ביידן וטראמפ, הלילה
צילום: אי-פי

עימות טראמפ-ביידן: 90 דקות של כאוס - וזאת רק ההתחלה

טראמפ הגיע לעימות כשאין לו מה להפסיד, בעוד ביידן היה צריך להיות זהיר הרבה יותר • טראמפ הגיע כשמטרתו להוציא את ביידן משיווי משקל, ביידן ניסה לא ליפול
עמיחי שטיין | פרשנות
30 בספטמבר 2020
07:30
עודכן ב 13:50

"ג'נטלמן, אני מצטער שאני צריך להרים את קולי, אבל אולי כדאי שתפסיק להפריע ותיתן לו גם לדבר" - היה הרגע שבו גם למנחה כריס וואלס נמאס. טראמפ הגיע לעימות הזה כשאין לו מה להפסיד, בעוד ביידן – שמוביל בסקרים – היה צריך להיות זהיר הרבה יותר. לכן בסיום 90 הדקות היה נראה שטראמפ הגיע כשמטרתו לנסות ולהוציא את ביידן משיווי משקל, והמטרה של ביידן לא ליפול ולנסות להתעלם מהדברים של טראמפ.

לביידן, זה לא תמיד עבד. היו רגעים בהם הראשון הצליח במשימה, בעוד השני נפל. "הליצן הזה לא מפסיק להפריע, אולי תשתוק לרגע?" – היה הרגע שבו נראה שלביידן נמאס. במעט הפעמים שבהן טראמפ לא הפריע לדבריו, ניסה ביידן לפנות לציבור המצביעים ישירות: "הוא ידע על הקורונה מאז פברואר, מה הוא עשה כדי לדאוג לכם?".

טראמפ פנה לבייס. הוא הזכיר את שערוריות האנטר ביידן, ניסה לצבוע את המפלגה הדמוקרטית כסוציאליסטית, ודיבר על "Law and Order" (חוק וסדר). בסופו של דבר – אחרי שנשאל פעמיים – סירב לגנות את מיליציות הימין הקיצוני.

בין השניים זרם דם רע מאוד, עוד מהבחירות ב-2016. החוקים בעימותים האלה קובעים שתי דקות לכל מועמד לענות על השאלה, אבל במקרה הזה – החוקים קרסו. המנחה כריס וואלס ניסה לנווט בתנאים הקשים – וזה לא כל כך הלך.

אבל הרגע הכי משמעותי בעימות הגיע דווקא בסוף, בשאלה על הלגיטימיות של הבחירות. טראמפ הכריז: "אני מקווה שאלה יהיו בחירות הגונות. אלה הולכות להיות בחירות של זיופים – ספירת הקולות עלולה לקחת חודשים". הוא סירב להצהיר שהוא לא יכריז על ניצחון כבר בליל הבחירות עוד לפני שיספרו כל הקולות. ביידן הכריז: "אני סומך על הבחירות בדואר, זה לא רמאות. לכו להצביע".

90 הדקות של הכאוס הזה הן רק הקדמה למה שצפוי בליל הבחירות ב-3 בנובמבר. הסקרים קובעים שרוב המצביעים ביום הבחירות עצמו - יצביעו טראמפ. ואילו רוב המצביעים בדואר - מצביעי ביידן. תחשבו על התרחיש שבליל הבחירות עצמו טראמפ יוביל, אבל כמה ימים לאחר מכן, כשיגיעו התוצאות מהדואר, ביידן יוביל. שיהיה לאמריקה בהצלחה.