בנימין נתניהו

נתניהו: חיזבאללה מחזיק מחסן טילים סודי סמוך למכלי חברת גז בשכונה הצמודה לנמל התעופה בביירות

צה"ל חשף כי יש עוד שני אתרים של הארגון המייצרים רכיבים לדיוק טילים • נסראללה: ביבי דיבר בשביל להסתית את העם הלבנוני נגד חיזבאללה, נאפשר לכלי התקשורת להיכנס למתקן שעליו דיבר • רה"מ בנאום בעצרת האו"ם: מעגל השלום המתרחב לא פוגע בסיכוי להשיג שלום בין ישראל לפלסטינים, אלא מגדיל אותו
עמיחי שטיין וגילי כהן
29 בספטמבר 2020
18:07
עודכן ב 20:49

ראש הממשלה בנימין נתניהו חשף הערב (שלישי) בעצרת הכללית של האו"ם כי חיזבאללה מחזיק מחסן טילים סודי סמוך למכלי חברת גז בשכונה הצמודה לנמל התעופה בביירות. צה"ל חשף לאחר מכן כי יש עוד שני אתרים המייצרים רכיבים לדיוק טילים בלב העיר.

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה הגיב לנאום נתניהו ואמר כי "ביבי דיבר בשביל להסתית את העם הלבנוני נגד חיזבאללה, נאפשר לכלי התקשורת להיכנס למתקן שעליו דיבר - ונחשוף את השקר שלו". 

אחראי ההסברה של חיזבאללה, מחמד עפיף, אמר בסיור שקיים הארגון במה שכינה כאחד האתרים שעליהם דיבר נתניהו כי המקום הוא מבנה תעשייתי רגיל הקיים כבר עשרות שנים: "זהו מקום שפועל ואתם תראו את זה", אמר לעיתונאים בפתח "הסיור".

הבעלים של המפעל אמר לערוץ אל-מנאר כי המכונות במקום רגילות ונמצאות בכל מפעל תעשייתי: "הן לחיתוך ברזל". כשנשאל מה הוא אומר לטענות הישראליות שמדובר במפעל טילים השיב: "הינה אתם רואים בעין שלכם? זה משהו שקרי, התקשורת באה וראתה, אין דבר כזה".

"מעגל השלום מתרחב"

נתניהו אמר על הסוגייה הפלסטינית כי "מעגל השלום המתרחב לא פוגע בסיכוי להשיג שלום בין ישראל לפלסטינים, אלא מגדיל אותו. מנהיגים פלסטינים יכירו בכך שאין להם יותר זכות וטו על שלום וקידמה באזור שלנו. כשזה יקרה, ישראל תהיה מוכנה לשאת ולתת על בסיס תוכנית טראמפ".

הוסיף כי "במשך זמן רב מדי הטילו הפלסטינים וטו על שלום בין ישראל לעולם הערבי הרחב. במשך עשרות שנים, נבלמה כל התקדמות והייתה כבת ערובה לדרישותיהן הלא מציאותיות של הפלסטינים, וכתוצאה מכך, בזבזו זמן יקר בניסיון לקדם אשליה לא מציאותית במקום לחתור לפתרון מעשי.

"הנשיא טראמפ בחר בדרך שונה לשלום – דרך שמעוגנת במציאות. המבקרים טענו שכל אחד מהצעדים הללו של הנשיא טראמפ יחסל את סיכויי השלום. ובכן, הם טעו, טעות קשה. צעדים אלה קידמו את השלום. שתי מדינות ערביות החליטו כעת לעשות שלום עם ישראל, ונוספות יבואו בעקבותיהן".

ראש הממשלה פנה לאזרחי לבנון: "לישראל אין שום כוונה לפגוע בכם, אך לאיראן יש. איראן וחיזבאללה בכוונה תחילה שמים אתכם ואת משפחותיכם בסכנה חמורה. עליכם להבהיר שמה שהם עושים אינו מקובל. עליכם לדרוש מהם להסיר את המחסנים הללו".

בהתייחס לאיראן תקף ראש הממשלה את מועצת הביטחון של האו"ם: "לא נקפה אצבע מול ההפרות הבוטות של איראן ומול הראיות המוצקות שבארכיון הגרעין. מועצת הביטחון, המחוייבת להסכם הגרעין הכושל, עדיין מסרבת לראות את מה שהיה ברור לכל מי שמבין משהו על המזרח התיכון".

בשבוע שעבר אירע פיצוץ במבנה השייך לחיזבאללה בכפר עין קאנא שבדרום לבנון. על פי הדיווחים, מדובר במחסן נשק של ארגון הטרור שמכתר את זירת הפיצוץ, שנגרם בשל תקלה טכנית. דווח על אדם אחד שנפצע.

דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, כתב בטוויטר בתגובה כי הפיצוץ במתקן של חיזבאללה בעין קאנא הוא המחיר שמשלמים בסוף האזרחים של לבנון, והוא המשך הקריסה של המדינה הלבנונית לכיוון האינטרסים של חיזבאללה. אדרעי תהה איך אפשר לדמיין שארגון טרור עדתי פועל ומאחסן את הנשק שלו בין אזרחים ובעומק של כפרים, וכתב: "הזהרנו בעבר שלפי כל ההערכות אחד מכל שלושה בתים בדרום לבנון הוא אתר של חיזבאללה".

מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה שיגר בסוף אוגוסט איום לכיוון ישראל על רקע מותו של פעיל חיזבאללה בתקיפה שיוחסה לישראל. בנאום לרגל יום עשוראא' אמר נסראללה: "אם הורגים אחד מאנשינו נהרוג חייל משלכם וזהו, זאת המשוואה". הוא הדגיש כי "אנו מחוייבים למשוואה ומטרתנו אינה נקמה אלא להעניש את הרוצח".