה על פני שלוש מערכות בחירות, מה עשה השר למען הסביבה - מה היו מטרותיו, ומה האג'נדה שקידם? האמנם זיהום האוויר פחת?

האזינו לפרק

מה הקשר בין טורבינות רוח לאיומים על תושבים בצפון? "אני שורף אותך ואת המטעים שלך - אנחנו נחטוף אחד מהילדים שלך - אתה תמות", אלו חלק מהאיומים שקיבלו ש'יחים ומובילי דעת קהל בכפרים דרוזים בצפון רמת הגולן, במסרונים. ולמה? בגלל שהם מתנגדים לתחנות רוח. רצינו לעשות פרק על הקמת טורבינות רוח בגליל וברמת הגולן - אנרגיות מתחדשות שאמורות להפחית את ייצור החשמל המזהם, וקיבלנו מלחמה. מלחמה על הבית בין מתנגדים לתומכים, שכוללת חרמות, תביעות בבית המשפט ותלונות במשטרה, שלא מצאה בהן עניין לציבור. ככה זה, כנראה, כשכסף מאוד גדול מעורב בסיפור. 

האזינו לפרק