חיילים בצה"ל, למצולמים אין קשר לכתבה
תומר נויברג, פלאש 90

פרסום ראשון: צה"ל העביר מידע רפואי של חיילים חולי קורונה לחברות מסחריות לטובת ניסויים

חיילים במלון ההחלמה סיפרו כי נציגה של חברה מסחרית התקשרה אליהם, ביקשה שיצטרפו לניסוי וטענה: "הכול בתיאום משרד הביטחון וחמ"ל צה"ל" • קצין רפואה ראשי לשעבר: "חמור מאוד ומנוגד לפקודות" • צה"ל: ההשתתפות - התנדבותית בלבד
כרמלה מנשה
30 בספטמבר 2020
13:29

צה"ל מפר את החיסיון הרפואי של חיילים חולי קורונה המחלימים במלוניות ההחלמה, ומוסר מידע רפואי ואת פרטי החיילים ושמותיהם לחברות מסחריות שמבקשות לבצע ניסויים לזיהוי קורונה וניסויים נוספים, לא פולשניים – כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. 

חיילים חולים במלון ההחלמה סיפרו כי נציגה של חברה מסחרית התקשרה אליהם בשמם, ידעה שהם חולי קורונה, הכירה את מספר הטלפון שלהם וביקשה מהם להצטרף לניסוי. חיילים הביעו בפני הנציגה פליאה על הפנייה, ואמרו שזה בניגוד לחוק והיא השיבה: ״הכול בתיאום משרד הביטחון וחמ״ל צה"ל״.

בהמשך שלחה הנציגה שאלון למילוי הפרטים האישיים, כולל מחלות רקע ונגיף קורונה, ומי שהסכים נדגם. נציג החברה הגיע למלון, שם בוצע הניסוי עם כמה עשרות חיילים. הניסוי כלל שלוש נשיפות בינשוף כדי שאפשר יהיה להחליף את בדיקת המטושים.

האזינו לריאיון של אמו של חייל שפרטיו נלקחו לטובת הניסוי בכאן רשת ב 

התברר כי ניסויים כאלה ואחרים נעשו כמה פעמים במלוניות ההחלמה של החיילים. מדובר בניסוי לא פולשני, וכאמור החיילים שהגיעו לניסוי אישרו את השתתפותם. מדובר בחיילים חולים שנמצאים תחת פיקוד הצבא, שהעביר את פרטי החיילים ומידע על כך שהם חולים לחברה פרטית מסחרית. בשיחה עם נציגת החברה היא אמרה לנו: ״אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם משרד הביטחון וחמ"ל צה"ל, שיודע הכל, וזה מאושר״. 

בעבר נעשה ניסוי בחיילים חולי קורונה לזיהוי המחלה, ופורסם על ניסויים שנעשו בחיילים. אז היה מדובר בניסויים פולשניים, אבל התקבלה החלטה שלא לעשות שימוש בחיילי צה"ל מכיוון שמדובר באוכלוסייה שלעיתים חוששת לסרב, ומשתפת פעולה בגלל חולשתה, במיוחד כשמדובר בחיילים חולים.

לפי הצבא, הניסוי קיבל אישור של ועדת הלסינקי וחיל הרפואה, והשאלה היא מי נתן אישור למסור לחברה זרה מסחרית את שמות החיילים, ואת היותם חולי קורונה, ומי אישר להם לפנות באופן פרטי לכל חייל.

פרופ' נחמן אש, לשעבר קצין רפואה ראשי בצה"ל אמר בתוכנית "בחצי היום" בתגובה לחשיפת פרטי חיילי צה"ל: ״זה חמור מאוד ומנוגד לפקודות. מאחר שהייתי בין מנסחי הפקודה בעקבות אירועים של ניסויים שנעשו בעבר בחיילי צה"ל, אני מכיר היטב את הפקודה והיא מאוד ברורה. אני הייתי בין אלה שבנו את הפקודה ונאמר בה איך מגייסים חיילים למחקרים. התהליך מאוד ברור ומוסדר, מה שמתואר אינו תואם את הפקודות. אי אפשר להעביר את פרטי החיילים בלי לקבל את הסכמתם מראש, זה חמור מאוד ומנוגד לפקודות״.

האזינו לריאיון עם פרופ' נחמן אש בכאן רשת ב

תגובת צה״ל:
"עם פרוץ מגפת הקורונה החל חיל הרפואה לקחת חלק במאמץ הלאומי לטיפול והתמודדות עם מגפת הקורונה, כחלק מכך גם בביצוע מחקרים אקדמיים בתחום הזיהוי והגילוי של המחלה.

מחקרי הזיהוי בנשיפה מתבצעים בשיתוף פעולה בין מפא"ת לחיל הרפואה. כל אחד מהמחקרים שנערך בהשתתפות משרתי צה"ל עובר הליך אישור סדור הכולל בחינה של ועדת הלסינקי צבאית, הכוללת מומחים רפואיים אזרחים וצבאיים, נציגי ציבור וחיילים בראשותו של סגן קצין הרפואה הראשי.

הוועדה בוחנת בקפידה את הצורך בביצוע המחקר, הסיכונים הקיימים בו והתועלת שבו לבריאות משרתי צה"ל וכשירותו של צה"ל. ההשתתפות בניסוי הינה התנדבותית בלבד ודורשת את הסכמת המשתתף, לאחר שקיבל הסבר מפורט על אודות המחקר, והובהר לו כי הוא אינו מחויב להשתתף.

חברי צוות המחקר שהוכנסו לכפר עשו זאת ברשות, והוכנסו בהתאם לנוהלי המיגון הקפדניים ובתיאום עם הסגל הרפואי והפיקודי במקום".