התור ללשכות המת"ק

תיעוד: צפיפות וכאוס בלשכות קבלת הקהל הפלסטיני

בתיעוד משלושת השבועות האחרונים נראים עומסים במת"קים בטולכרם וקלקיליה, ללא שמירה על מרחק וללא חבישת מסכות. רבים מהעוברים בו נכנסים לבסוף לישראל • מתאם פעולות הממשלה בשטחים: "פועלים ללא לאות לשפר ולייעל את איכות השירות לתושב הפלסטיני"
נורית יוחנן
24 בספטמבר 2020
14:31

בתיעוד משלושת השבועות האחרונים, שהגיע לידי כאן חדשות, נראים עשרות פלסטינים עומדים מחוץ ללשכות קבלת הקהל הפלסטיני (מת"ק) של המנהל האזרחי בטולכרם ובקלקיליה בצפיפות גדולה, תוך אי שמירה על מרחק וכשמרביתם לא חובשים מסכות, זאת למרות מצב התחלואה הקשה גם בישראל וגם ביהודה ושומרון. יש לציין כי באותם אזורים חיים פלסטינים רבים שמתפרנסים מגידול זיתים והם נדרשים להשיג בתקופה זו של השנה אישורי הגעה למטעי הזיתים לקראת עונת המסיק. רבים מהם נכנסים לבסוף לישראל ועובדי הלשכות הם ישראלים.

המוקד להגנת הפרט פנה למנהל האזרחי בנושא. "הצבא לא נערך לעלייה החדה בכמות הפונים – עונת המסיק עומדת להיפתח ועשרות אלפי משפחות תלויות בעונה הזאת", אמרה מנכ"לית הארגןו, ג'סיקה מונטל. לטענתה, "נוצר מצב בלתי נסבל ומקומם - בשיא משבר הקורונה, מגיעים חקלאים מכפרים מכל רחבי האזור, מאות אנשים מתגודדים ומצטופפים שעות ארוכות בתור עמוס. רבים חוזרים בידיים ריקות וצריכים לבוא שוב ושוב בניסיון נואש לקבל את ההיתר שמאפשר להם לממש את זכותם להגיע לאדמותיהם. הצבא אחראי לשלומה ורווחתה של האוכלוסייה בגדה המערבית ועליו לאפשר לפלסטינים להגיע לאדמתם בצורה סדירה ומבלי לסכן את בריאותם".


קהל פלסטיני נדחס בלי מסכות בתור ללשכות המתפ"ש

ממתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר בתגובה: "היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים פועלת ללא לאות, במטרה לשפר ולייעל את איכות השירות הניתן לתושב הפלסטיני. בשנה האחרונה נפתח מוקד שירות טלפוני למתן מענה לשאלות התושבים בשלוש שפות, וכן פותחה אפליקציה אשר דרכה התושב הפלסטיני יכול לקבל מידע חיוני, להגיש בקשה להיתר ולצפות בהיתר דיגיטלי כתחליף להיתר המודפס. כל אלו מהווים אלטרנטיבה להגעה פיזית, ובכך מונעים משמעותית חיכוך ועומסים בחלון קבלת הקהל".

עוד נמסר כי "נוכח תקופת מסיק הזיתים הקרבה, ישנה עליה בהיקף כמות התושבים אשר מגיעים לחלונות קבלת הקהל, ובעקבות העומס הרב והמגבלה על מספר התושבים באולם, בהתאם להנחיות משרד הבריאות - נוצרים עיכובים הבאים לידי ביטוי בתורים ארוכים מחוץ לחלונות קבלת הקהל. אנשי המנהל האזרחי עושים ככל שביכולתם על מנת להמשיך לשמור על הנחיות משרד הבריאות לצד מתן מענה מיטבי לבקשות התושבים, זאת על ידי הנגשת המידע בפלטפורמות הדיגיטליות ״אלמונסק״, וכן הצבת סדרן בכניסה אשר מייעל ככל הניתן את הליכי מתן השירות לתושב, לצד ווידוא כי התושבים מקפידים על הנחיות המרחק ועטיית מסכות".

(צילומים: המוקד להגנת הפרט ומחסום ווטש)