הפגנה מול מטה המשטרה בתל אביב, אתמול
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

הגבלת ההפגנות – "הדמוקרטיה נשבתה"; "צריך מסר אחיד"

החוק אושר הלילה במליאת הכנסת בתום דיון לילי סוער, וברוב של 46 חברי כנסת • ח"כ תמר זנדברג: "אובססיה של רה"מ"; ח"כ אוסנת מארק: "חייבים לשטח את העקומה" • התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ
אמוץ שפירא, ורד פלמן
30 בספטמבר 2020
09:50
עודכן ב 11:02

הוויכוח על החוק להגבלת ההפגנות נמשך: התנועה לאיכות השלטון עתרה היום (רביעי) לבג"ץ בעקבות אישור הצעת החוק להגבלת ההפגנות. בעתירה נכתב: "החוק מרוקן מתוכן את אחת מזכויות היסוד המובהקות ביותר במשטר הדמוקרטי, שאינה רק זכות אזרח אלא גם מהווה את התשתית לבנייה של משטר דמוקרטי". על פי התיקון שנעשה ב"חוק הקורונה הגדול", ניתן להפגין עד קילומטר מהבית בזמן סגר מלא ולא ניתן לעבור מעיר לעיר לצורך הפגנה.

ועדת הקורונה - שידור חי

חברי "קריים מיניסטר" מתחו ביקורת על אישור החוק, וכתבו: "נאשם בפלילים לקח את הדמוקרטיה כבת ערובה כדיי לדכא את המחאה נגדו. אם הרוב השפוי לא יתעורר, השלב הבא יהיה פיטוריי היועץ המשפטי לממשלה וביטול המשפט".

בתוך כך, חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה ממשיכים להתנגח סביב החוק שאושר הלילה במליאת הכנסת בתום דיון לילי סוער, וברוב של 46 חברי כנסת. מיקי חיימוביץ' ורם שפע מכחול לבן הצביעו נגד החוק בניגוד לעמדת מפלגתם.

בעימות שהתקיים בתוכנית "קלמן וליברמן" בכאן רשת ב, מתחה ח"כ תמר זנדברג ממרצ ביקורת חריפה על החוק: "יש תחושה בסיסית של חוסר אמון בכל דבר שהממשלה הזו נוגעת בו מכיוון שבראשה עומד נאשם בשוחד. גם המפגינים, גם המסעדנים וכל מדינת ישראל נפלו קורבן לאובססיית ההפגנות של ראש הממשלה".

ח"כ אוסנת מארק מהליכוד הסבירה לקלמן ליבסקינד ומואב ורדי שהנחו את התוכנית כי אין אפשרות אחרת: "כדי לשטח את העקומה אנחנו צריכים שהציבור יבין שהמסר הוא אחיד. מסר אחיד זה לא תפילה, לא פתיחת מסעדות, לא להתפרנס וגם לא הפגנות - אין מה לעשות".

בדיון על הצעת החוק להגבלת הפגנות אתמול, התפתח עימות בין יו"ר הקואליציה מיקי זוהר, שמנהל את הדיון, לבין חברי יש עתיד. בתום נאומה של ח"כ ר'דיר כמאל מריח, אמר זוהר: "נשאת את אחד הנאומים הדוחים ששמעתי". כמה מחברי יש עתיד צעקו לעבר זוהר שהוא חורג מסמכותו.