אילוסטרציה
צילום: gettyimages

נתניהו בקבינט הקורונה: סיכוי סביר לחיסון בתוך חודשיים-שלושה

קבינט הקורונה אישר: מספר הבדיקות בבתי האבות יעלה ל-20 אלף ביום • גמזו הציג בקבינט - אחוז הנדבקים במגזר החרדי יותר מכפול מהמגזר הכללי • בשל עומסי התנועה: המשטרה תאכוף את הסגר באמצעות ניידות ואופנועים בכבישים הבין-עירוניים • הממשלה אישרה את האיסור להפגין במרחק של יותר מקילומטר מהבית
כתבי כאן חדשות
30 בספטמבר 2020
12:45
עודכן ב 00:35

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (רביעי) בקבינט הקורונה כי יש סיכוי סביר לחיסון נגד הנגיף בתוך חודשיים-שלושה - כך פורסם ב"חדשות הערב". בד בבד, קבינט הקורונה קבע כי מספר הבדיקות לאבחון הנגיף בבתי האבות יעלה ל-20 אלף ביום. זאת  ברקע נתונים שהגיעו לידי כאן חדשות, לפיהם חל זינוק במספר הקשישים שחלו בקורונה בבתי האבות.

כ-200 קשישים במוסדות שונים התגלו כחולי קורונה במסגרת פרוייקט אבות ואימהות, ומבדיקות עולה כי מקור ההדבקה הוא 200 עובדים שנדבקו בעצמם ובאו במגע עם הדיירים. שרי קבינט הקורונה ביקשו מיו"ר פרוייקט אבות ואימהות, הפרופסור נמרוד מיימון, להשתתף בדיון כדי לדון בפרוייקט ובמצבם של הקשישים. 

מאוחר יותר אישרה הממשלה את הגבלת ההפגנות למרחק של עד קילומטר ממקום המגורים ובקבוצות של עד 20 בני אדם, כבכל התקהלות במרחב הציבורי. השרים אסף זמיר, יזהר שי ואורית פרקש הכהן מכחול לבן הצביעו נגד. במקביל, מפגינים נעצרו בגין תקיפת שוטרים בהפגנות בתל אביב ובירושלים. על אף שהמשטרה מסרה כי המפגינים בתל אביב לא שמרו על מרחק ורבים מהם לא עטו מסכות, לא ניתנו דוחות למפגינים. לדברי המשטרה, הדבר לא התאפשר בתוך ההמולה ובתנאים שהיו במקום.

הממשלה אישרה גם הוראת שעה לפיה במהלך חג הסוכות ויומיים אחריו תיאסר שהיה בסוכה למי שאינו גר באותו הבית. הקנס על הפרת ההוראה יהיה 500 שקלים. על פי ההחלטה, תוקף ההגבלות הקיימות יוארך עד 14 באוקטובר.

מנהיגי הציבור החרדי ליטאי, הרב חיים קנייבסקי והרב גרשון אדלשטיין, פרסמו הערב הוראות לציבור כיצד לנהוג בימי החג. הם קראו לגבאים בבתי הכנסת לאפשר ולדאוג למנייני תפילה בחצרות בני הכנסת, וקבעו כי אין להתארח בחג. עוד ציינו הרבנים כי ישנה חובה של עטיית מסכה.


ההוראות לציבור שהוציאו מנהיגי הציבור החרדי-ליטאי לקראת סוכות

ממונה הקורונה, הפרופסור רוני גמזו, הציג בפני קבינט הקורונה נתונים על שיעור התחלואה, לפיהם אחוז החיוביים לנגיף במגזר החרדי עומד על 28.6%, לעומת 11.9% באוכלוסייה הכללית. פרופסור גמזו ציין שעד ל-5 באוקטובר יתווספו 750 מיטות בבתי החולים, ועד ל-15 באוקטובר תתווסף כמות זהה של מיטות.

באשר להחמרת האכיפה הציע פרופסור גמזו להגדיל את הקנס על אי עטיית מסכה ל-1,000 שקלים. על קיום מסיבה או פתיחת מוסד חינוכי בניגוד להנחיות הציע פרופסור גמזו קנס של עד 50 אלף שקלים. לפי התחזית של מכון ויצמן שהוצגה לחברי הקבינט, כ-1,000 חולים חדשים במצב קשה יתווספו בעוד שבוע. בסוף הדיון נקבע כי הסגר יוארך עד ל-14 באוקטובר.

בד בבד, בשל עומסי התנועה שגרמו, המשטרה צפויה להסיר חלק ממחסומי הדרכים בכבישים הבין-עירוניים, ולעבור לאכיפה באמצעות ניידות ואופנועים של אגף התנועה. הניידות יעצרו כלי רכב שינועו בכבישים באופן אקראי, בדומה לניידות אגף התנועה שעוצרות נהגים בשגרה לבדיקת רשיונות. 

בתוך כך, חולי קורונה במצב קשה שעברו טיפול ניסיוני בתאים אנושיים בבית החולים הדסה, שוחררו לאחר שהבריאו מהנגיף. הטיפול הניסיוני בוצע בשיתוף עם חברת "אנלייבקס", שמבצעת את ניסוי הקליני הראשון בעולם בחולי קורונה.

כ-10% מכלל בחורי הישיבות שנבדקו נמצאו חיוביים לנגיף

כ-5,000 בחורי ישיבות שנבדקו בימים האחרונים מאז שוחררו מהישיבות, התגלו כחיוביים לנגיף לקורונה - כך פורסם ב"חדשות הערב". מדובר בכ-10% מכלל הנבדקים בקרב בחורי הישיבות. כ-12 אלף בחורי ישיבות נוספים, שבאו במגע עם חולי קורונה, התבקשו להיכנס לבידוד. גם החולים וגם המבודדים לא חזרו הביתה למשפחותיהם, הם נשארו בישיבות או הועברו למלוניות.

בימים האחרונים בוצעו אלפי בדיקות, תוך מתן הנחייה לקופות החולים למתן קדימות לבני הישיבות. ראשי הישיבות, המשפחות של בני הישיבות והרבנים שיתפו פעולה עם הבדיקות. כ-90% מבני הישיבות כבר נבדקו, וגורמים בכירים במערכת הבריאות אומרים שיש סיכוי טוב שהאירוע הזה מוכל, ולא יגרום להדבקה המונית.

שרים בממשלה בביקורת על גמזו: "התוכנית שלו הזויה"

שרים בממשלה מתחו ביקורת על המדדים של ממונה הקורונה ליציאה מהסגר. לדבריהם: "התוכנית של גמזו הזויה, זה לסגור משק לחודש וחצי חודשיים. המתווה הזה הוא עונש לא צודק על כלל אזרחי ישראל. ברגע שהעקומה תתייצב ותתחיל לרדת לכיוון 600 חולים במצב קשה - כפי שהיה ערב ההחלטה על הסגר - יש לסיים מיד את הסגר ולעבור לטיפול נקודתי הדוק במוקדי התחלואה, לצד הגברת האכיפה". 

המדדים שגיבש גמזו ליציאה מהסגר יחד עם פורום יועצים

• מדד ה-R (מקדם ההדבקה) יגיע ל-0.7.

• ירידה בשיעור הבדיקות החיוביות - ד"ר דורית ניצן קלוסקי מארגון הבריאות העולמי שהייתה בישיבה אמרה כי מדד ארגון הבריאות העולמי הוא 5% בדיקות חיוביות, אך הייתה הסכמה בין הנוכחים כי יהיה קשה להגיע למספר זה בפרק זמן קצר, ולכן מדובר על 8%-7%. 

• מספר המאומתים ליום: חלק מחברי הפורום חשבו שצריך להגיע לכמה מאות נדבקים ביום ורק אז לשחרר את הסגר, חלק חשבו שצריך להגיע לכ-2,000. 

• ירידה במספר המאושפזים בבתי החולים.

בדיון פורום היועצים שהתקיים אמש הייתה הסכמה שברגע שיש ירידה בכמה מדדים, יש לחזור לתוכנית הרמזור עם מתן משאבים כלכליים ועזרה בכוח אדם ליישובים שיהיו אדומים.

מוקדם יותר עדכן משרד הבריאות שמספר החולים במצב קשה עלה ל-823 וכי בשלושה בתי חולים התפוסה במחלקות הקורונה עלתה ליותר מ-100%. בתמונת המצב שהוצגה לקבינט הקורונה עולה כי תפוסת מיטות הקורונה בבתי החולים עומדת על 85%. עוד נכתב במסמך כי קצב ההכפלה של מספר החולים היומי עומד על כל 26 ימים וכי מקדם ההדבקה עומד כעת על 1.

מבחינת מקדם ההדבקה בערים בעלות תחלואה גבוהה - ביתר עילית, טבריה, רחובות, אשדוד ומודיעין עילית - קצב ההכפלה השבועי נע בין 1.8 ל-1.5. נוסף לכך, 10.8% מהנדבקים הם מעל גיל 60. בתוך כך, המרכז הרפואי שיבא הודיע על פתיחת מחלקת קורונה ראשונה בארץ המיועדת לילדים, ובה 12 מיטות אשפוז. 

הרשות להגנת הפרטיות: יעילות כלי שב"כ מוטלת בספק

ברשות להגנת הפרטיות שבמשרד המשפטים קבעו כי לנוכח דפוסי התפשטות הנגיף ומוקדי ההדבקה המשמעותיים, יעילותו של הכלי הטכנולוגי של שב"כ לאיכון חייבים בבידוד מוטלת כיום בספק. בחוות דעת של הרשות נכתב שיעילותו של כלי החקירה האפידמיולוגית גבוהה לאין שיעור מזו של כלי שב"כ, בהתייחס ליכולת לבודד אך ורק את מי שאכן באו במגע עם חולה ושקיים סיכוי ממשי כי נדבקו בנגיף.

"מעבר לעובדה שהמציאות בשלושת החודשים האחרונים מלמדת בבירור על כך שכלי שב"כ אינו מונע את העלייה בתחלואה, בצד פגיעתו הקשה בפרטיותם של כל תושבי ישראל, הכלי אף גוזר על רבבות ישראלים הגבלה דרסטית על חופש התנועה שלהם מבלי שבאו במגע עם חולה קורונה", כך נמסר מטעם הרשות. 

מנהלי המחלקות הפנימיות: איננו שותפים בקבלת ההחלטות 

ברקע העומס ההולך וגובר בבתי החולים, יו"ר איגוד הרפואה הפנימית, הפרופסור אבישי אליס, מתח ביקורת על התנהלות הממשלה במסיבת עיתונאים שערך היום: "אנחנו הקצינים בשוחות במלחמה הזאת, אך איננו שותפים בקבלת ההחלטות. אנחנו צריכים להתחנן לתנאים שיאפשרו לנו להתמודד עם מלחמת ההישרדות שאנחנו בעיצומה". פרופסור אליס הוסיף כי הקורונה פוגעת במעגלים נרחבים של חולים אחרים, שהטיפול בהם נפגע מאוד. 

גם דוקטור איילת רז, מנהלת מחלקה פנימית בבית החולים רמב"ם, התייחסה לפגיעה בטיפול בחולים. "באתי לספר לכם איך אנחנו חיים - בפשרה", אמרה ד"ר רז והוסיפה: "אנחנו שולחים הביתה חולים שבעבר השארנו לטיפול יותר ממושך. המשמעות של הטיפול הזה היא פגיעה בפועל בחולים של מצבי השגרה: חולי סוכרת, יתר לחץ דם, סרטן ומושתלים". 

דוקטור חגית יונת מבית החולים שיבא התייחסה להיעדר פתרונות למערכת. לדבריה: "לאחרונה יש פתרונות אינסטנט. יש צורך לתת תקנים לא על חשבון בתי החולים ולא רק לתקופת הקורונה. הגיעה העת להגדיר בצורה ברורה מה היקף הצוות הרפואי ומיטות האשפוז שאנחנו רוצים במדינת ישראל". 

מנכ"ל משרד הבריאות: מערכת החינוך לא תוכל להיפתח כפי שנפתחה

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי אמר היום שמערכת הבריאות זיהתה עלייה בתחלואה כתוצאה מפעילות מערכת החינוך. בתדרוך לתקשורת החרדית אמר פרופסור לוי כי ברור שמערכת הלימודים לא תוכל להיפתח כפי שהיא נפתחה. פרופסור לוי הוסיף כי החברה החרדית אחראית לשליש מתחלואת הקורונה בישראל. לדבריו, התחלואה הגבוהה בקרב החרדים נובעת מהצפיפות הרבה, מהתפילות ומקיום אירועים שלא כחוק. הוא ציין כי הדבר משפיע גם על התחלואה בציבור הכללי ועל בתי החולים.

בתוך כך, שר המדע וחבר קבינט הקורונה יזהר שי מ"כחול לבן" אמר היום כי צריך להחזיר את המגזר הפרטי לעבודה על-פי התו הסגול מיד לאחר שמחת תורה. לדבריו, המגזר הציבורי צריך לעבוד במתכונת של 50% במקום העבודה ו-50% מהבית. בניגוד לסגר הקודם, הממשלה תקבע ותפרסם את המדדים ליציאה מן הסגר בהדרגה. בראיון לשאול אמסטרדמסקי בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב העריך השר שי כי ראש הממשלה נתניהו יאמץ את עיקרי התוכנית שהציג.

מוקדם יותר אמר סגן שר הבריאות יואב קיש כי "אנו צפויים לסגר ממושך שיימשך יותר מחודש אך לא כל שבוע ייראה כמו קודמו". לדבריו, פתיחת שוק העבודה תהיה מהירה יחסית משום שמדובר בצעד הכרחי לכלכלה. לעומת זה, הלימודים לא יתחדשו בטווח הקרוב, לפחות לא בכיתות הגבוהות. סגן השר קיש אמר את הדברים בראיון לקלמן ליבסקינד ולמואב ורדי בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם סגן שר הבריאות יואב קיש בכאן רשת ב

ברקע הדברים הללו, שר האוצר ישראל כ״ץ דרש בקבינט הקורונה להחליט על חזרה מדורגת של המגזר הפרטי, שאינו מקבל קהל, להיקף פעילות של 50% מיד לאחר סוכות, וכעבור שבועיים נוספים לפעילות מלאה בהתאם לתו הסגול. עוד הציע שר האוצר כי החינוך לגיל הרך יוכל להיפתח לאחר סוכות, בהתאם לנתוני התחלואה, במתכונת שפעל בה בעבר. זאת בשל העובדה שלא שימש כמקור הדבקה ובשל נחיצותו לפעילות המשק.

בהכנת הידיעה השתתפו מיכאל שמש, רועי ינובסקי, גילי כהן, קטי דור, דקלה אהרן-שפרן, עמיחי שטיין ואמוץ שפירא.