ארכיון
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

סגר, סגר נושם, ואז רמזור - אבל מה התוכנית בפועל?

שרים בקבינט: אין עדיין תכנית מפורטת ליציאה מהסגר • בכירים במערכת הבריאות: עשרת הימים הקרובים הם קריטיים • פרופ' חגי לוין: צוות המומחים של "מגן ישראל" לא התכנס זמן רב
מואב ורדי
27 בספטמבר 2020
01:45

התוכנית של ישראל ליציאה מהסגר – סגר מלא למשך שבועיים, סגר נושם למשך שבועיים נוספים, ואחר כך – תוכנית הרמזור. אך האם יש תוכנית יציאה מוכנה שמדברת על מספרים קבועים? בכירים במשרד הבריאות אומרים כי אפילו שרים בממשלה, בכירים שיושבים גם בקבינט הקורונה, לא יודעים בעצמם מה היא הפרקטיקה של היציאה מהסגר. בכירים במערכת אומרים – עשרת הימים הקרובים הם קריטיים, כי אם לא נראה בהם ירידה משמעותית בתחלואה, לא ניתן יהיה לעבור לשלב הבא של סגר פחות הדוק.

בכיר בארגון הבריאות העולמי אומר היום שעד שחיסון יהיה זמין לכל – ימותו בעולם עוד כמיליון בני אדם. המשמעות של הדבר היא שמדינות יצטרכו ללמוד לחיות עם הקורונה, וכאן ישראל צריכה להתקדם כברת דרך – בתשתיות, בריחוק החברתי גם בחיים שגרתיים ולא רק בסגר, וגם במערך האפידמיולוגי לקטיעת שרשראות ההדבקה – דברים שלא קיימים עדיין בישראל ולא יהיו גם בעוד שבועיים.

זינוק במספר מפרי הבידוד בשבועיים האחרונים

הערב (שבת) פורסם בחדשות השבת כי בשבועיים האחרונים חל זינוק במספר מפרי הבידוד, ובהם גם חולים מאומתים. להערכת גורמי אכיפה - המספר בפועל גדול הרבה יותר מאלו שנתפסו בשטח. רק בסוף השבוע נרשמו 76 דוחות למפרי בידוד ומיום שני 245 דוחות.

חלק מהדוחות היו לחולים מאומתים שנתפסו כשהם בקרבת אנשים אחרים ויש חשש שהדביקו אותם. החשש שמספר חייבי הבידוד המאומתים לקורונה שלא שומרים על הבידוד גבוה בהרבה שכן חלק מהתפיסות התרחשו במחסומי משטרה אקראיים. גם שאר ההפרות הגיעו להיקף שיא בסוף השבוע - המשטרה רשמה 5,300 דוחות, מספר שיא גם בהשוואה לגל הראשון.

פרופ' חגי לוין: צוות המומחים לא התכנס כבר זמן רב

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופ' חגי לוין סיפר הערב בריאיון לכאן רשת ב כי צוות המומחים של מטה "מגן ישראל", עליו הוא נמנה, לא התכנס כבר זמן רב. לוין גם מתח ביקורת על קבלת ההחלטות בממשלה. "מטרת הקבינט הוא לייעץ והנה הפרופסור גמזו מגיע לישיבות הממשלה ולא סופרים אותו" אמר לוין.
בעניין המחאות נגד ראש הממשלה, שהתקיימו גם הערב למרות הסגר, אמר לוין כי עדיף שהמפגינים יעשו הפוגה בהפגנות ולו בשביל הניראות, לדבריו.