ניהול המשבר

"נתניהו בפאניקה": שרים בקבינט הקורונה מעידים - ניהול המשבר הוא קטסטרופה

עדויות שרים שהגיעו לידי כאן חדשות מציירות כרוניקה של כישלון בקבלת ההחלטות בקבינט ועל התנהלות לחוצה של ראש הממשלה נתניהו
מואב ורדי
29 בספטמבר 2020
21:36

ישראל נמצאת במצב קשה מבחינת התפשטות מגפת קורונה, זה לא סוד. אבל כעת, שרים בממשלה מבקשים לתאר את התהליך שהוביל אותנו למצב הקשה הזה. ב"חדשות הערב" בכאן 11 פורסמה היום (שלישי) הביקורת של שרים בממשלה על ניהול משבר הקורונה.

"ב-17 ביולי הממשלה החליטה על סגר חלקי, מניעת התקהלויות בלי לפגוע ביכולת הפרנסה", אומרים שרים בממשלה. "אבל הכנסת זרקה לפח 8-7 סעיפים מההחלטות האלה. חברי הוועדות בכנסת הם בסוף חברי קואליציה. היו צריכים לבוא לכנסת ולהגיד 'יש מצב נתון, וככה החליטה הממשלה, ויש משמעת קואליציונית'. אבל הכנסת עיקרה את ההחלטות החיוניות הללו".

עוד אמרו השרים כי "בסוף, האחריות היא על הממשלה. למעשה, מאז ועד לפני שלושה שבועות בערך כשהוחלט להחיל את הרמזור - לא עשינו כלום. ממשלת ישראל, במשך חודש וחצי, לא עשתה כלום. רק ישבה והסתכלה על המספרים עולים, ובזבזה זמן על דיונים עקרים עם גמזו".

פרופסור רוני גמזו מונה לאחראי למשבר הקורונה בסוף חודש יולי. כידוע, המלצותיו של גמזו כעת לקראת סוף  ספטמבר לא התקבלו על ידי הממשלה. אך שרים מצביעים על מדיניות של גמזו להימנע מקבלת החלטות עד תחילת שנת הלימודים.

"גמזו לא תרם הרבה. הוא נכנס לתפקיד בסוף יולי. שבועיים אחר כך הוא בא לקבינט עם אוסף של שקפים, והראה את הרמזור. שאלנו אותו אם יש החלטות שהוא רוצה שנעביר, והוא אמר: 'לא, אין החלטות שאני רוצה'. במשך חודש וחצי  היו רק שקפים. אבל לא היתה שום בקשה של גמזו שנקבל החלטות".

"זה לקח לגמזו כמעט חודש וחצי להעביר את הרמזור. וזה היה חודש וחצי יקר מידי. אם היינו מפעילים את תוכנית הרמזור שבוע אחרי שהוא נכנס, אז ייתכן שהיא היתה יכולה להיות אפקטיבית. זאת תהיה אחת המסקנות של ועדת החקירה שתבדוק איך הגענו עד לכאן".

"נתניהו כנראה היה בפאניקה. הוא ראה את המספרים השבוע, ונכנס ללחץ. הוא בפאניקה. הוא לא סומך על גמזו, לא סומך על אף אחד. אז הוא החליט ללכת על סגר מלא. אכן נדרשו צעדים קשים. היה צריך ללכת על מתווה של סגר חלקי, ולתת למשק לעבוד. וזה באמת מה שגמזו הציע עכשיו. אלא שזה אפילו לא נידון בישיבת הממשלה. נתניהו לא הסכים לדון בזה. אפילו לא בקבינט. זה כנראה לא בגלל ההפגנות. אלא בגלל שהוא בפאניקה".

עיקר הביקורת של האנשים שאיתם שוחחנו הוא על היעדר של תהליך קבלת החלטות מסודר, שמתבצע לאור בחינת חלופות ולאור המלצות גורמי המקצוע. בפתח ישיבת הממשלה הגורלית ביום רביעי בלילה, ניסה פרופ' גמזו להגיד שהסגר המלא הוא טעות, ושזו לא ההצעה שהוא הציע. נתניהו קטע אותו ואמר כי הוא הדרג המדיני הוא המחליט, ועכשיו דנים בסגר מלא, לא בסגר חלקי.

"לא היה בכלל דיון על מתווה של סגר חלקי. אנחנו בישיבת ממשלה שהולכת לגזור על ישראל סגר שהכלכלנית אומרת שזה הסגר הכי חמור שהיה בעולם, שיגרום לישראל נזק של  35 מיליארד שקל, עם מיליון וחצי מובטלים - ולממשלה אין אפילו נייר שאומר על מה מחליטים. מה סגור ומה פתוח. נתניהו אומר: 'זה יהיה סגר שיהיה דומה לסגר במרץ'. אבל המסמך שפורסם לציבור עם כל הסעיפים בכלל לא היה מונח לפנינו בישיבת הממשלה, מה שקרה בשבוע האחרון היה התפוררות טוטאלית - הניהול של העסק הזה הוא קטסטרופה. נתניהו פשוט ברדקיסט".